کلینیک زخم

مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی

مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی
آنچه در این مقاله می خوانید:

مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی از طریق تماس پوست با پوست، بیشتر در حین فعالیت جنسی است. بیش از ۱۰۰ نوع HPV وجود دارد و برخی از آنها می‌توانند باعث ایجاد زگیل شوند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

انواع مختلف ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) قسمت‌های مختلف بدن را آلوده می‌کنند و می‌توانند باعث ایجاد زگیل، پیش سرطان یا سرطان دهانه رحم، واژن، ولو (لب‌های اطراف دهانه رحم)، آلت تناسلی، مقعد و گلو شوند.
برای جلوگیری از آن ضروری است مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس HPV را بشناسید. در این مقاله کلینیک زخم به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی

زگیل‌های تناسلی در پوست اطراف اندام تناسلی و مقعد ظاهر می‌شوند. آنها توسط انواع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. ممکن است شنیده باشید که برخی از انواع HPV می‌توانند باعث سرطان شوند، اما این نوع‌ها با نوعی که باعث زگیل تناسلی می‌شود، متفاوت هستند. مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی با فرد آلوده است.

ویروس HPV از شایع‌ترین عفونت‌های بیماری‌های مقاربتی (STD) به شمار می‌آید. در برخی موارد به خودی خود از بین می‌رود و گاهی به صورت زگیل گسترش پیدا می‌کند. در حالت پر خطر، در صورت عدم درمان می‌تواند به سرطان تبدیل شود.

زگیل‌های تناسلی شایع هستند و سالانه ۳۶۰۰۰۰ نفر به آنها مبتلا می‌شوند.

پیشگیری از زگیل تناسلی
رابطه جنسی سالم و عدم تماس با فرد آلوده از راه های پیشگیری از زگیل است

مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس HPV

رابطه جنسی واژینال یا مقعدی به عنوان علت اصلی انتقال زگیل تناسلی در مردان و زنان شناخته می‌شود. ویروس زگیل تناسلی به راحتی از فرد مبتلا به شریک جنسی او زمانی که تماس پوست با پوست در نواحی مخاطی (مانند واژن، مقعد و آلت تناسلی) رخ می‌دهد، منتقل می‌شود. این انتقال حتی در حین رابطه جنسی بدون دخول نیز می‌تواند اتفاق بیفتد و به همین دلیل است که دختران مجرد نیز ممکن است به زگیل تناسلی مبتلا شوند.

حتما بخوانید  هزینه لیزر زگیل تناسلی و کرایو 💲 تعرفه بیمه 1403
روش انتقال توضیحات
رابطه جنسی شایع‌ترین راه انتقال
تماس پوست با پوست تماس مستقیم با پوست آلوده
از مادر به نوزاد از طریق کانال زایمان مادر مبتلا به نوزاد منتقل می‌شود

مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی: رابطه دهانی

رابطه جنسی دهانی یا اورال نیز می‌تواند از مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی باشد. در این حالت ویروس اچ پی وی به بدن فرد منتقل شده و زگیل درون دهان یا روی زبان فرد مبتلا شکل می‌گیرد. نوع کم‌خطر زگیل در این حالت به خودی خود از بین خواهد رفت. امّا نوع پر خطر می‌تواند تبدیل به سرطان‌های دهان و زبان شود.

مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسی: وسایل شخصی

اگر شخصی به ویروس اچ پی وی مبتلا است، ضرورت دارد تمامی وسایل شخصی او در مکان جداگانه قرار گیرد. از استفاده از وسایل شخصی فرد مبتلا به خصوص حوله و تیغ اصلاح خودداری کنید. احتمال برش و ایجاد زخم توسط تیغ آلوده، خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش خواهد داد.

جلوگیری از ابتلا به ویروس اچ پی وی

آشنایی با مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی، کمک می‌کند تا از ابتلا به این بیماری جلوگیری کنید. در عین حال، می‌توانید واکسیناسیون‌های لازم علیه HPV را انجام دهید. سه نوع واکسن HPV وجود دارد که بهتر است پس از مشورت با پزشک یکی را انتخاب کنید.

  • ناین – والنت (Nine-valent): در مقابل ۹ نوع از ویروس اچ پی وی از شما محافظت می‌کند.
  • کوداری والنت (Quadrivalent): در برابر چهار نوع HPV محافظت می‌کند.
  • بی والنت (Bivalent): محافظت در برابر دو نوع اچ پی وی شایع را انجام می‌دهد.
حتما بخوانید  دکتر متخصص زگیل تناسلی و بهترین مرکز درمانی در تهران
مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی
زگیل تناسلی از ویروس HPV ایجاد می شود

هر سه واکسن HPV در برابر دو نوع HPV (انواع ۱۶ و ۱۸) که باعث حدود ۷۰ درصد از سرطان‌های دهانه رحم می‌شوند، محافظت می‌کنند. واکسن کوادری والانت شامل محافظت در برابر دو نوع HPV (انواع ۶ و ۱۱) است که باعث بیش از ۹۰ درصد از زگیل‌های تناسلی می‌شوند. واکسن نواِلانت محافظت در برابر ۵ نوع دیگر HPV (انواع ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸) را که باعث حدود ۱۵ درصد از سرطان‌های دهانه رحم می‌شوند، اضافه می‌کند.

این واکسن‌ها با تزریق به عضله، معمولاً در قسمت بالای بازو، داده می‌شوند. ترجیحاً واکسن در سن ۱۱ یا ۱۲ سالگی داده می‌شود، اما می‌توان آن را از ۹ سالگی شروع کرد. کودکان زیر ۱۵ سال دو دوز دریافت می‌کنند. افراد ۱۵ سال و بالاتر سه دوز دریافت می‌کنند.

همچنین، استفاده صحیح و مداوم از کاندوم می‌تواند خطر ابتلا به عفونت HPV و اختلالات مرتبط با HPV، مانند زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم را کاهش دهد. از آنجایی که HPV می‌تواند از طریق تماس پوست با پوست منتقل شود، کاندوم به طور کامل از عفونت محافظت نمی‌کند.

سخن پایانی

شما همواره می‌توانید برای رفع زگیل تناسلی با کادر درمانی کلینیک زخم در تماس باشید تا نوبت معاینه و درمان این عارضه را برای شما تنظیم کنند. امیدواریم با مطالعه مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی در این مقاله، بتوانید از وقوع این عارضه و بیماری جلوگیری کنید.

سوال‌های متداول

آیا استخر نیز می‌تواند از مهم‌ترین راه‌های انتخاب زگیل تناسلی باشد؟

ویروس‌ها در محیط‌های مرطوب بیشتر رشد می‌کنند و امکان انتقال آنها بیشتر وجود دارد.

حتما بخوانید  لیزر زگیل (درمان زگیل تناسلی با لیزر)

راه‌های درمان زگیل تناسلی چیست؟

به وسیله لیزر یا کرایوتراپی می‌توان زگیل تناسلی را از بین برد. هزینه لیزر زگیل تناسلی ممکن است بیشتر باشد امّا درمانی قطعی خواهد بود.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇