کلینیک زخم

هموروئید داخلی چیست؟

هموروئید داخلی تعدادی از عروق خونی هستند که در زیر بافت مخاطی کانال مقعد در قسمت تحتانی رکتوم قرار دارند. این نوع بیماری زمانی است که عروق در اثر فشار متورم، ملتهب و بزرگ شوند. این نوع بواسیر از بیرون قابل تشخیص نیست. نوع داخلی این بیماری در کانال مقعد شکل می گیرد و عروق خونی داخل کانال مقعد را درگیر می کند و معمولا بدون درد هستند زیرا چون توسط لایه های پوست پوشیده شده اند ولی هموروئید خارجی عروق خونی اطراف دهانه مقعد را گرفتار می کند و به دلیل دارا بودن رگ های اعصاب در این قسمت، هموروئید خارجی همراه با درد است.
بواسیر داخلی و روش های درمان
آنچه در این مقاله می خوانید:

علل ایجاد هموروئید داخلی

علل کلی هموروئید به طور کلی فشار زیاد ناشی از حاملگی ، اضافه وزن یا فشار و کشیدگی روده بزرگ در حین دفع مدفوع است. این بیماری در افراد میانسال بیشتر مشاهده می شود. در سن ۵۰ سالگی ، حدودا نیمی از جمعیت یک یا چند مورد از علائم اولیه هموروئید را تجربه کرده اند که شامل خارش، درد رکتوم، خونریزی و گاهی پرولاپس است. بواسیر داخلی خطرناک نیست، اما ممکن است که به صورت دوره ای عود کرده و درد بسیار ایجاد کند.

علائم بیماری هموروئید داخلی

حدودا ۴۰٪ از افرادی که مبتلا به هموروئید هستند، علامتی ندارند. بیماریهای های آنورکتال دیگر مانند شقاق مقعد، فیستول، خارش، کندیلوما و حتی سرطان مقعد شباهت زیادی با هموروئید داخلی دارند. این بیماری ها گاهی توسط مردم عادی و غیر متخصص با هموروئید اشتباه گرفته می شوند. شایعترین علامت این نوع بواسیر خون ریزی است. بروز خونریزی در هموروئید داخلی معمولاً با دفع مدفوع صورت گرفته و تقریباً هیچ وقت دردی ندارد.

در بروز همورویید داخلی خون به رنگ قرمز روشن است و به صورت روکش خونی در انتهای مدفوع مشاهده می گردد. خون را می توان با استفاده از دستمال کاغذی توالت چک کرد. گاهی هم ممکن است خون روی سنگ توالت ریخته شود. یکی دیگر از علائم رایج هموروئید داخلی احساس افتادگی بافت در مقعد است. خم شدن ممکن است به هموروئید فشار وارد کند و یا باعث بیرون زدگی آن از مقعد شود که در این صورت می تواند دردناک باشد. بدین صورت بی اختیاری مدفوع، ترشحات مخاطی، احساس پر بودن مقعد و سوزش و حساسیت پوست اتفاق خواهد افتاد.

حتما بخوانید  زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

درد همورویید داخلی

درد ناشی از هموروئید داخلی بسیار کمتر از هموروئید خارجی است البته در بعضی موارد هموروئید از دیواره کانال مقعد بیرون می زند و در همانجا توسط عضلات مقعد فشرده می افتد و ممکن است که عوارضی را به دنبال داشته باشد. به این صورت برای مثال خونرسانی به عروق این بیماری قطع شده و باعث ایجاد هموروئید داخلی ترومبوزه و نکروز ایسکمیک می شود.

درجه بندی هموروئید داخلی ( بواسیر داخلی)

هموروئید داخلی ممکن است شدید و یا خفیف باشد. این بیماری از درجه یک تا درجه چهار تقسیم بندی می شود. بیماران معمولا حتی متوجه هموروئید داخلی درجه یک نمی شوند و بواسیر درجه دو وارد کانال مقعد می شود. هموروئید درجه سوم را بیمار می تواند با انگشت به عقب و داخل مقعد فرو کند، اما اگر به درجه چهارم تبدیل شود، دیگر نمی توان آن را با انگشت به داخل کانال مقعد ۳ فشار داد. هموروئید داخلی افتاده از کانال مقعد یا بیرون زده به سمت دهانه مقعد می رود و باعث مسدود شدن دهانه مقعد می گردد.

اگر درمان نشود ، عروق بیرون زده بواسیر در عضله اسفنکتر گرفتار می شود که نتیجه اش ایسکمی و قطع خونرسانی در بافت خواهد بود. این حالت بسیار دردناک است و ممکن است همراه با ترشح چرک و درد بیشتری باشد. در این مرحله هموروئید داخلی دچار افتادگی و ایجاد لخته خون در عروق خونی می گردد. حتی ممکن است باعث به عفونت شود بنابراین باید توسط پزشک درمان شود.

حتما بخوانید  بهترین میوه برای درمان بواسیر

درمان بواسیر داخلی

اگرچه هموروئید می تواند کمی دردناک باشد، اما با مراجعه به پزشک متخصص به راحتی قابل درمان و در بسیاری موارد نیز قابل پیشگیری است. اگر در مراحل اولیه بیماری به پزشک مراجعه کنید، درمان و بهبودی سریع انجام می گیرد. بواسیر با گذشت زمان بدتر و دردناک تر می شود، بنابراین متخصصین جراحی پیشنهاد می کنند که به پدیدار شدن علائم بیماری، بیماران باید درمان را شروع کنند و در غیر اینصورت برگشت سلامتی ممکن است طولانی شود. بواسیر داخلی مزمن که با درمان های دارویی و خانگی بهبود نمی یابد باید جراحی شود. بهتر است جراحی هموروئید با لیزر و توسط متخصص حرفه ای انجام شود.

رژیم غذایی مناسب برای دفع بواسیر

برای بهبود سریع تر، مصرف فیبر را در رژیم غذایی خود کم کم بیشتر کنید. مواد غذایی با فیبر زیاد به طور مثال عبارتند از : کلم بروکلی ، لوبیا ، گندم و سبوس جو دوسر و میوه تازه. همچنین انجام ورزش سبک​​، مانند پیاده روی به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز، می تواند به تحریک عملکرد روده کمک کند. زمانی که نیاز به دفع مدفوع دارید سریعا به توالت بروید و آن را به آرامی خارج کنید زیرا احتمال افزایش فشار روی بواسیر وجود دارد. برای تسکین خارش، التهاب و رفع گرفتگی عضلات اسفنکتر مقعد می توانید اقدام به قرار دادن ناحیه متورم در آب گرم تواند کنید.

خشک کردن مقعد پس از لیزر هموروئید

خشک کردن ناحیه هموروئید بعد از دفع مدفوع باید با احتیاط انجام شود می توانید از سشوار نیز برای خشک کردن استفاده کنید. از نشستن روی سطوح سفت پرهیز کنید زیرا ممکن است منجر به ایجاد دوباره هموروئید شود. کرم های هموروئیدی که دارای بی حسی موضعی هستند به تسکین درد کمک می کنند. قراردادن کمپرس یخی کوچک برای چند دقیقه در ناحیه مقعد نیز از جمله روش های خوب برای کاهش درد است. اگر این بیماری با انجام درمان خانگی طی دو روز خوب نشد و بواسیر ترومبوزه به وجود آمد پزشک شما معمولا جراحی را پیشنهاد خواهد کرد.

حتما بخوانید  درمان بواسیر با فوتوكوآگلاسیون

برای مشاوره تخصصی با آقای دکتر ثابت و اطلاع از روش های درمانی تماس بگیرید.

دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇