کلینیک زخم

تفاوت بواسیر و فیستول

تفاوت بواسیر و فیستول
آنچه در این مقاله می خوانید:

تفاوت بواسیر و فیستول بسیار است و تنها شباهت این دو بیماری محل بروز آن‌ها است. فیستول ایجاد یک مجرای غیر طبیعی در انتهای دنبالچه مقعد است که باعث تجمع چرک و عفونت می‌شود. اما عارضه بواسیر در واقع التهاب و تورم بافت‌های ناحیه رکتوم است که اجابت مزاج را با مشکل رو به رو می‌کند.

امروزه با وجود پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های بسیاری برای درمان بواسیر و فیستول وجود دارد. این روش‌های درمانی، با توجه به شرایط و وخامت حال بیمار انتخاب می‌شوند. افرادی که به تازگی دچار بواسیر یا فیستول شده باشند، می‌توانند از درمان خانگی و گیاهی استفاده نمایند.

درمان‌های سنتی و خانگی تا حدودی درد بیمار را تسکین می‌دهد و از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌کند. اما برای درمان قطعی بیماری‌هایی مانند بواسیر و فیستول، بایستی از لیزر درمانی و عمل جراحی استفاده نمود. اگر می‌خواهید با تفاوت بواسیر و فیستول بیشتر آشنا شده و برای درمان این عارضه‌ها اقدام کنید، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

اطلاعات تکمیلی تفاوت بواسیر و فیستول
💎تفاوت علت بروز علت بروز بواسیر زایمان و بارداری، اضافه وزن، یبوست شدید، رابطه مقعدی

علت بروز فیستول عفونت پوستی، سابقه جراحی، ضعف سیستم ایمنی، التهاب دستگاه گوارش

⭐تفاوت علائم علائم بواسیر خارش، سوزش، خونریزی، بیرون زدگی گوشتی و درد به هنگام اجابت مزاج

علائم فیستول آبسه‌های مکرر، درد و تورم، تب و لرز، خروج عفونت از دهانه مقعد، خونریزی

⭐تفاوت روش درمان روش درمان هر دو بیماری شامل لیزر و عمل جراحی سنتی می‌شود.

تفاوت علت بروز بواسیر و فیستول

تفاوت علت بروز بواسیر و فیستول
علت بروز بواسیر و فیستول تفاوت دارد و تنها محل بروز بیماری یکسان است.

بواسیر یا هموروئید باعث گشاد شدن دیواره‌ی سیاهرگ‌ها در کانال مقعد می‌شود. این بیماری اگر خارج از کانال مقعد باشد به راحتی قابل لمس می‌باشد. علت بروز بواسیر وارد شدن فشار به کانال مقعد است. عواملی مانند زایمان، چاقی و اضافه وزن، رابطه مقعدی، بارداری، یبوست شدید یا حتی جابه جایی اجسام سنگین باعث بروز بواسیر می‌شوند.

فیستول اتصالی غیر طبیعی بین دو بافت از بدن است که غدد درونی مقعد را مسدود کرده و باعث تجمع چرک و عفونت می‌شود. علت بروز این بیماری می‌تواند التهاب دستگاه گوارش، عفونت پوستی مزمن، سابقه جراحی، ضعیف شدن سطح ایمنی بدن، آبسه مقعدی و… باشد.

بنابراین با بیان علت این دو بیماری، می‌توان به این مسئله پی برد که فیستول و بواسیر در نحوه بورز نیز با یکدیگر فرق دارند. اما درمان فیستول و بواسیر مانند تمام بیماری‌های نشیمنگاهی دیگر با لیزر و عمل جراحی سنتی است. درمان‌های گیاهی و خانگی تنها درد این بیماری‌های را کمتر کرده و روند پیشرفت بیماری را کند می‌کند.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

تفاوت علائم فیستول و بواسیر

تفاوت علائم فیستول و بواسیر
علائم فیستول و بواسیر تفاوت دارد و هر دو بیماری در صورت پیشرفت با خونریزی همراه هستند.

علائم فیستول مقعدی شامل آبسه‌های مکرر در ناحیه مقعد، درد و تورم، تب و لرز، خروج عفونت از دهانه مقعد و خونریزی مقعد می‌شود. اما بیماری بواسیر علائمی مانند تب و لرز یا احساس خستگی ندارد. از علائم بواسیر می‌توان به خارش و سوزش مقعد، خونریزی، بیرون زدگی گوشتی و درد به هنگام اجابت مزاج اشاره نمود.

هر دوی این بیماری‌ها در صورت عدم درمان، پیشرفت نموده و باعث اختلال در زندگی فرد بیمار می‌شوند. به همین خاطر اگر شما هر یک از این علائم را دارید، بایستی برای معاینه و درمان به کلینیک مناسب و پزشک متخصص مراجعه کنید.

پزشک متخصص برای تشخیص بیماری‌های مقعدی، از معاینه بدنی استفاده می‌کند. در مواردی نیز برای تشخیص بهتر بیماری، آزمایش‌های کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی را تجویز می‌کند. نوع بیماری و وخامت آن، با انجام این آزمایش ها تشخیص داده می‌شود و درمان مناسب توسط پزشک معالج انجام خواهد شد.

تفاوت روش درمان بواسیر با فیستول

روش درمان بواسیر با فیستول تفاوت چندانی ندارد و هر دوی این بیماری‌ها با عمل لیزر درمان می‌شوند. لیزر درمانی یک روش قطعی و مطمئن برای درمان سرپایی بیماری‌های مقعدی است. هنگامی که شما به دکتر بواسیر مراجعه می‌کنید، ابتدا شما را معاینه کرده و سپس با توجه به وخامت بیماری روش درمان را انتخاب می‌کند.

اگر بیماری پیشرفت کرده باشد، بایستی برای درمان از عمل جراحی استفاده نمود. از همین رو به بیماران توصیه می‌شود، در صورت مشاهده علائم بواسیر مقعدی سریعا به کلینیک برای درمان مراجعه کنند. دکتر فیستول نیز در صورتی که بیماری پیشرفت کرده باشد، از عمل جراحی سنتی استفاده می‌کند.

عمل جراحی سنتی با درد و خونریزی همراه بوده و دوره نقاهت طولانی دارد. همچنین نیاز به بستری شدن دارد و امکان عفونت بعد از عمل، در آن بالا است. در حالی که لیزر درمانی بدون عوارض بوده و دوره نقاهت کوتاهی دارد. همچنین به صورت سرپایی انجام شده و احتمال عود بیماری در آن، نزدیک به صفر می‌باشد.

تفاوت هزینه عمل بواسیر و هزینه عمل فیستول

مهم‌ترین مسئله‌ای که بیماران قبل از مراجعه به پزشک در نظر می‌گیرند، هزینه درمان است. هزینه عمل بواسیر و فیستول به شدت بیماری و وخامت بیمار بستگی دارد. از آنجایی که این عارضه‌ها با روش‌های مختلف درمان می‌شوند، هزینه‌های گوناگونی دارند.

اکثر بیماران تصور می‌کنند که هزینه عمل فیستول و بواسیر در بیمارستان کمتر از کلینیک است. در صورتی که هزینه‌های جانبی بیمارستان را در نظر نمی‌گیرند. علاوه بر هزینه‌های جانبی، عمل جراحی سنتی در بیمارستان مشکلات زیادی را برای فرد بیمار به وجود می‌آورد. این مشکلات شامل تعویض پانسمان، درد، خونریزی و عفونت پس از عمل می‌شود.

امروزه با پیشرفت تجهیزات پزشکی، تمامی کلینیک‌ها و پزشکان متخصص از جراحی لیزر استفاده می‌کنند. زیرا درمان بیمار با لیزر مزایای بسیاری دارد. از همین رو اگر شما دچار هر یک از بیماری‌های نشیمنگاهی هستید، بهتر است برای درمان با لیزر اقدام کرده و نگران هزینه عمل نباشید.

برای مشاوره تخصصی با آقای دکتر ثابت و اطلاع از روش های درمانی تماس بگیرید.

جمع بندی برای تفاوت بواسیر و فیستول

در این مقاله تفاوت علت بروز، علائم، روش‌های درمان و هزینه عمل بواسیر و فیستول را بیان کردیم. اگر هر یک از علائم فوق را دارید، بهتر است هر چه سریعتر برای درمان اقدام کنید. کلینیک زخم یکی از بهترین مراکز جراحی با لیزر در تهران است که عمل لیزر بواسیر و لیزر فیستول را با تجهیزات مدرن انجام می‌دهد.

تمامی جراحی‌های این کلینیک توسط دکتر ثابت با نهایت دقت و ظرافت انجام می‌شود. بیمارانی که لیزر درمانی را انتخاب می‌کنند، بدون عوارض خاصی 20 دقیقه پس از جراحی ترخیص می‌شوند. این بیماران پس از درمان عوارضی مانند انتقال عفونت یا بی اختیاری در دفع مدفوع ندارند.

زخم ناشی از لیزر به سرعت بهبود می‌یابد و فرد در مدت زمان کوتاه به محیط کار و زندگی بازمی‌گردد. بنابراین در صورت مشاهده علائم بیماری در ناحیه نشیمنگاه، بهتر است با کلینیک زخم تماس گرفته و نوبت رزرو کنید.

سوالات متداول

عفونت در دریچه مقعد نشانه فیستول است یا بواسیر؟

عفونت در دریچه مقعد یکی از علائم بیماری فیستول است و بیمارانی که به این عارضه دچار هستند بایستی به کلینیک فیستول برای درمان مراجعه کنند.

تشخیص بیماری بواسیر و فیستول چگونه است؟

پزشک معالج برای تشخیص هموروئید و فیستول از معاینه فیزیکی و در صورت نیاز آزمایش کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی استفاده می‌کند.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇