کلینیک زخم

کرایو زگیل تناسلی؛ عکس و فیلم فریز زگیل + هزینه

کرایو زگیل تناسلی؛ عکس و فیلم فریز زگیل + هزینه
آنچه در این مقاله می خوانید:

کرایو زگیل تناسلی روشی است که با انجماد زگیل‌های تناسلی، باعث از بین رفتن آنها می‌شود. پزشک ماده‌ای بسیار سرد، که اغلب نیتروژن مایع است را در اطراف زگیل‌ها اعمال می‌کند تا آنها به صورت منجمد یا فریز درآیند. ممکن است در طول درمان احساس سوزش خفیف یا متوسط وجود داشته باشد.

کرایوتراپی یکی از روش‌های رایج برای درمان زگیل تناسلی است. این روش معمولاً سریع و بدون درد است. ممکن است پس از درمان قرمزی، تورم و تاول در ناحیه درمان شده ایجاد شود که طبیعی بوده و جزء عوارض جانبی خفیف و موقتی این درمان به شمار می‌آیند.

برای آشنای بیشتر با کرایو زگیل تناسلی ما را در این مقاله کلینیک زخم همراهی کنید. در این مقاله روند انجام و مراقبت‌های پس از کرایو تراپی را بررسی خواهیم کرد.

کرایو زگیل تناسلی| فیلم فریز زگیل و تصاویر آن

با آنکه درمانی قطعی برای ویروس HPV وجود ندارد، امّا می‌توان برخی از علائم آن را با موفقیت درمان کرد. زگیل‌های ناشی از HPV را می‌توان به وسیله کرایوتراپی درمان کرد. زگیل چیست؟ یک غده گوشتی است که در این حالت در بخش تناسلی بدن رشد کرده باشد. کرایو زگیل تناسلی روشی است که در آن از ماده‌ای بسیار سرد (مانند نیتروژن مایع در دمای -۱۸۰ درجه سانتی‌گراد) برای فریز کردن ضایعات پوستی استفاده می‌کنند.

پزشکان کرایوتراپی را به عنوان اولین خط درمان برای زگیل تناسلی توصیه می‌کنند. این روش بسیار موثر است و میزان موفقیت بالایی در پاک‌سازی زگیل‌ها دارد. با این وجود، ویروس HPV می‌تواند زیر پوست باقی بماند، بنابراین عود مجدد زگیل‌ها شایع است. امّا با گذشت زمان و درمان منظم، میزان ویروس در ناحیه کاهش پیدا خواهد کرد و درمان به تدریج به موفقیت کامل می‌انجامد.

ضروری است که در صورت مشاهده علائم اولیه به پزشک مراجعه کنید. شما می‌توانید برای رزرو وقت از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب با کارشناسان ما در مجموعه کلینیک زخم در ارتباط باشید.

روند کرایوتراپی و تاثیر آن بر زگیل تناسلی
شکل گیری زگیل تناسلی به دلیل HPV و روند نابودی زگیل

مزایای کرایوتراپی

انجام کرایو زگیل تناسلی مزایای زیر را دارد:

 • سریع و آسان است.
 • معمولاً بدون درد است.
 • نیاز به بیهوشی ندارد.
 • عوارض جانبی بسیار خفیفی دارد.
 • در چند جلسه زگیل‌ها به طور کامل از بین برده می‌شوند.

مراحل کرایو زگیل تناسلی و فیلم فریز زگیل

اولین بخش، معاینه کل ناحیه برای تشخیص و تأیید وضعیت زگیل‌های موجود است. دقت کنید، کرایو زگیل تناسلی اغلب برای زگیل‌های تکی انجام می‌شود و اگر تعداد در ناحیه بالا باشد، ممکن است روش دیگری تجویز شود.

حتما بخوانید  درمان زگیل دست و پا با لیزر، کرایو، خانگی - علائم و عکس

انجام عمل کرایوتراپی سریع است و معمولاً طی یک یا دو دقیقه قابل انجام خواهد بود، هر چند این مسئله به تعداد زگیل‌ها، محل و اندازه آنها وابسته است.

پیش از شروع کرایوتراپی پزشک، به وسیله تیغ جراحی سلول‌های زائد روی زگیل را از بین می‌برد. اغلب از بیمار خواسته می‌شود تا یک رو قبل از کرایوتراپی به وسیله پماد یا ژل‌های مخصوص این مرحله لایه‌برداری را انجام دهد.

در فیلم کرایو زگیل تناسلی می‌توانید مشاهده کنید که پزشک فریزهای کوتاه (تا ۱۰ ثانیه) را بر روی زگیل‌ها اعمال می‌کند و سپس اجازه می‌دهد تا ضایعات ذوب شوند.

بسته به اندازه زگیل و تحمل بیمار، می‌توان در یک جلسه تا سه بار یک ضایعه را فریز کرد. این روش ممکن است باعث سوزش شود که برخی از بیماران ممکن است تحمل آن را نداشته باشند.

تصاویر زگیل پس از کرایو تراپی

در این بخش می‌توانید تصاویر مرتبط به قبل و بعد از کرایو زگیل تناسلی را مشاهده کنید. علائم زگیل تناسلی چیست و چه شکلی است؟ در تصاویر زیر می‌توان حالت ابتدایی آن را مشاهده کرد.

تصاویر کرایو زگیل تناسلی
تصاویر قبل و بعد از انجام کرایو زگیل تناسلی
قبل و بعد از کرایوتراپی زگیل
قبل و بعد از کرایوتراپی زگیل تناسلی و درمان آن
تصویر قبل و بعد از بین رفتن زگیل
تصویر قبل و بعد از رفع زگیل تناسلی و نواحی دیگر بدن

اگر زگیل تناسلی درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

معمولاً زگیل‌های تناسلی به صورت موضعی گسترش پیدا می‌کنند و بسته به محل قرارگیری آنها، می‌توانند بسیار مشکل‌ساز شوند (مانند مقعد، واژن، داخل مجرای ادرار و غیره). در حالی که زگیل‌ها وجود دارند، علاوه بر ظاهر ناخوشایند، به راحتی از طریق تماس جنسی قابل انتقال هستند.

همچنین این احتمال وجود دارد که در ناحیه مورد نظر، ویروس HPV پرخطر نیز وجود داشته باشد که در صورت عدم درمان می‌تواند به سرطان تبدیل شود. برخی افراد به طور طبیعی بعد از ۱۸ تا ۲۴ ماه ویروس را از بدن خود دفع می‌کنند، اما این امر چندان رایج نیست؛ زیرا اکثر افراد نمی‌توانند برای مدت طولانی از رابطه جنسی اجتناب کنند و در معرض ابتلا به انواع جدید ویروس و عفونت مجدد قرار می‌گیرند.

اثربخشی کرایو زگیل تناسلی

کرایوتراپی می‌تواند برای اکثر افراد مبتلا به زگیل تناسلی یک گزینه درمانی موثر باشد. با این حال این روش برای همه مناسب نیست.

افرادی که نباید تحت کرایوتراپی قرار بگیرند:

 • زنان باردار یا شیرده
 • افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف
 • افراد مبتلا به برخی از بیماری‌های پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس
 • افراد مبتلا به درد عصبی در ناحیه تناسلی
حتما بخوانید  زگیل چیست؟

مطالعات نشان داده‌اند که کرایوتراپی می‌تواند در ۵۰ تا ۹۰ درصد موارد زگیل‌های تناسلی از بین ببرد. با این حال مهم است که به خاطر داشته باشید که ویروس HPV می‌تواند در بدن باقی بماند، بنابراین ممکن است زگیل‌ها در آینده عود کنند. ضروری است درمان به طور منظم انجام شود و دستورات پزشک را رعایت کنید.

هزینه کرایوتراپی زگیل تناسلی

تعداد جلسات کرایوتراپی برای زگیل تناسلی به تعداد و اندازه زگیل‌ها بستگی دارد. زگیل‌های کوچک ممکن است تنها به یک جلسه کرایو نیاز داشته باشند.

در برخی موارد ممکن است پزشک برای رسیدن به بهترین نتیجه، از ترکیبی از کرایوتراپی با سایر روش‌های درمانی؛ مانند درمان‌های موضعی استفاده کند.

هزینه کرایو زگیل تناسلی به تعداد جلسات مورد نیاز وابسته است. همچنین هزینه ممکن است با توجه به محل انجام متفاوت باشد. با این وجود در مقایسه با دیگر روش‌ها، کرایو هزینه نسبتاً کمتری دارد. برای تعیین دقیق

هزینه درمان، باید توسط پزشک معاینه شوید.

دوره نقاهت و مراقبت پس از کرایوتراپی

دوره نقاهت پس از کرایوتراپی زگیل تناسلی به طور معمول حدود یک هفته طول می‌کشد. در این مدت، مهم است که از ناحیه تحت درمان به درستی مراقبت کنید تا به بهبودی سریع و کاهش خطر عوارض جانبی کمک کنید.

در اینجا چند نکته برای مراقبت از ناحیه تحت درمان پس از کرایوتراپی آورده شده است:

 • محل را تمیز و خشک نگه دارید: ناحیه را با آب گرم و صابون ملایم بشویید و به آرامی خشک کنید. از مالیدن یا خارش محل خودداری کنید.
 • از پوشیدن لباس‌های زیر تنگ یا چسبان خودداری کنید: لباس‌های زیر گشاد و نخی بپوشید تا محل تحت درمان بتواند نفس بکشد.
 • از فعالیت‌های جنسی خودداری کنید: تا زمانی که ناحیه به طور کامل بهبود نیافته است، از رابطه جنسی و سایر فعالیت‌های جنسی خودداری کنید.
 • از داروهای ضددرد بدون نسخه استفاده کنید: در صورت نیاز، می‌توانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای تسکین درد استفاده کنید.
 • از کمپرس سرد استفاده کنید: برای کاهش درد و تورم، می‌توانید از کمپرس سرد روی ناحیه استفاده کنید.
 • به پزشک خود مراجعه کنید: در صورت مشاهده هرگونه قرمزی، تورم، درد، چرک یا تب، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
حتما بخوانید  بهترین دارو و پماد زگیل تناسلی؛ نحوه استفاده و عوارض
روند درمان و بهبود با کرایوتراپی
روند درمان و بهبود با کرایوتراپی چگونه است

عوارض انجام کرایو زگیل تناسلی

اکثر افراد در طول کرایوتراپی درد خفیفی را تجربه می‌کنند و بعد از اینکه پوست ذوب شد، احساس سوزش خواهند داشت.

در طول و بلافاصله بعد از عمل، ناحیه تحت درمان ممکن است تغییر رنگ دهد و متورم شود. همچنین ممکن است برای چند روز احساس درد داشته باشید.

حدود ۲۴ ساعت پس از عمل، یک تاول در اطراف زگیل ایجاد می‌شود که طی ۲ یا ۳ روز برطرف می‌شود.

کل دوره بهبودی به طور معمول حدود یک هفته طول می‌کشد و مهم است که ناحیه در تمام این مدت تمیز، خشک و بدون اصطکاک یا فشار باقی بماند.

برخی از عوارض جانبی بالقوه دیگر کرایوتراپی عبارت‌اند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • طولانی شدن روند بهبود و ایجاد زخم

مقایسه لیزر و کرایوتراپی زگیل تناسلی

در جدول زیر این دو روش را برای درمان زگیل تناسلی مقایسه کرده‌ایم:

ویژگی لیزر کرایوتراپی
نحوه عملکرد نور لیزر زگیل را از بین می‌برد مایعی سرد (اغلب نیتروژن مایع) استفاده می‌شود.
مزایا درد کمتر، نقاهت کوتاه، درمان زگیل‌های بزرگ روشی سریع و بدون درد، عوارض جانبی کم، موثر برای اکثر افراد
معایب ممکن است گران‌تر باشد ممکن است به چند جلسه نیاز باشد

سخن پایانی

کرایو زگیل تناسلی به صورت حرفه‌ای انجام می‌شود تا زگیل‌ها برداشته شوند و شدت HPV را در ناحیه در طول زمان کاهش می‌دهد. این روش شامل اعمال کوتاه مدت نیتروژن مایع روی پوست می‌شود. دوره بهبودی حدود یک هفته طول می‌کشد و عوارض جانبی نادر و موقتی دارد. شما می‌توانید برای دریافت نوبت معاینه در کلینیک زخم، از طریق شماره‌های اعلام شده در سایت با پزشکان و کادر درمانی در ارتباط باشید.

سوالهای متداول

کرایوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

کرایوتراپی می‌تواند برای درمان انواع زگیل، از جمله زگیل تناسلی استفاده شود. این روش معمولاً برای زگیل‌های کوچک و متوسط مناسب است.

دوره نقاهت پس از کرایوتراپی چگونه است؟

دوره نقاهت پس از کرایوتراپی معمولاً کوتاه است. اکثر افراد می‌توانند ۱ تا ۲ روز پس از درمان به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.

آیا کرایوتراپی HPV را درمان می‌کند؟

کرایوتراپی زگیل را از بین می‌برد، اما عفونت HPV را که باعث زگیل می‌شود، درمان نمی‌کند.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇