کلینیک تخصصی دکتر ثابت تهران

مراقبت بعد از عمل کیست مویی

مراقبت بعد از عمل کیست مویی

جراحی کیست مویی به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. جراحی باز، بسته یا درمان کیست مویی با لیزر از روش‌های بهبود این عارضه هستند. پس از جراحی شما می‌بایست دوران نقاهت کیست مویی را طی کرده تا خیلی سریع‌تر بتوانید کارهای روزمره را انجام دهید. در درمان با لیزر این نقاهت 2 تا 4 روز بوده در صورتی که با انتخاب جراحی باز می‌بایست بین 3 تا 4 هفته استراحت کنید. بنابراین انتخاب لیزر کیست مویی یک گزینه امن‌تر ومطمئن‌تری برای شما به شمار می‌رود و دیگر لازم نیست نگران عفونت وسایر عوارض باشید.

بعد از عمل کیست مویی چی بخوریم؟

پس از جراحی کیست مویی می‌بایست داروهایی که پزشک برای شما تجویز می‌کند، مصرف کنید تا دردتان تسکین پیدا کند. این داروها شامل آنتی بیوتیک و مسکن هستند. توجه داشته باشید که داروهای رقیق کننده خون برایتان مضر است. همچنین استراحت کردن می‌تواند دردتان را تا حد زیادی بهبود دهد. در این دوران باید خواب کافی داشته باشید. مصرف آناناس و غذاهایی که التهاب را کاهش می‌دهند بسیار موثر است.

مراقبت از زخم کیست مویی

پس از جراحی باز کیست مویی، ناحیه جراحی شده تا یک مدت زخم است بنابراین باید محل جراحی ضدعفونی شده و تمیز نگهداری شود. از نشستن روی سطح سفت دوری کنید. هنگام نشستن یک بالش زیر خود قرار دهید. بالش‌های مخصوصی وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را تهیه کرده و زیر خود قرار دهید. در صورت لیزر کیست مویی این مراقبت‌ها کم‌تر است و شما کم‌تر احساس درد و ناراحتی دارید.

ترشحات ناحیه جراحی شده

در صورتی که جراحی باز کرده باشید و ناحیه برش وسیع باشد، ممکن است تا چند هفته بعد از عمل ترشحاتی از محل جراحی داشته باشد. احتمال دارد برخی جراحان برای بیماران درن بگذارند تا ترشحات زخم سریع‌تر خارج شود. کسانی که جراحی به روش بسته را انجام دهند این درن‌ها را دارند. بهترین روش درمان کیست مویی لیزر کردن است که دیگر نیازی به درن ندارید.

رژیم غذایی بعد از عمل کیست مویی

ممکن است خیلی از بیماران با این سوال مواجه شوند که بعد از عمل کیست مویی چی بخوریم؟ پس از این جراحی شما ممکن است با اختلال روده مواجه شوید و یبوست پس از این جراحی شایع است. به همین دلیل باید مصرف آب را در این دوران جدی بگیرید و غذاهای دارای کربوهیدرات و چربی را کم‌تر مصرف کنید. غذاهای ویتامین‌دار و عسل  به بهبود سریع‌تر زخم کمک زیادی می‌کند.

فعالیت بدنی

با وجود استراحت و خواب کافی می‌بایست ورزش‌های سبک مانند پیاده‌روی را استارت بزنید. در غیر این صورت به یبوست دچار می‌شوید. ابتلا به یبوست نیز باعث فشار به ناحیه جراحی شده می‌شود.

حمام کردن

حمام کردن در دوره نقاهت جراحی کیستی نه تنها مانعی ندارد، بلکه به بهبود زخم نیزبسیار کمک می‌کند. بهتر است در نظر داشته باشید که پس از استحمام، ناحیه جراحی شده را به آرامی و با حوله تمیز خشک کنید. می‌توانید برای خشک کردن از باد سشوار کمک بگیرید. تا بهبودی کامل از رفتن به استخر خودداری کنید چرا که ممکن است کلر موجود در آب برای محل جراحی شده مضر باشد.

چه مدت پس از عمل جراحی پیلونیدال مرخصی کار یا مدرسه داشته باشیم؟

2 تا 3 هفته پس از جراحی می‌توانید به کارهای روزمره خود بازگردید. در صورتی که شما بهترین راه درمان کیست مویی لیزر درمانی را انتخاب کنید، این مدت زمان به 2 تا 4 روز کاهش می‌یابد.

علت خونریزی بعد از عمل کیست مویی

علت خونریزی کیست مویی پس از جراحی می‌تواند به دلیل  فشار زیاد به محل جراحی شده باشد.

درد بعد از کیست عمل مویی چگونه رفع می‌شود؟

 مصرف مسکن و یک سری داروهای گیاهی به بهبود درد و التهاب کمک شایانی می‌کند و شما با انجام این‌کارها می‌توانید به بهبود سریع‌تر خود کمک کنید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل کیست مویی؟

در صورتی که بهترین راه حل درمان کیست مویی یعنی لیزر را انتخاب کنید، دچار مشکل نمی‌شوید. اما به طور کلی بهتر است که طاق باز نخوابید. خوابیدن به پهلو در این دوران باعث می‌شود که درد و فشار کم‌تری به ناحیه جراحی شده وارد کنید.

چگونه پس از جراحی کیست مویی از زخم مراقبت کنیم؟

پس از جراحی باز یا بسته کیست مویی شما نیاز است تا مدتی یک سری مراقب‌ها را انجام داده تا بهبودی کامل حاصل شود. مصرف آنتی بیوتیک، مصرف داروهای مسکن، خوردن آناناس، پرهیز از مصرف غذاهای چرب وسنگین و استراحت کافی می‌توانند به بهبودی شما کمک کند.

اطلاعات مراقبت بعد از عمل کیست مویی
انواع رژیم غذایی، پانسمان، ورزش، حمام کردن
بهترین عمل لیزر کیست مویی
دوران نقاهت دو تا 4 روز
روش ها مصرف دارو های مجاز، آنتی بیوتیک، رژیم غذایی مناسب، استراحت و …

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *