کلینیک زخم

انواع میخچه

میخچه نوعی زائد پوستی است که در اثر فشار سنگین، پوشیدن کفش نامناسب در پا، ضربات شدید و برداشتن اجسام سنگین به پوسته بدن وارد می شود و بدن به جهت مقابل در برابر آن اقدام به ساخت لایه های کوچکی در پوست خود می کند. این زائده در اغلب موارد با استفاده از درمان های خانگی از قبیل شستشو، استفاده از پماد، پوشیدن کفش مناسب و ... قابل درمان است و این ده درصد از مواقع است که میخچه نیاز به درمان به وسیله عمل جراحی دارد. این 10 درصد غالبا به شکل های وخیم تری از میخچه بوجود می آید که در ادامه به انواع آن ها آشنا می شویم. پس با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.
آنچه در این مقاله می خوانید:

انواع حالت های میخچه

میخچه اکثرا در سه نقاط از بدن انسان که احتمال فشار و ضربه در آن ها زیاد تر است و روزانه از آن ها بیشتر استفاده می کنیم، بوجود می آید. این سه عضو شامل موارد زیر می باشد که هر کدام در خود دارای انواع مختلفی میخچه هستند:

 • میخچه پا
 • میخچه دست
 • میخچه سر و صورت

میخچه پا

نوعی از زائد و تورم پوستی که غالبا بین انگشتان پا، کف پا و روی پا احتمال بوجود آمدن دارد. علائم میخچه پا، میخچه پاشنه، میخچه شست پا، میخچه انگشت پا در اغلب موارد به جهت پوشیدن کفش نامناسب، پیاده روی های شدید، عرق کردن پا و … در پوست پا بوجود می آید که دارای انواع مختلفی است.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

انواع میخچه پا

در ادامه در خصوص انواع میخچه پا صحبت می کنیم.

 • میخچه سخت
 • میخچه نرم
 • میخچه دانه ای شکل
 • میخچه عروقی، عروقی عصبی
 • میخچه زیر ناخن
 • میخچه فیبروزی

میخچه سخت

این نوع میخچه پا متداول ترین نوع آن است که به صورت سخت و خشک بر روی پوست ایجاد می شود. این نوع از میخچه زیر پا بسیار کوچک هستند ولی بر روی نواحی وسیعی از پوست ضخیم شده ظاهر می شوند.

میخچه های پا از نوع سخت (میخچه سخت پا) معمولا بر روی نواحی استخوان و کف پا و یا روی انگشتان پا با رنگی زرد ظاهر می شوند و به هنگام لمس آن ها انگار به جسمی کوچک درون پای خود دست می زنید.

حتما بخوانید  درمان میخچه با محلول و قطره

میخچه نرم

نوع دیگری از میخچه پا که بین انگشتان کوچک پا (4 و 5) مشاهده می شود. به طور واضح شکل این میخچه های نرم با رنگ سفید قابل مشاهدا است و قطر آن ها بین 3 تا 9 میلیمتر می باشد.

میخچه نرم پا و میخچه لای انگشت پا، بافتی پلاستیکی دارد و در اغلب موارد به عنوان میخچه انگشت پا نام گذاری می‌شود.

میخچه دانه‌ای شکل

دانه های ریز بر روی کف و سینه پا که با نام میخچه دانه ای شکل پا معروف هستند. میخچه در کف پا، در اغلب موارد درد کمتری دارد و با استفاده از درمان های خانگی رفع می شود.

میخچه عروقی – عصبی

یکی از دردناک ترین نوع میخچه های پا که هم عصب دارند و هم عروق خونی، که در صورت بریده شدن احتمال خونریزی شدید دارند.

میخچه فیبروزی

به میخچه هایی که به مدت زیادی در کف پا قرار گرفته اند و موجب نفوذ و اتصال به بافت های زیرین شده است. میخچه فیبروزی پا (میخچه ته پا) دارای درد شدیدی است که برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

این نوع از زائده میخچه ای نیاز به عمل لیزر میخچه توسط پزشکی معتمد و با‌تجربه دارد.

انواع میخچه پا چه شکلی است؟

میخچه در پا، لایه های سفت و ضخیم از پوست است و دارای انواع مختلفی مانند میخچه بین انگشتان پا، میخچه پاشنه پا، میخچه انگشت شست پا، میخچه زیر پا، میخچه کنار انگشت پا می‌باشد. میخچه ها معمولا کوچک و دایره‌ای شکل هستند و در اثر فشار و اصطکاک پوست به وجود می‌آیند. میخچه شدید پا، به هنگام پوشیدن کفش یا حتی راه رفتن بسیار دردناک است و فرد را اذیت می‌کند.

از همین رو، بایستی راه درمان میخچه پا را پیدا کرده و این ضایعه پوستی را برطرف کرد. بهترین درمان میخچه پا، لیزر درمانی است که روش قطعی محسوب می‌شود. اگر ناحیه ای از پا، دارای پوست سخت و خشک باشد، احتمال بروز میخچه ی پا وجود دارد و بایستی برای درمان اقدام کرد.

میخچه دست

میخچه دست نوعی عارضه شایع پوستی است که بیشتر محدوده کف دست و لای انگشتان را درگیر می‌‌کند. در این عارضه پوست محل درگیر در مقایسه با نواحی اطراف ضخیم و سفت‌تر می‌شود. این وضعیت در قبال افزایش فشار به پوست و سایش رخ می‌دهد.

از نشان های این نوع میخچه دست می توان به پوست پوست شدن آن، ایجاد یک لایه کوچک سفید رنگ بر روی کف دست اشاره کرد.

انواع قسمت هایی که می تواند بر روی دست میخچه بزند به موارد زیر تقسیم بندی میشود.

 • میخچه زیر ناخن دست
 • میخچه سر انگشت دست
 • میخچه شست دست

میخچه سر و صورت

نوع دیگری از میخچه های پوستی که احتمال آن بسیار کم است، میخچه سر و صورت است که در اثر فشار شدید، عرق بدن، بیماری های پوستی سر و صورت و … ممکن است بوجود آید.

این میخچه ها عموما در افرادی با موهای بسیار خشک یا بسیار چرب بوجود می آید و علائمی چون خشک پوست، خارش و دردصورت یا سر و … را دارد.

از عضو هایی از سر و صورت که می تواند باعث بوجودآمدن میخچه سر و صورت شود، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • میخچه چشم
 • میخچه زبان
 • میخچه گوش
 • میخچه گردن
 • میخچه لب
 • میخچه لثه

قابل ذکر است که متداولترین نوع میخچه ها صرفا در پا و دست بوجود می آید.

جمع بندی

در این مقاله در خصوص انواع میخچه که شامل میخچه سر، صورت، دست و پا می‌شود، صحبت کردیم و متوجه شدیم این زائده پوستی چگونه بوجود می آید و راه های درمان آن کدام است. میخچه انگشت، میخچه در پاشنه پا، میخچه زانو، میخچه قوزک پا و انواع میخچه بسیار دردناک هستند و حل مشکل میخچه پا و دست به صورت قطعی، لیزر درمانی می‌باشد.

حتما بخوانید  درمان خانگی میخچه پا

منبع: https://www.footdocshep.com/blog/item/303-different-types-of-corns

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇