کلینیک زخم

علائم بازگشت بواسیر

علائم بازگشت بواسیر
آنچه در این مقاله می خوانید:

علائم بازگشت بواسیر شامل احساس درد، خونریزی، مشاهده برجستگی در ناحیه مقعد و خروج ترشحات لزج از مقعد می‌شود. البته علائم بازگشت بواسیر داخلی با بواسیر خارجی تفاوت دارد، اما این علائم را بیشتر بیماران در صورت عود بیماری تجربه می‌کنند.

احتمال عود و بازگشت بواسیر بعد از عمل جراحی خیلی کم است و از هر 100 بیمار، حدود 5 نفر از آن‌ها احتمال عود بیماری را دارند. عمل جراحی بواسیر یا هموروئید معمولا موفقیت آمیز است. اما موفقیت آن تا حدود زیادی به مراقبت‌های بعد از عمل و رژیم غذایی روزانه بستگی دارد.

بسیاری از بیماران پس از انجام عمل جراحی هموروئیدکتومی می‌پرسند که آیا امکان بازگشت بواسیر وجود دارد؟ و اگر جواب مثبت است عود بواسیر چه نشانه‌هایی دارد؟ با اینکه این احتمال خیلی پایین است، اما باز هم امکان عود هموروئید بعد از عمل وجود دارد.

به همین خاطر به بیماران توصیه می‌شود از لیزر بواسیر برای درمان استفاده کنند تا نیازی به مراقبت‌های خاص بعد از عمل نباشد. معمولا لیزر درمانی بدون عوارض است و نیاز به بستری ندارد. اگر می‌خواهید با نشانه‌ها و علائم بازگشت بواسیر بیشتر آشنا شوید، این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید. در این مقاله به بررسی علائم بازگشت هموروئید می‌پردازیم و به تمام سوالات شما پاسخ می‌دهیم.

اطلاعات تکمیلی علائم بازگشت بواسیر
💎 علائم درد، خونریزی، مشاهده برجستگی در ناحیه مقعد، ترشحات لزج در ناحیه مقعد، سوزش، خارش
⭐ نکات جلوگیری از عود بواسیر خوردن مواد غذایی غنی از فیبر، ورزش، هیدراته نگه داشتن بدن، استفاده از توالت فرنگی، تمیز نگه داشتن ناحیه مقعد
⭐عوامل تاثیرگذار بر عود بواسیر رابطه مقعدی، رژیم غذایی نامناسب، کم تحرکی، حمل اشیاء سنگین
⭐روش قطعی درمان عمل با لیزر
⭐بهترین مرکز درمان کلینیک زخم نور

آیا احتمال عود بواسیر بعد از عمل وجود دارد؟

آیا احتمال عود بواسیر بعد از عمل وجود دارد
برای جلوگیری از عود بواسیر بایستی تغذیه درست داشته و نکات بهداشتی را رعایت کرد.

بازگشت و عود بواسیر بستگی به خود بیمار و رعایت نکات بهداشتی بعد از عمل دارد. از همین رو، بیماران بعد از عمل جراحی بواسیر بایستی برخی از نکات را رعایت نمایند تا احتمال عود هموروئید به صفر برسد. این نکات عبارتند از:

  • خوردن میوه، سبزیجات و غذاهای سرشار از فیبر در طول روز برای نرم نگه داشتن مدفوع
  • داشتن فعالیت بدنی و ورزش روزانه، برای افزایش گردش خون و تحریک روده‌ها
  • نوشیدن آب کافی در طول روز و هیدراته نگه داشتن بدن
  • استفاده از توالت فرنگی به جای توالت ایرانی بعد از عمل بواسیر و اجتناب از زور زدن به هنگام اجابت مزاج
  • تمیز نگه داشتن محل جراحی و خشک کردن مقعد با دستمال یا حوله نرم
حتما بخوانید  لیزر بواسیر | لیزر هموروئید | درمان بواسیر با لیزر

تمامی این نکات مانع از بازگشت بواسیر بعد از عمل جراحی می‌شود. زیرا مهم‌ترین عامل بروز بواسیر و عود کردن آن، یبوست است. به همین خاطر بیمار بایستی پس از درمان، از ایجاد یبوست جلوگیری کند. البته رعایت بهداشت فردی نیز از عود دوباره بواسیر جلوگیری خواهد کرد.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

عوامل تاثیرگذار بر بازگشت بواسیر یا هموروئید

عوامل تاثیرگذار بر بازگشت بواسیر یا هموروئید
عوامل تاثیرگذار بر بازگشت بواسیر یا هموروئید شامل رابطه مقعدی، تغذیه نادرست، حمل اجسام سنگین و فعالیت کم می‌شود.

ریسک بازگشت بواسیر بعد از عمل جراحی سنتی بالا است. بر خلاف لیزر درمانی که بدون عوارض انجام می‌شود و فواید بسیاری دارد. از همین رو برای جلوگیری از بازگشت بواسیر، بایستی از انجام برخی کارها جلوگیری کرد. عوامل زمینه ساز بازگشت بیماری بواسیر به شرح زیر است:

1.برقراری رابطه جنسی از مقعد

هنگامی که رگ‌های اطراف مقعد به دلیل فشار کشیده شوند، متورم و برجسته خواهند شد. در حالت کلی بواسیر به دلیل افزایش فشار به راست روده تحتانی به وجود می‌آید. برقراری رابطه مقعدی بعد از عمل جراحی بواسیر، احتمال عود بیماری را بالا می‌برد.

در واقع رابطه جنسی از راه مقعد یکی از عوامل زمینه ساز برای بازگشت هموروئید می‌باشد. از همین رو به بیمارانی که تحت درمان قرار گرفته‌اند، توصیه می‌شود از رابطه مقعدی دوری کنند. این رابطه ضررهای بسیاری دارد و حتی یکی از عوامل بروز بواسیر است.

2.رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی نامناسب شامل مصرف غذاهای سنگین و فست فود می‌شود. این غذاها دیر هضم هستند و احتمال بروز یبوست را بالا می‌برند. به همین خاطر افرادی که عمل جراحی هموروئید انجام داده‌اند، بایستی از خوردن غذاهای ناسالم پرهیز کنند.

حتما بخوانید  درمان بواسیر در بارداری

این افراد نیاز به دریافت فیبر کافی در طول روز دارند تا حرکات روده کاهش پیدا نکند. غذاهای کم فیبر سطح حرکات روده را کاهش داده و احتمال بروز یبوست را افزایش می‌دهند.

3.کم تحرکی

کم تحرکی و کاهش فعالیت فیزیکی، یکی دیگر از عواملی است که باعث کاهش فعالیت روده می‌شود. کم شدن فعالیت فیزیکی، یبوست را به همراه دارد و یبوست نیز از مهم‌ترین عوامل زمینه ساز عود بواسیر است. از همین رو به کسانی که درمان شده‌اند، پیشنهاد می‌شود که روزانه ورزش‌های سبک را انجام دهند.

4.حمل اجسام سنگین

به طور کلی بعد از عمل هموروئید نباید فشاری به ناحیه مقعد وارد شود. حمل و جابجایی اشیاء سنگین باعث وارد شدن فشار به ناحیه مقعد می‌شود و احتمال عود بیماری را بالا می‌برد. به افرادی که به تازگی عمل جراحی داشته‌اند، توصیه می‌شود استراحت کافی داشته باشند و از حمل اجسام سنگین دوری کنند.

برای مشاوره تخصصی با آقای دکتر ثابت و اطلاع از روش های درمانی تماس بگیرید.

آیا احتمال بازگشت بواسیر بعد از درمان با لیزر وجود دارد؟

احتمال عود و بازگشت بواسیر در لیزر درمانی خیلی پایین‌تر از عمل جراحی است. عمل جراحی نیاز به پانسمان دارد و احتمال عفونت پس از عمل بالا می‌باشد. همچنین دوره نقاهت طولانی خواهد داشت و فرد بیمار، بایستی مراقبت‌های لازم را انجام دهد تا بیماری دوباره عود نکند.

در صورتی که لیزر درمانی بدون نیاز به پانسمان انجام می‌شود و دوره نقاهت کوتاهی دارد. در حین عمل نیز نیاز به برش ندارد و بدون درد و خونریزی است. به همین خاطر پزشکان متخصص همواره تاکید بر لیزر درمانی دارند.

حتما بخوانید  چه چیزهایی برای بواسیر ضرر دارد؟

کلینیک زخم نیز از جمله کلینیک‌های جراحی با لیزر در تهران است که کلیه خدمات پزشکی را با تجهیزات پیشرفته انجام می‌دهد. شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن علائم بازگشت بواسیر از کلینیک نوبت گرفته و تحت درمان قرار بگیرید. تمام جراحی‌های کلینیک بواسیر با لیزر پر توان، بدون برش توسط دکتر ثابت انجام خواهد شد. بیمار نیز پس از درمان، بدون بستری در مدت کوتاه به زندگی عادی خود باز خواهد گشت.

سوالات متداول

آیا بعد عمل امکان برگشت بواسیر وجود دارد؟

بله، در صورتی که نکات بهداشتی و رژیم غذایی صحیح رعایت نشود، امکان بازگشت علائم بواسیر وجود خواهد داشت.

اگر دچار یبوست شویم ممکن است هموروئید عود کند؟

در صورت بروز یبوست بعد از عمل جراحی بایستی سریعا برای رفع آن اقدام کنید تا بیماری عود نکند. در این خصوص می‌توانید با تجویز پزشک متخصص شربت ملین مصرف کنید.

آیا خونریزی بعد از عمل علائم بازگشت بواسیر است؟

خیر، اغلب افرادی که از عمل جراحی برای درمان بواسیر استفاده می‌کنند، پس از عمل دارای خونریزی به مقدار کم هستند. این مسئله طبیعی است و به مرور زمان کمتر شده و متوقف می‌شود.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇