کلینیک زخم

لیزر فیستول (درمان فیستول با لیزر)

تنها روش موثر و عالی برای درمان فیستول مقعدی با لیزر است اما قبل از این درمان آن با عمل جراحی بود تا اینکه با پیشرفت تکنولوژی پزشکان توانستند لیزر درمانی را کشف کنند. هیچ کدام از این روش های خانگی تاثیر کافی برای از بین بردن فیستول ندارند و این روش ها صرفا برای تکمیل درمان به کار می رود. تقریبا تمام بیماران بعد از آگاهی کامل از چگونگی عمل جراحی و لیزر، به انتخاب خود گزینه لیزر فیستول را انتخاب می کنند. مطلب امروز در مورد موثرترین درمان لیزر فیستول می باشد که باهم به آن خواهیم پرداخت.
درمان فیستول با لیزر قطعی و بدون جراحی
آنچه در این مقاله می خوانید:

آیا فیستول مقعدی درمان قطعی دارد؟

خوشبختانه باید بگوییم که این بیماری درمان قطعی دارد. با برش دادن پوست در محل فیستول مقعدی و تخلیه ی کامل آن می توان کانال را برای همیشه مسدود ساخت و از بین برد. تا مدتها تنها روش درمان قطعی، فقط عمل جراحی بود ولی امروزه روشی با نام لیزر درمانی برای درمان آسان این بیماری به وجود آمده است که عوارض بسیار کمتری نسبت به انجام عمل جراحی دارد.

موثرترین درمان لیزر فیستول چیست؟

ناحیه مقعدی کمی حساس است و تقریبا همه افراد از عمل این ناحیه احساس ترس می کنند. امروزه جایگزین مطمئن تر و بهتری برای عمل جراحی فیستول مقعدی وجود دارد که در کم ترین زمان و هزینه ممکن می تواند برای همیشه به این عارضه دردناک پایان دهد و از طریق روش درمان فیستول با لیزر بدونل عم جراحی و تیغ و بدون درد و بدون خونریزی و بیهوشی انجام می گیرد.

هزینه درمان یا عمل فیستول مقعدی با لیزر

این عمل سرپایی است و بدون نیاز به انجام بستری و بیهوشی صورت می گیرد از این رو هزینه ی آن به مراتب از هزینه های درمانی بیمارستان و انجام عمل جراحی پایین تر خواهد بود.

البته هزینه دقیق لیزر فیستول شما با معاینه پزشک و نوع آن مشخص می شود. امروزه پزشک متخصص لیزر درمانی می تواند در کمترین زمان ممکن اقدام به درمان فیستول شما کند.

لازم به ذکر است که لیزر درمانی فیستول مقعدی که موثرترین درمان لیزر فیستول است، امکان وقوع دوباره عارضه را تا حد بسیار زیادی کاهش می دهد و گاهی حتی به صفر می رساند. این در حالی است که در روش عمل جراحی امکان بازگشت مجدد وجود دارد. بنابراین با روش لیزر، عارضه شما فقط با یک بار هزینه کردن درمان خواهد شد.

مزیت درمان فیستول مقعدی با لیزر نسبت به سایر روش ها

 • سرپایی بودن یعنی بدون نیاز به بستری در بیمارستان انجام می‌گردد.
 • در حین لیزر درمانی خون ریزی انجام نمی شود.
 • نیازی به انجام بیهوشی عمومی نیست و بیمار فقط تحت بیحسی موضعی قرار می گیرد.
 • اثری از تیغ جراحی استفاده نمی شود.
 • نیازی به تعویض پانسمان نیست.
 • بیمار کمترین مدت دوران نقاهت را تجربه می کند و خیلی زود به حالت سلامتی بر می گردد.
 • احتمال ابتلا به ویروس هایی مانند هپاتیت به صفر می رسد.
 • بر خلاف عمل جراحی در لیزر درمانی، بی‌اختیاری در دفع مدفوع و گاز روده اتفاق نمیافتد.
حتما بخوانید  فیستول مقعدی چیست؟

 

لیزر فیستول

به هرگونه اتصال و ارتباط غیرطبیعی و نابجای بین بافت‌ها یا ارگان‌های مختلف بدن فیستول گفته می‌شود و یکی از شایع‌ترین انواع آن فیستول مقعدی است و البته فیستول در بافت‌ها و ارگان‌های مختلفی از بدن می‌تواند بروز و مشکلات جدی را ایجاد کند.
از جمله دیگر انواع فیستول می‌توان به فیستول گوارشی، فیستول تنفسی، فیستول سینوسی، فیستول ماهیچه‌ای، فیستول چشم، فیستول ادراری تناسلی، فیستول گوش داخلی و… اشاره کرد.

آنچه مسلم است فیستول در هر بافت و ارگانی از بدن تشکیل شود می‌تواند عوارض و مشکلات جدی در پی داشته و همراه با درد باشد از این رو درمان قطعی و سریع این عارضه بسیار حائز اهمیت است.

درمان فیستول با لیزر

تا کنون دارویی اثرگذار و قطعی برای درمان فیستول کشف نشده است و داروهایی که در ارتباط با این بیماری تجویز شده جهت کنترل عفونت، علائم، درد و عوارض آن هستند و بطور کل دو روش درمانی موثر برای این مشکل وجود دارد که یکی جراحی و دیگری لیزر فیستول است.

آنچه مسلم است جراحی فیستول مشکلات خاص خود را داشته و یک روش درمانی تهاجمی محسوب شده که می‌تواند همراه با درد، خونریزی، ریسک عفونت و… باشد یا نتیجه مورد انتظار را در پی نداشته باشد اما امروزه از لیزر به پرطرفدارترین روش درمانی انواع فیستول تبدیل شده است.

در این روش درمانی به کمک فیبر نوری و پرتو‌های مخصوص بافتی که موجب اتصال و ارتباط نابجای دو بافت یا ارگان دیگر شده است مورد هدف قرار گرفته و این بافت تحت تاثیر پرتوهای لیزر از بین می‌رود.

مزایای لیزر کردن فیستول

بسیاری از افراد بین انتخاب لیزر و جراحی به عنوان روش‌های درمانی فیستول مردد هستند اما لیزر به عنوان یک روش درمانی نوین در طب مدرن دارای مزایای بسیاری است که در ادامه به مهم‌ترین مزایای لیزر کردن فیستول اشاره خواهیم کرد.

 1. این روش درمانی نیازی به تیغ نداشته و بدون جراحت و خونریزی است و فرد حداقل آثار زخم یا خونریزی را تجربه‌ خواهد کرد.
 2. در لیزر کردن فیستول نیازی به بیهوشی و متحمل شدن عوارض آن نیست و درمان به کمک بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد.
 3. دوران نقاهت لیزر فیستول بسیار کوتاه‌تر و راحت‌تر از روش جراحی است.
 4. در لیزر کردن فیستول فرد تنها هنگام لیزر دردی را احساس نمی‌کند بله به دلیل عدم جراحت پس از لیزر فیستول نیز درد خاصی را نخواهد داشت.
 5. در این روش درمانی احتمال عفونت پس از درمان یا بازگشت فیستول بسیار پایین است.
 6. در لیزر کردن فیستول به بافت‌های سالم و اطراف بافت فیستولی هیچ آسیبی وارد نشده و دقت این روش درمانی بسیار بالا است.
حتما بخوانید  تفاوت بواسیر و فیستول

شما پس از لیزر کردن فیستول نیازی به بستری شدن نداشته و می‌توانید در صورت نرمال بودن شرایط بلافاصله مرخص شوید و…

مراقبت‌های پس از لیزر فیستول

لیزر کردن فیستول مانند بسیاری از روش‌های درمانی دیگر نیازمند رعایت یکسری نکات در دوران نقاهت است تا ریسک به وجود آمدن عوارض احتمالی به حداقل برسد بنابراین اگر قرار است تحت لیزر فیستول قرار بگیرید بهتر است در دوران نقاهت خود به موارد زیر توجه لازم را داشته باشید تا درمان شما نتیجه مطلوبی داشته باشد.

 • به احتمال زیاد پزشک جهت پیشگیری از ایجاد عفونت داروهای آنتی‌بیوتیک را برای شما تجویز کند بنابراین داروهای خود را طبق دستور و تا زمان توصیه شده مصرف کنید.
 • سعی کنید حتما روزانه به مقداری کافی آب بنوشید خصوصا در روزهای ابتدایی دوران نقاهت.
 • محل لیزر را کاملا تمیز نگهداری کنید و طبق دستور پزشک آن را روزانه به کمک شوینده مناسب شست‌وشو داده و محل فیستول را خشک نگه دارید.
 • نشستن در وان آب گرم به مدت 15 دقیقه و استراحت در این حالت می‌تواند به بهبود وضعیت شما کمک کند.
 • به داشتن تغذیه مناسب در دوران نقاهت توجه کرده و اگر لیزر فیستول مقعدی را داشته‌اید از یک رژیم غذایی دارای فیبر جهت پیشگیری از یبوست کمک بگیرید.
 • سعی کنید با مصرف منابع غذایی مانند لبنیات، آجیل، حبوبات و… سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید.
 • مصرف روزانه سیر و پیاز می‌تواند تازه به دلیل داشتن مقادیر قابل توجهی آنتی‌بیوتیک می‌تواند ریسک عفونت را پس از لیزر کردن فیستول کاهش دهد.
 • از لمس کردن بی‌مورد یا خارش محل لیزر شده خودداری کرده و در صورت احساس درد شدید و غیرطبیعی، خونریزی و… به پزشک مراجعه کنید.

هزینه لیزر کردن فیستول

یکی از دغدغه‌های افرادی که با فیستول درگیر هستند مسئله هزینه لیزر فیستول است اما این هزینه متغیر است و نمی‌توانید هزینه آن را به شکل قطعی عنوان کرد چراکه هزینه فیستول به مواردی مانند نوع فیستول، میزان حساسیت و سختی لیزر آن، نوع لیزر، پزشک مربوطه و… بستگی دارد.

حتما بخوانید  مزایا و معایب لیزر شقاق

بسیاری از افراد هزینه لیزر کردن فیستول را جراحی فیستول مقایسه می‌کنند و در این صورت می‌توان ادعا داشت با توجه به سرپایی بودن این روش درمانی، راحت و کوتاه بودن دوران نقاهت آن، عدم نیاز به مراقبت‌های خاص پس از لیزر و… در مجموع هزینه درمان فیستول به روش لیزر بسیار مقرون به صرفه‌تر است.

درمان فیستول برای زنان باردار و شیرده

همانطور که می‌دانید زنان باردار و شیرده یکی از حساس‌ترین افراد در مورد انجام روش‌های درمانی مختلف هستند چراکه مسئله سلامت نوزاد یا جنین نیز در میان است از این رو برای زنان باردار و شیردهی که با فیستول درگیر هستند لیزر فیستول می‌تواند یک روش درمانی سریع و مناسب باشد که البته در این مورد نظر پزشک متخصص مطرح است.

ارسال عکس ها از طریق شماره واتساپ زیر امکان پذیر است.

آیا پیش از لیزر فیستول نیاز به آزمایشی خاصی است؟

این مسئله کاملا به شرایط جسمی و نظر پزشک معالج شما وجود دارد و ممکن است پزشک پس از معاینه عمومی برخی آزمایشات از جمله MRI را برای مشخص کردن محل عبور کانال چرکی تجویز کند.

آیا برای لیزر فیستول مقعدی احتمال بی‌اختیاری وجود دارد؟

در مورد فیستول مقعدی احتمالی بی‌اختیاری در دفع مدفوع یا یبوست یکی از نگرانی های شایع است اما با توجه به دقت بالای این روش درمانی احتمال آسیب به عضلات مقعد نزدیک به صفر است.

لیزر فیستول، یک‌روش درمانی قطعی

در مورد انواع فیستول لیزر کردن یک روش درمانی قطعی، سریع، کم‌خطر، بی عارضه، دقیق و راحت است که هزینه این روش درمانی نسبت به مزایا و دوران نقاهت راحت آن بسیار مناسب است.

اطلاعات تکمیلی لیزر فیستول
📌مزایا درمان بدون بستری، بدون درد و خونریزی، بدون پانسمان، احتمالا بازگشت نزدیک به صفر، نیازی به بیهوشی ندارد.
💎انواع لیزر فیستول لیزر کم توان و پر توان
⭐هزینه عمل با توجه به نوع عمل متفاوت است
👤 بهترین پزشک دکتر ثابت
✔روش های درمان درمان خانگی، دارویی، با جراحی باز و لیزر
⭕مراقبت های بعد عمل ضد عفونی محل زخم، تغذیه مناسب، تراشیدن موهای اطراف باسن، کاهش وزن
Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇