کلینیک زخم

زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر

زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر
آنچه در این مقاله می خوانید:

زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر قابل استفاده هستند. هر دو به عنوان درمان طبیعی شناخته می‌شوند و به کاهش علائم بواسیر کمک می‌کنند. زردچوبه خواص ضدالتهابی و درمانی دارد و روغن زیتون به عنوان تسکین‌دهنده پوست عمل می‌کند.

بواسیر چیست؟ بواسیر یا هموروئید وریدهای متورم نزدیک مقعد هستند که می‌توانند باعث درد، خارش و خونریزی شوند. این بیماری در بسیاری از کشورها رایج است و در برخی کشورها از هر 20 نفر یک 1 فرد به این بیماری دچار می‌شود. بواسیر می‌تواند به دلیل یبوست مزمن یا اسهال، فشار در حین حرکت روده و نشستن طولانی مدت در توالت ایجاد شود.

در حالی که در مان‌های طبیعی مانند ترکیب زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر می‌توانند در کاهش علائم بواسیر مفید باشند، با این حال اگر علائم شدید یا مداوم را تجربه می‌کنید، همیشه بهتر است با یک پزشک متخصص مشورت کنید. در این مقاله مجله کلینیک زخم به بررسی این شیوه درمانی خواهیم پرداخت.

تاثیر زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر

زردچوبه و روغن زیتون هر دو به عنوان درمان گیاهی بیرون‌زدگی بواسیر و زخم‌های این بیماری استفاده می‌شوند. این شیوه درمانی هزینه کمی دارد، بدون عارضه است و در خانه می‌توان به راحتی آن را انجام داد. هر چند در مواردی که بواسیر (Hemorrhoids) خونی است، باید هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید و با طب گیاهی قابل درمان نخواهد بود.

ترکیب های گیاهی برای درمان بواسیر داخلی و خارجی
ترکیب های گیاهی برای درمان بواسیر داخلی و خارجی

همان طور که اشاره کردیم، ترکیب زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر به منظور کاهش التهاب و تسکین این بیماری استفاده می‌شوند. هرچند می‌توان آنها را به صورت جداگانه نیز استفاده کرد.

  • زردچوبه دارای خواص ضدالتهابی است و به صورت خوراکی یا موضعی برای درمان زخم‌های بواسیر قابل استفاده خواهد بود.
  • روغن زیتون نیز به صورت خوراکی به بهبود عملکرد روده کمک می‌کند و در حالت موضعی نیز باعث تسکین پوست می‌شود.

درمان بواسیر با روغن زیتون

در بخش اول به‌کارگیری زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر، ابتدا به طور جداگانه به هر یک از این مواد و شیوه به‌کارگیری آنها خواهیم پرداخت و در انتها ترکیب این دو را بررسی خواهیم کرد.

حتما بخوانید  چه چیزهایی برای بواسیر ضرر دارد؟

روغن زیتون حاوی اولئوکانتال (oleocanthal) است که می‌توان گفت خاصیت ضد درد دارد. این ماده باعث کاهش التهاب می‌شود هر چند قدرت آن در سطح ایبوپروفن نیست؛ اما با مصرف موضعی می‌تواند به تسهیل بهبود پوست کمک کند.

درمان بواسیر به وسیله روغن زیتون
درمان بواسیر به وسیله روغن زیتون

برای استفاده از روغن زیتون به تنهایی برای درمان بواسیر باید آن را به صورت پماد استفاده کنید. روغن زیتون را روی یک پد پنبه‌ای ریخته و اجازه دهید تمام شب روی زخم‌های بواسیر قرار دهید. در طول روز، می‌توانید با انگشت مقداری روغن زیتون را به آرامی روی مقعد قرار دهید.

در صورت داشتن خارش در مقعد، روغن زیتون را با موم زنبورعسل ترکیب کرده و روی زخم قرار دهید. برای اثربخشی بهتر، توصیه می‌کنیم، این عمل را چندین بار در روز تکرار کنید.

 

فواید روغن زیتون باعث ایجاد حالت ارتجاعی عروق خونی می‌شود. ضدالتهاب است، به هضم بهتر غذا کمک می‌کند
ترکیبات روغن زیتون زردچوبه، عسل، روغن درخت چای، روغن برگ مورد، آبلیمو، برگ درخت آلو، حنا
شیوه درمان روغن زیتون در شرایط اولیه به بهبود التهاب بواسیر کمک می‌کند

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

تاثیر زردچوبه بر بواسیر

مطالعه نشان داده است که زردچوبه به روند بهبودی بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند، از جمله:

  • بیماری‌های التهابی مانند آسیب‌های مغزی، بیماری‌های قلبی عروقی، صرع و آرتریت
  • سندرم متابولیک
  • افسردگی و اضطراب

زردچوبه به طور کلی اثر مثبتی بر کاهش التهاب دارد. در بیماری بواسیر نیز به‌کارگیری زردچوبه باعث می‌شود تا مجموعه از رگ‌های خونی متورم و سیاهرگ‌ها در ناحیه تحتانی رکتوم، بهبود پیدا کنند.

در واقع، این کورکومین (curcumin) درون زردچوبه است که چنین ویژگی‌های مثبتی را به این ماده می‌دهد. هر چند میزان مصرف زردچوبه باید کنترل شده باشد و مصرف آن در دوزهای بالا می‌توان عوارض جانبی به همراه داشته باشد. افراط در مصرف هر ماده‌ای می‌تواند خطرناک باشد؛ در نتیجه هنگام مصرف داروهای گیاهی، قرص و پماد حتماً با پزشک مشورت کنید.

حتما بخوانید  لیزر بواسیر | لیزر هموروئید | درمان بواسیر با لیزر

ترکیب زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر

همان طور که در بالا اشاره کردیم، بواسیر وریدهای متورم و ملتهب است که در قسمت پایین رکتوم و مقعد و در اطراف آن قرار دارند. زردچوبه بیشتر به دلیل خواص ضدالتهابی، ضدعفونی‌کنندگی و شفابخشش به درمان بواسیر کمک می‌کند و روغن زیتون به عنوان مرطوب کننده و التیام بخش عمل می کند.

درمان بواسیر با پماد زردچوبه و روغن زیتون
درمان بواسیر با پماد زردچوبه و روغن زیتون
  1. برای شروع، یک قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را بردارید و آن را آب پیاز و روغن زیتون مخلوط کنید.
  2. سپس سه ماده را خوب با هم ترکیب کرده تا خمیری لطیف به دست آورید.
  3. این خمیر را مستقیماً روی هموروئید خود بمالید.
  4. به مدت 30 دقیقه اجازه دهید تا خمیر روی بواسیر باقی بماند، سپس با آب گرم محل را بشویید.

شیوه دیگر مصرف زردچوبه و روغن زیتون به صورت خوراکی است:

شما می‌توانید به صورت جداگانه مقدار کمی از هر یک از مواد را به رژیم غذایی خود اضافه کنید یا مکمل زردچوبه و روغن زیتون را تهیه کرده و به صورت روزانه یک کپسول از این مکمل را مصرف کنید.

شما می توانید تحت نظر پزشک از ترکیب زردچوبه و روغن زیتون برای درمان بواسیر در کودکان استفاده کنید.

آیا زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر موفقیت‌آمیز است؟

مطالعات نشان داده‌اند که زردچوبه و روغن زیتون می‌توانند به تسکین علائم بواسیر کمک کنند. یک مطالعه نشان داد که استفاده از ضماد زردچوبه و روغن زیتون به مدت دو هفته باعث کاهش درد، خارش، و تورم بواسیر در افراد مبتلا شد. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف مکمل زردچوبه به مدت هشت هفته باعث کاهش درد و خونریزی بواسیر در افراد مبتلا شد. همواره بهترین راه، پیشگیری از بواسیر است که با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی امکان پذیر خواهد بود.

حتما بخوانید  بواسیر در کودکان

با این حال، اثربخشی آن برای هر فرد با توجه به شدت بواسیر متغیر است. در صورت بهبودی نیز ممکن است علائم بازگشت بواسیر را مشاهده کنید و این ترکیب به عنوان درمان قطعی بواسیر شناخته نمی‌شود.

برای مشاوره تخصصی با آقای دکتر ثابت و اطلاع از روش های درمانی تماس بگیرید.

سخن پایانی

زردچوبه و روغن زیتون برای بواسیر به صورت موثر بر تسکین درد و التهاب این بیماری کمک می‌کند. شما می‌توانید پس از مشورت با پزشک نسبت به استفاده از این شیوه درمانی اقدام کنید.

ترکیب زردچوبه و روغن زیتون را می‌توان به صورت پماد موضعی استفاده کرد. همچنین هر یک را می‌توان در رژیم غذایی برای هضم راحت‌تر غذا به کار برد.

در صورت حساسیت به هر یک از مواد از مصرف آن خودداری فرمایید. اگر بواسیر شما در مرحله حاد قرار دارد، ممکن است این شیوه درمانی تأثیرگذار نباشد و لازم است برای درمان قطعی با لیزر به کلینیک مراجعه کنید. برای دریافت مشاوره و نوبت با شماره‌های 02126230306 و 02122016331 با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

چه روغنی بواسیر را سریع کوچک می‌کند؟

روغن درخت چای یک درمان خانگی رایج برای بواسیر است که به کاهش تورم و خارش کمک می‌کند. روغن زیتون در رتبه دوم قرار می‌گیرد و به کاهش التهاب و ناراحتی‌های بواسیر کمک خواهد کرد.

چگونه کرم خانگی بواسیر را درست کنیم؟

به میزان کافی زردچوبه و روغن زیتون را ترکیب کرده و به مدت 30 دقیقه روی ناحیه مقعدی قرار دهید.

برای کاهش التهاب و درد بواسیر چه چیزی بنوشیم؟

پزشکان توصیه می‌کنند موادی که دارای فیبر بالا هستند را مصرف کنید. شما می‌توانید سوپ دارای زردچوبه را مصرف کنید. همچنین در کنار آن از آب و سایر مایعات از جمله آب‌میوه استفاده کنید.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇