کلینیک زخم

درمان جای زخم سزارین با لیزر

امروزه سلامتی و زیبایی پوست اهمیت زیادی برای زنان دارد و برخی عیوب زیبایی مانند جای زخم سزارین می‌تواند به منبع نگرانی و خجالت برای مادران تبدیل شود و اعتمادبه‌نفس آن‌ها را کاهش دهد. به‌طورمعمول، هنگام سزارین برشی به طول ۱۰ سانتی‌متر یا کمتر بر روی پوست ایجاد می‌کنند که جای زخم پس از عمل روی پوست باقی می‌ماند. درحالی‌که جراحان تمام تلاش خود را می‌کنند تا عرض و طول جای زخم سزارین را به حداقل برسانند، اما همیشه یک علامت از آن روی پوست قابل‌مشاهده خواهد بود. در برخی موارد، کلوئیدها، تولید بیش‌ازحد نامنظم کلاژن و بافت فیبری در محل آسیب، ممکن است اتفاق بیفتد و باعث ظاهری برجسته یا ضخیم‌تر در جای زخم شود.
راهکار برای از بین بردن جای سزارین با لیزر درمانی
آنچه در این مقاله می خوانید:

اما جای نگرانی نیست زیرا امروزه راه‌های زیادی برای درمان جای زخم سزارین وجود دارد که یکی از بهترین‌های آن‌، لیزر درمانی است. پس در ادامه با بهترین کلینیک زخم همراه باشید تا با درمان جای زخم سزارین بیشتر آشنا شوید.

جای زخم سزارین

جای زخم سزارین نتیجه زایمان سزارین است. سزارین عملی برنامه‌ریزی‌شده یا نشده است که طی آن برشی روی پوست شکم ایجاد می‌شود تا کودک از داخل رحم، به بیرون کشیده شود. معمولاً جای زخم سزارین به‌صورت یک خط افقی در قسمت پایین شکم باقی می‌ماند. بااین‌حال در برخی زایمان‌ها، بسته به شرایط مادر و کودک، برش بزرگ‌تری برای سزارین لازم است. در چنین مواردی ممکن است یک برش عمودی از استخوان شرم گاهی تا زیر ناف ایجاد شود. جای زخم سزارین در افراد مختلف متفاوت است. در فردی ممکن است جای زخم سزارین کمرنگ و نازک باشد اما در فرد دیگر قرمز و برجسته.

درمان جای زخم سزارین

در اینجا ۵ روش برای درمان جای زخم سزارین بیان کردیم.

۱- لایه‌برداری با لیزر:

لیزر درمانی یکی از بهترین روش‌های غیرتهاجمی در درمان جای زخم سزارین است. در لیزر درمانی، طول موج خاصی از نور به پوست وارد می‌شود، جایی که در آن لیزر به چندین پرتو تقسیم می‌شود و شبکه‌ای از آسیب‌های ریز را ایجاد می‌کند. این الگو ستون‌هایی از پوست سالم به جا می‌گذارد و بدن را وادار می‌کند تا ناحیه را ترمیم کند و بافت آسیب‌دیده را با زمان کم (بیش از ۳ تا ۷ روز) ترمیم کند.

۲- میکرونیدلینگ فرکشنال با فرکانس رادیویی:

یکی از جدیدترین روش‌های درمان جای زخم سزارین، میکرونیدلینگ فرکشنال است که در آن از امواج رادیویی امن برای تحریک کلاژن و جریان لنفاوی زیر پوست استفاده می‌شود. این روش شامل نفوذ میکرونیدل‌‌های عایق شده به درون پوست برای انتقال پالس‌های رادیوفرکانسی فشارقوی به درون بافت هدف می‌باشد. این کار منجر به تولید فیبرهای الاستین و کلاژن توسط خود بدن می‌شود که پوست را سفت‌تر و سالم‌تر می‌سازد. این کار به از بین رفتن جای زخم سزارین و ایجاد پوست جدید کمک می‌کند.

حتما بخوانید  صبحانه برای کاهش فشارخون

۳- تزریق آستروئید:

عمدتاً برای جای زخم‌های تهاجمی (اسکارهای کلوئیدی بزرگ) استفاده می‌شود. استروئیدها به کاهش التهاب، اندازه و رنگ جای زخم سزارین کمک می‌کنند. از استروئید‌ها می‌توان حتی در طول زمان برش برای کاهش جای زخم سزارین، همچنین بلافاصله پس از جراحی سزارین استفاده کرد.

۴- اصلاح جای زخم:

یکی دیگر از درمان‌های جای زخم سزارین این است که پزشک به سادگی بافت‌های زخم و پوست اطراف زخم را با دقت برمی‌دارد و سپس زخم جدید را بخیه می‌زند. بدین‌صورت، جای زخم کمتری قابل مشاهده خواهد بود. این نوع درمان ۶ ماه پس از جراحی سزارین انجام می‌شود و روی اسکارهای کلوئیدی و هیپرتروفیک بسیار خوب عمل می‌کند.

۵- جمع کردن پوست شکم:

اگر پوست شکم شما بیش‌ازحد و شل است، پزشک ممکن است ابدومینوپلاستی را توصیه کند. در طول این عمل، جراح چربی و پوست اضافی (ازجمله جای زخم سزارین) را بریده و برش را با دقت به هم بخیه می‌زند؛ اما توجه داشته باشید که اگر جای زخم سزارین شما کوچک باشد، این گزینه احتمالاً انتخاب خوبی نیست.

لیزر درمانی در درمان جای زخم سزارین چگونه عمل می‌کند؟

در لیزر درمانی فرکشنال، طول موج‌های نور دقیقی به‌صورت متمرکز به داخل پوست فرستاده می‌شوند تا تولید الاستین و کلاژن را در پوست تحریک کنند و باعث کاهش جای زخم سزارین شوند. کلاژن و الاستین پروتئین‌هایی هستند که به‌صورت طبیعی در پوست تولید شده و باعث نرم شدن و جلوگیری از چروک شدن پوست می‌شوند. این درمان برای از بین بردن جای زخم سزارین، زخم‌های ناشی از جراحی و ترک‌های پوستی، بسیار مفید است.

حتما بخوانید  تغذیه مناسب برای لاغری

لیزرهای فرکشنال چه تفاوتی با لیزرهای دیگر دارند؟

لیزرهای فرکشنال با استفاده از ستون‌های میکروسکوپی نور لیزر، کسری از پوست را در یک‌زمان درمان می‌کنند. این امر نواحی اطراف را دست‌نخورده می‌گذارد و زمان بهبودی به حداقل می‌رسد. لیزر فرکشنال برای انواع پوست مؤثر است.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

مزایای لیزر درمانی در درمان جای زخم سزارین

زنان در هر سنی می‌توانند از لیزر درمانی برای از بین بردن جای زخم و ترک پوستی استفاده کنند. مزایای لیزر درمانی در درمان جای زخم سزارین عبارت‌اند از:

  • پس از لیزر درمانی نیاز به استراحت ندارید.
  • حداقل ناراحتی و درد را تجربه خواهید کرد.
  • تقریباً هیچ عوارض جانبی ایجاد نمی‌شود.
  • می‌توانید بلافاصله به فعالیت‌های روزانه خود بازگردید.
  • ماهی یک‌بار (حدود سه ماه) لیزر درمانی برای نتیجه گرفتن کفایت می‌کند.
  • اگر شاغل هستند می‌توانید همان روز یا یک روز بعد به محل کار خود بازگردید.

معایب و عوارض جانبی لیزر درمانی در درمان جای زخم سزارین

مثل هر روش درمانی دیگر، لیزر درمانی نیز ممکن است عوارضی داشته باشد که در اکثر مواقع قابل چشم‌پوشی است. از آنجایی که لیزر می‌تواند پوست را بسوزاند، این احتمال وجود دارد که در صورت حرفه‌ای نبودن فرد متخصص، لیزر باعث آسیب بیشتر به بافت شود. به همین دلیل، باید در انتخاب متخصص پوست نهایت دقت را به خرج دهید. همیشه این احتمال وجود دارد که جای زخم سزارین با لیزر درمانی از بین نروند. همچنین خطر تاول زدن و حساسیت و واکنش‌های منفی دیگر به درمان وجود دارند، اما این عوارض جانبی موقتی هستند و باعث به خطر افتادن جان شخص نمی‌شوند.

حتما بخوانید  پیش از زخم شدن پینه به دکتر مراجعه کنید.

لیزر درمانی در درمان جای زخم سزارین چقدر مؤثر است؟

درمان جای زخم سزارین با لیزر تا حد قابل توجهی باعث بهتر شدن ظاهر ضایعه می‌شود اما به این نکته توجه داشته باشید که پوست محل سزارین هیچ‌گاه مثل پوست سالم اطراف آن نخواهد شد و در بهترین حالت رد ضعیفی از آن باقی خواهد ماند.

اگر شما قصد دارید که جای زخم سزارین خود را با لیزر درمانی از بین ببرید توجه کنید که ترک‌های پوستی و جای زخم سزارینی که در شش ماه گذشته ایجاد شده‌اند، بهتر به لیزر درمانی پاسخ می‌دهند؛ بنابراین بهتر است حدود ۶ تا ۸ هفته پس از عمل سزارین به سراغ لیزر درمانی بروید تا بهترین نتیجه را بگیرید. با این وجود، هرزمانی که برای لیزر درمانی اقدام کنید دیر نیست و نتیجه خواهید گرفت.

چگونه از جای زخم سزارین خود مراقبت کنم تا اثر کمتری از خود بجای بگذارد؟

کمک به بهبود مناسب جای زخم سزارین و کاهش خطر عفونت می‌تواند به ظاهر پوست کمک کند زیرا عفونت روند بهبودی را به تأخیر می‌اندازد و می‌تواند باعث برجسته شدن جای زخم سزارین شود.

برای جلوگیری از عفونت، نکات زیر را رعایت کنید:

  • به اندازه کافی بخوابید و از انجام کارهای سنگین یا فعالیت بدنی غیرضروری خودداری کنید.
  • در هنگام حرکات ناگهانی یا شدید، وضعیت بدنی مناسب داشته باشید و از شکم خود حمایت کنید.
  • مقدار زیادی آب و مایعات دیگر بنوشید تا هیدراته بمانید.
  • محل برش را با تعویض منظم پانسمان و شستشو با آب گرم و صابون تمیز نگه دارید. برش را فقط با دستان تمیز لمس کنید.
دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇