کلینیک زخم

مراقبت بعد از عمل کیست مویی

جراحی کیست مویی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. جراحی باز، بسته یا درمان کیست مویی با لیزر از روش‌های بهبود این عارضه هستند. پس از جراحی شما می‌بایست دوران نقاهت کیست مویی را طی کرده تا خیلی سریع‌تر بتوانید کارهای روزمره را انجام دهید. در درمان با لیزر این نقاهت 2 تا 4 روز بوده در صورتی که با انتخاب جراحی باز می‌بایست بین 3 تا 4 هفته استراحت کنید. بنابراین انتخاب لیزر کیست مویی یک گزینه امن‌تر ومطمئن‌تری برای شما به شمار می‌رود و دیگر لازم نیست نگران عفونت وسایر عوارض باشید.
مراقبت بعد از عمل کیست مویی
آنچه در این مقاله می خوانید:

بعد از عمل کیست مویی چی بخوریم؟

بعد از عمل کیست مویی چه بخوریم؟ پس از جراحی کیست مویی می‌بایست داروهایی که پزشک برای شما تجویز می‌کند، مصرف کنید تا دردتان تسکین پیدا کند. این داروها شامل آنتی بیوتیک و مسکن هستند. توجه داشته باشید که داروهای رقیق کننده خون برایتان مضر است. همچنین استراحت کردن می‌تواند دردتان را تا حد زیادی بهبود دهد. در این دوران باید خواب کافی داشته باشید. مصرف آناناس و غذاهایی که التهاب را کاهش می‌دهند بسیار موثر است.

مراقبت‌های پس از جراحی و مکافات‌هایش!

مراقبت های بعد از عمل کیست مویی

عمل جراحی به روش بسته معمولا ۴ هفته طول می کشد تا بهبود پیدا کند. در صورتی که اگر زخم باز باشد، هفته های بیش‌تری ترمیم پیدا کردن آن طول می کشد. در طی این مدت باید مراقب باشید که زخم عفونت نکرده و عود نکند، بنابراین مراقبتهای بعد از عمل کیست مویی امری حیاتی است. انجام نکات زیر پس از جراحی تقریبا برای هر فردی ضروری است:

  1. خودداری از انجام ورزش‌ها و فعالیت های سنگین تا زمان بهبودی کامل.
  2. بهتر است تا جایی که ممکن است کارهایی که نیاز به نشستن طولانی مدت دارند، انجام ندهید.
  3. در صورتی که شغل‌تان ایجاب می‌کند طولانی مدت بنشینید، هر نیم ساعت سعی کنید بلند شده و قدم بزنید.
  4. به راه کارهای پزشک‌تان به خوبی گوش کنید حتی اگر از شما می‌خواهد مدت یک هفته به حمام نروید!

مراقبت از زخم کیست مویی

پس از جراحی باز کیست مویی، ناحیه جراحی شده تا یک مدت زخم است بنابراین باید محل جراحی ضدعفونی شده و تمیز نگهداری شود. برای مراقبت بعد عمل کیست مویی، از نشستن روی سطح سفت دوری کنید. هنگام نشستن یک بالش زیر خود قرار دهید. بالش‌های مخصوصی وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را تهیه کرده و جهت مراقبت بعد از جراحی کیست مویی، زیر خود قرار دهید. در صورت لیزر کیست مویی مراقبت های بعد از عمل مو برگشتی کم‌تر است و شما کم‌تر احساس درد و ناراحتی دارید.

حتما بخوانید  تعویض پانسمان کیست مویی

1.ترشحات بعد از عمل کیست مویی (ترشحات ناحیه جراحی شده)

در صورتی که جراحی باز کرده باشید و ناحیه برش وسیع باشد، ممکن است تا چند هفته بعد از عمل ترشحاتی از محل جراحی داشته باشد. احتمال دارد برخی جراحان برای بیماران درن بگذارند تا ترشحات زخم سریع‌تر خارج شود. کسانی که جراحی به روش بسته را انجام دهند این درن‌ها را دارند. بهترین روش درمان کیست مویی لیزر کردن است که دیگر نیازی به درن ندارید.

2.رژیم غذایی بعد از عمل کیست مویی

ممکن است خیلی از بیماران با این سوال مواجه شوند که بعد از عمل کیست مویی چی بخوریم؟ پس از این جراحی شما ممکن است با اختلال روده مواجه شوید و یبوست پس از این جراحی شایع است. به همین دلیل برای  مراقبت بعد از عمل سینوس پیلونیدال، باید مصرف آب را در این دوران جدی بگیرید و غذاهای دارای کربوهیدرات و چربی را کم‌تر مصرف کنید. غذاهای ویتامین‌دار و عسل  به بهبود سریع‌تر زخم کمک زیادی می‌کند.

3.ورزش بعد از عمل کیست مویی (فعالیت بدنی)

با وجود استراحت و خواب کافی می‌بایست ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی را استارت بزنید. در غیر این صورت به یبوست دچار می‌شوید. ابتلا به یبوست نیز باعث فشار به ناحیه جراحی شده می‌شود.

4.استحمام بعد از عمل کیست مویی (حمام کردن)

حمام کردن در دوره نقاهت جراحی کیستی نه تنها مانعی ندارد، بلکه به بهبود زخم نیزبسیار کمک می‌کند. بهتر است در نظر داشته باشید که پس از استحمام، ناحیه جراحی شده را به آرامی و با حوله تمیز خشک کنید. می‌توانید برای خشک کردن از باد سشوار کمک بگیرید. تا بهبودی کامل از رفتن به استخر خودداری کنید چرا که ممکن است کلر موجود در آب برای محل جراحی شده مضر باشد.

حتما بخوانید  علائم کیست مویی (سینوس پیلونیدال)

چه مدت پس از عمل جراحی پیلونیدال مرخصی کار یا مدرسه داشته باشیم؟

بعد از عمل کیست مویی چند روز باید استراحت کرد؟ مدت زمان استراحت بعد از عمل کیست مویی چقدر است؟ 2 تا 3 هفته پس از جراحی می‌توانید به کارهای روزمره خود بازگردید. در صورتی که شما بهترین راه درمان کیست مویی لیزر درمانی را انتخاب کنید، این مدت زمان به 2 تا 4 روز کاهش می‌یابد.

علت خونریزی بعد از عمل کیست مویی

علت خونریزی کیست مویی پس از جراحی می‌تواند به دلیل  فشار زیاد به محل جراحی شده باشد.

درد بعد از کیست عمل مویی چگونه رفع می‌شود؟

 مصرف مسکن و یک سری داروهای گیاهی به بهبود درد و التهاب کمک شایانی می‌کند و شما با انجام این‌کارها می‌توانید به بهبود سریع‌تر خود کمک کنید.

علت درد بعد از عمل کیست مویی چیست؟

در دوران نقاهت بعد از عمل کیست مویی تا حدودی درد طبیعی است و به دلیل برش ناحیه زخم با تیغ جراحی، این درد ایجاد می‌شود و می‌توان از دارو به عنوان مراقبتهای بعد عمل کیست مویی استفاده کرد.

ارسال عکس ها از طریق شماره واتساپ زیر امکان پذیر است.

نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی؟

در صورتی که بهترین راه حل درمان کیست مویی یعنی لیزر را انتخاب کنید، دچار مشکل نمی‌شوید. اما به طور کلی بهتر است که طاق باز نخوابید. خوابیدن به پهلو در این دوران باعث می‌شود که درد و فشار کم‌تری به ناحیه جراحی شده وارد کنید. در این باره می توانید به مقاله خوابیدن بعد از عمل کیست مویی، مراجعه کنید.

حتما بخوانید  کیست مویی در مردان

چگونه پس از جراحی کیست مویی از زخم مراقبت کنیم؟

پس از جراحی باز یا بسته کیست مویی شما نیاز است تا مدتی یک سری مراقب‌ها را انجام داده تا بهبودی کامل حاصل شود. مصرف آنتی بیوتیک، مصرف داروهای مسکن، خوردن آناناس، پرهیز از مصرف غذاهای چرب وسنگین و استراحت کافی می‌توانند به بهبودی شما کمک کند.

شستشوی بعد از عمل کیست مویی به چه صورت است؟

برای مراقبت های بعد از عمل کیست مویی، بایستی پانسمان را به صورت روزانه عوض کرده و ناحیه زخم را با آب ولرم و صابون شستشو داد تا عفونت نکند.

آیا می توانم با کیست پیلونیدال حمام کنم؟

بله، استحمام قبل یا بعد از عمل کیست مویی هیچ ممانعتی ندارد و صرفا باید مراقب محل زخم یا بخیه باشید تا احتمال عفونت را به صفر برسانید.

اطلاعات مراقبت بعد از عمل کیست مویی
📌انواع رژیم غذایی، پانسمان، ورزش، حمام کردن
💎بهترین عمل  لیزر کیست مویی
⭐دوران نقاهت دو تا 4 روز
👤 بهترین کلینیک لیزر کیست مویی در تهران کلینیک زخم
✔روش های درمان مصرف دارو های مجاز، آنتی بیوتیک، رژیم غذایی مناسب، استراحت و …
⭕مراقبت های بعد عمل ضد عفونی محل زخم، تغذیه مناسب، تراشیدن موهای اطراف باسن، کاهش وزن
دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

2 پاسخ

  1. عالی ترین مقاله ،فوق العاده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇