کلینیک زخم

بهترین میوه برای درمان بواسیر

بهترین میوه برای درمان بواسیر
آنچه در این مقاله می خوانید:

بهترین میوه برای درمان بواسیر شامل سیب، گلابی، آلو، انواع توت، موز و موارد بسیار دیگری می‌شود. هر چند باید دقت کنید که میزان مصرف آنها در حد متعادل باشد. زیاده‌روی در مصرف هر چیز می‌تواند تاثیر عکس به همراه داشته باشد.

با داشتن یک تغذیه متعادل به روند بهبود و درمان بواسیر خود کمک کنید. در صورتی که مطمئن نیستید چگونه رژیم غذایی خود را تنظیم کنید، از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید.

همچنین، دقت داشته باشید مصرف غذا و میوه‌های مناسب تضمینی بر درمان قطعی بواسیر نخواهد بود. برای آنکه شیوه درمانی مناسب را پیدا کنید، بهتر است به بهترین مرکز و دکتر بواسیر مراجعه کرده و پس از معاینه بالینی بهترین شیوه درمان را آغاز کنید.

در صورت نیاز به مشاوره و درمان بواسیر بر روی گزینه تماس فوری کلینیک زخم کلیک کرده یا با ما از طریق شماره‌های ۰۲۱۲۶۲۳۰۳۰۶ و ۰۲۱۲۲۰۱۶۳۳۱ در تماس باشید.

بهترین میوه برای درمان بواسیر چیست؟

بهترین میوه برای درمان بواسیر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

  • باید منبع غنی از فیبر باشد.
  • خاصیت ضدالتهابی داشته باشد.
  • خاصیت آنتی‌اکسیدان داشته باشد تا به حفظ سلول‌ها کمک کند.

 

میوه  فیبر در هر ۱۰۰ گرم
سیب  ۲.۴ گرم
گلابی  ۲.۲ گرم
توت‌فرنگی ۲.۳ گرم
موز ۲.۶ گرم
کیوی ۳ گرم
خیار  ۱.۵ گرم
هندوانه  ۰.۴ گرم
آلو ۲.۴ گرم

 

سیب، بهترین میوه برای درمان بواسیر

می‌توان گفت سیب بهترین میوه برای درمان بواسیر است و به روند بهبود آن کمک می‌کند. سیب یک خوراکی خوب برای افراد مبتلا به هموروئید است زیر منبع خوبی از فیبر به شمار می‌آید. فیبر به نرم شدن مدفوع و راحت‌تر شدن دفع آن کمک می‌کند که این عمل باعث کاهش فشار و خطر ابتلا به بواسیر می‌شود.

مصرف سیب برای بهبود بواسیر
مصرف سیب برای بهبود بواسیر

سیب حاوی فیبر محلول و نامحلول است. فیبر محلول در آب حل می‌شود و ماده ژل مانند را تشکیل می‌دهد که به نرم شدن مدفوع کمک می‌کند. فیبر نامحلول در آب حل نمی‌شود و به حجیم شدن مدفوع کمک می‌کند.

یک سیب متوسط حاوی حدود ۴ گرم فیبر است که حدود نیمی از این فیبر محلول است. از آن می‌توان در درمان بواسیر در کودکان استفاده کرد.

حتما بخوانید  دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر

علاوه بر فیبر، سیب همچنین حاوی مواد مغذی دیگری است که ممکن است برای افراد مبتلا به بواسیر مفید باشد:

  • ویتامین C: ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان است که به محافظت از بافت‌ها در برابر آسیب کمک می‌کند.
  • پکتین (Pectin): پکتین نیز نوعی فیبر محلول است که به کاهش التهاب و بهبودی کمک خواهد کرد.
  • آنتوسیانین‌ها: آنتوسیانین‌ها آنتی‌اکسیدانی هستند که رنگ قرمز یا بنفش مانند را به سیب می‌دهند. آنها همچنین ممکن است باعث کاهش التهاب و محافظت در برابر سرطان شوند.

در حالی که سیب خوراکی خوبی برای افراد مبتلا به بواسیر به شمار می‌آید، با این حال باید در مصرف آن حد اعتدال را رعایت کنید. خوردن زیاد سیب می‌تواند باعث مشکلات گوارشی مانند گاز معده و نفخ شود.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

چند نکته برای خوردن سیب برای کمک به تسکین علائم بواسیر:

سیب را با پوست بخورید، زیرا پوست حاوی بیشترین فیبر است.

سیب را به صورت کامل بخورید، زیرا برش دادن آن می‌تواند خوردن آنها را آسان‌تر کرده و ممکن است منجر به مصرف بیش از حد شود.

هنگام خوردن سیب، آب کافی بنوشید.

اگر نگران بواسیر خود هستید، با پرسنل کلینیک زخم صحبت کنید. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا یک برنامه درمانی مناسب داشته باشید.

مزایای سیب  توضیحات
حاوی فیبر است سیب منبع خوبی از فیبر محلول و نامحلول است
حاوی آنتی‌اکسیدان است  ویتامین سی و آنتوسیانین‌ها هر دو آنتی‌اکسیدانی هستند که به حفظ بافت‌ها و کاهش التهاب کمک می‌کنند
حاوی پکتین است  فیبری که به روند بهبود و درمان کمک می‌کند.

 

گلابی برای درمان بواسیر

یک گلابی متوسط تقریباً ۶ گرم فیبر دارد و ۲۲ درصد از نیاز روزانه شما به فیبر را تشکیل می‌دهد.

حتماً این میوه را نیز با پوست بخورید، چرا که مقداری زیادی فیبر در بخش پوست قرار گرفته است.

گلابی به‌عنوان یک میان‌وعده عالی قابل‌استفاده است یا می‌توانید از آن خورش تهیه کرده یا در سوپ و سالاد از آن استفاده کنید. یکی از نکات مهم در مراقبت‌های قبل عمل بواسیر توجه به تغذیه مناسب و به‌کارگیری فیبر کافی در رژیم غذایی است.

حتما بخوانید  درمان گیاهی بیرون‌ زدگی بواسیر
انواع توت حاوی فیبر هستند و به بهبود بواسیر کمک می کنند
انواع توت حاوی فیبر هستند و به بهبود بواسیر کمک می کنند

انواع توت برای کاهش بواسیر

انواع توت‌ها مانند تمشک، شاه‌توت و توت‌فرنگی حاوی مقدار زیادی فیبر در هر وعده هستند. یک وعده ۱۰۰ گرمی تمشک حاوی حدود ۶.۵ گرم فیبر است.

توت‌ها همچنین دارای مقدار زیادی آب هستند که به نرم شدن مدفوع و حفظ حرکت روان دستگاه گوارش کمک می‌کند. همچنین حاوی فروکتوز هستند که یک اثر ملین طبیعی دارد.

در صورتی که ملین‌های طبیعی به شما در دفع راحت‌تر مدفوع کمک نکردند می‌توانید از قرص سی لاکس برای بواسیر استفاده کنید. همچنین، در صورت بدتر شدن بواسیر حتماً به پزشک مراجعه کنید. اگر بواسیر در مراحل حاد و مزمن باشد، تنها تغییر تغذیه کافی نخواهد بود و ممکن است به لیزر بواسیر نیاز داشته باشید.

موز منبعی مغذی فیبر و پتاسیم

موز نیز مانند سیب حاوی پکتین است و بهترین میوه برای درمان بواسیر در رژیم غذایی شما خواهد بود. یک موز متوسط ۱۸ تا ۲۰ سانتی‌متری حاوی ۳ گرم فیبر است.
وجود پکتین در موزه باعث می‌شود تا دستگاه گوارش شما بهتر عمل کند.

همچنین در موز نشاسته مقاوم وجود دارد که دوست باکتری‌های روده شما خواهد بود و باکتری‌های طبیعی روده از آن برای هضم غذا استفاده می‌کنند.

مصرف کیوی برای بواسیر

همانند موز، در یک وعده ۱۰۰ گرمی کیوی حدود ۳ گرم فیبر وجود دارد. همچنین کیوی حاوی مقدار زیادی آب است که به دفع راحت‌تر غذا کمک خواهد کرد.

تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف کیوی ممکن است به عنوان یک ملین نیز عمل کند و تعداد دفعات اجابت مزاج را افزایش دهد که این حالت مانع از شکل‌گیری یبوست و در نتیجه بواسیر خواهد شد.

در دوران نقاهت بعد از عمل بواسیر در رژیم غذایی خود کیوی را نیز همراه با میوه‌های دیگر قرار دهید.

خوردن کیوی برای بواسیر
خوردن کیوی برای بواسیر

خیار و هندوانه دارای فیبر و مایعات فراوان

خیار و ملون یا هندوانه هر دو حاوی مقدار زیادی آب هستند. خیار را می‌توان در سالاد به کار برد یا از آن به صورت موضعی استفاده کرد. هر چند برای درمان موضعی روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها ترکیب زردچوبه و عسل برای درمان بواسیر است.

حتما بخوانید  فیلم عمل جراحی بواسیر

هندوانه با مقدار آب بالای خود به هضم غذا کمک می‌کند. نوشیدن مایعات به طور کلی مفید خواهد بود و آب‌هندوانه می‌تواند باعث تنوع در رژیم غذایی شما شود.

آلو خورشتی ملین طبیعی

شاید بتوان گفت آلو یکی از بهترین ملین‌های طبیعی است. مطالعات نشان می‌دهد که خوردن مقدار متوسط – حداکثر ۱۰ آلو خشک در روز – می‌تواند حرکت گوارشی افراد مبتلا به یبوست را بهبود بخشد.

آلو بهترین میوه برای درمان بواسیر است چرا که علاوه بر داشتن فیبر، دارای سوربیتول (Sorbitol) نیز هست. سوربیتول یک الکل قند است که روده شما به خوبی آن را هضم نمی‌کند. امّا باعث می‌شود تا آب به سمت دستگاه گوارش شما کشیده شود و در نتیجه مدفوع را نرم خواهد کرد.

شما می‌توانید آلوی خورشتی را در غذا استفاده کرده یا در آب به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید تا نرم شود و سپس مصرف کنید.

برای مشاوره تخصصی با آقای دکتر ثابت و اطلاع از روش های درمانی تماس بگیرید.

سخن پایانی

سیب، گلابی، توت‌فرنگی، موز و کیوی همگی حاوی مقادیر بالای فیبر هستند. هندوانه و خیار فیبر کمتری دارند؛ اما آب زیادی را تامین می‌کنند. آلو نیز حاوی فیبر بالا و آنتی‌اکسیدان است و همچنین به عنوان یک ملین قوی عمل می‌کند.

انتخاب بهترین میوه برای درمان بواسیر باید با توجه به سابقه پزشکی و حساسیت و آلرژی شما انتخاب شود. همچنین پس از انتخاب ضروری است که به میزان متعادل از میوه‌ها استفاده کنید.

در صورت نیاز به مشاوره در این زمینه یا انجام معاینه بالینی و به‌کارگیری شیوه‌های قطعی درمان بواسیر که شامل لیزر بواسیر می‌شود، با مجموعه کلینیک زخم تهران در تماس باشید.

سؤال‌های متداول

 آیا موز برای بواسیر خوب است؟

بله موز حاوی پکتین و نشاسته مقاوم است که به پاک‌سازی آسان روده کمک می‌کند.

در زمان بواسیر چه چیزهایی را نباید بخوریم؟

از خوردن غذاهای چرب یا کم فیبر خودداری کنید.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇