کلینیک زخم

علائم زگیل تناسلی چیست و چه شکلی است؟ راه‌های تشخیص سریع

علائم زگیل تناسلی
آنچه در این مقاله می خوانید:

علائم زگیل تناسلی به صورت برجستگی‌هایی کوچک، گوشتی یا گل کلمی شکل ظاهر می‌شود. زگیل تناسلی می‌تواند به رنگ پوست، قهوه‌ای، صورتی یا سفید باشد. در برخی از افراد زگیل تناسلی در ناحیه اطراف خود، باعث ایجاد خارش یا سوزش می‌شود. یکی از علائم زگیل تناسلی نیز درد در هنگام رابطه جنسی یا ادرار کردن غیر معمول است.

تشخیص زگیل تناسلی معمولاً با معاینه فیزیکی توسط پزشک انجام می‌شود. در زنان ممکن است معاینه لگن و تست پاپ اسمیر نیز انجام شود. در برخی موارد، پزشک از تست‌های دیگری مانند کولپوسکوپی یا بیوپسی برای تایید تشخیص نیز استفاده می‌کند.

خوب است علائم را بشناسید تا در صورت مشاهده آنها در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. زگیل تناسلی قابل درمان است، امّا اگر درمان نشود می‌تواند عوارضی مانند سرطان دهانه رحم را به دنبال داشته باشد.

برای آشنایی با این علائم ما را در این مقاله کلینیک زخم همراهی کنید.

علائم زگیل تناسلی چیست و چه شکلی است؟

زگیل تناسلی برجستگی‌های هم‌رنگ پوست هستند که می‌توانند روی یا اطراف اندام تناسلی ظاهر شوند. دانستن اینکه آنها چگونه هستند و چه ظاهری دارند، می‌تواند به فرد کمک کند تا سریع‌تر برای درمان اقدام نماید. علائم زگیل تناسلی شامل برجستگی گوشتی، سوزش و درد می‌شود.

زگیل چیست؟ زگیل‌ها به طور کلی تومورهای کوچکی هستند که حالتی شبیه به تاول دارند. زگیل‌های نوع تناسلی توسط ویروس پاپیلوما انسانی (HPV) که یک عفونت منتقله از راه جنسی (STI) است ایجاد می‌شوند. پس از ابتلا به زگیل تناسلی، ویروس HPV حتی در صورت عدم وجود علائم می‌تواند به دیگران منتقل شود.

زگیل تناسلی در چه نواحی ایجاد می‌شود؟

زگیل تناسلی می‌تواند در نواحی زیر رشد کند:

 • فرج (Vulva): ناحیه بیرونی اندام تناسلی زنان
 • دیواره واژن: داخل واژن
 • پرینه (Perineum): ناحیه بین اندام تناسلی خارجی و مقعد
 • مجرای مقعد (Anal canal): داخل مقعد
 • دهانه رحم (Cervix): پایین رحم که به واژن متصل می‌شود
 • سر یا ساقه آلت تناسلی: نوک یا بدنه آلت تناسلی مردان
 • کیسه بیضه (Scrotum): کیسه پوستی که بیضه‌ها را در خود جای داده است
 • مقعد (Anus): سوراخ انتهایی دستگاه گوارش
حتما بخوانید  بهترین دارو و پماد زگیل تناسلی؛ نحوه استفاده و عوارض

همچنین زگیل تناسلی ممکن است در دهان یا گلو فردی که با فرد آلوده رابطه جنسی دهانی داشته است، ایجاد شود.

زگیل تناسلی ممکن است آن‌قدر کوچک و صاف باشد که قابل مشاهده نباشد. اما در موارد نادر، در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، می‌توانند به دسته‌های بزرگی تکثیر شوند.

اگر شما یا همسرتان در ناحیه تناسلی دچار برجستگی یا زگیل شدید، حتماً از طریق شماره‌های موجود در سایت کلینیک زخم، با پزشکان در ارتباط باشید.

علائم زگیل های تناسلی
زگیل های تناسلی در نواحی مختلف ظاهر می شوند

تشخیص زگیل تناسلی

از علائم زگیل تناسلی لمس کردن آن است. برخی از افرادی که زگیل تناسلی دارند، اشاره کرده‌اند که احساسی شبیه گلم کلم‌های کوچک و برآمده ایجاد می‌کند.

ممکن است سطح بیرونی زگیل‌ها صاف یا زبر باشد. زگیل‌ها ممکن است قبل از اینکه به طور کامل از بین بروند، کمی رشد کنند یا بافتشان تغییر کند.

این زگیل‌ها معمولاً باعث درد نمی‌شوند، امّا پوست زیر زگیل ممکن است خارش داشته باشد. اگر زگیل‌ها به چیزی مانند لباس زیر گیر کنند، ممکن است دردناک شوند.

زگیل تناسلی در صورتی که دست‌کاری نشده و به آن فشاری وارد نشود، خونریزی نخواند کرد. با این حال، اصطکاک ناشی از راه رفتن یا رابطه جنسی می‌تواند زگیل‌ها را تحریک یا پاره کند. در این حالت از علائم زگیل تناسلی مشاهده خونریزی یا عفونت در ناحیه است.

سایر علل ایجاد برآمدگی در ناحیه تناسلی

وجود برجستگی در ناحیه تناسلی یا اطراف آن به این معنی نیست که فرد حتماً به HPV مبتلا شده باشد.

برخی از علل احتمالی برآمدگی‌ها تناسلی عبارت‌اند از:

 • کیست یا سایر توده‌های زیر پوست
 • تحریکات پوستی مانند عرق سوز شدن
 • عفونت‌های پوستی ناشی از باکتری، قارچ یا سایر میکروب‌ها
 • تومورهای خوش‌خیم و بدخیم
 • سایر بیماری‌های عفونی منتقله از راه جنسی مانند تب‌خال یا سفلیس

راه‌های انتقال زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی اغلب پس از برقراری رابطه جنسی با افراد آلوده به ویروس HPV پدیدار می‌شوند. ارتباط جنسی با فرد مبتلا، در زنان و مردان به یک اندازه تاثیر گذار است.

حتما بخوانید  فرق زگیل و میخچه

اغلب افرادی که در رنج سنی ۱۲ تا ۳۵ سال هستند ممکن است به این عارضه دچار شوند. در کودکان این بیماری ممکن است از مادر مبتلا به ویروس HPV به فرزند منتقل شود. نوزادان و کودکانی که در هنگام تعویض پوشک با دست آلوده تماس داشته باشند، احتمال ابتلا به این بیماری را نیز دارند.

تجاوز جنسی در کودکان و بزرگسالان نیز از عوامل انتقال زگیل تناسلی است.

تست پاپ اسمیر برای چه کسانی و چه زمانی انجام می‌شود؟

تست پاپ‌اسمیر که به آن تست پاپ نیز گفته می‌شود، یک روش غربالگری برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. این تست با جمع‌آوری سلول‌ها از دهانه رحم و بررسی آنها زیر میکروسکوپ برای وجود سلول‌های غیرطبیعی انجام می‌شود. سلول‌های غیرطبیعی ممکن است نشانه‌ای از پیش‌شرطان یا سرطان دهانه رحم باشند.

تشخیص زگیل های تناسلی
زگیل های تناسلی ممکن است حالت گل کلمی شکل داشته باشند

آزمایش پاپ اسمیر برای چه کسانی توصیه می‌شود؟

 • همه زنان بین ۲۱ تا ۶۵ سال: به‌طورکلی، زنان باید هر سه سال یک بار آزمایش پاپ‌اسمیر انجام دهند.
 • زنان با سابقه خانوادگی سرطان دهانه رحم: ممکن است نیاز به انجام تست پاپ اسمیر بیشتر از هر سه سال یک بار داشته باشند.
 • زنانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند: ممکن است نیاز به انجام تست پاپ اسمیر بیشتر از هر سه سال یک بار داشته باشند.
 • زنانی که با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) آلوده هستند: ممکن است نیاز به انجام تست پاپ اسمیر بیشتر از هر سه سال یک بار داشته باشند.

تست پاپ اسمیر سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم را بررسی می‌کند که می‌تواند نشانه‌ای از عفونت HPV، از جمله نوعی که باعث زگیل تناسلی می‌شود، باشد.

اگر تست پاپ اسمیر سلول‌های غیرطبیعی را نشان دهد، پزشک ممکن است آزمایش HPV را برای تأیید وجود عفونت HPV تجویز کند.

پیشگیری از علائم زگیل تناسلی

با واکسن زدن علیه برخی از انواع ویروس پاپیلوما انسانی (HPV) هم زنان و هم مردان می‌توانند در برابر این ویروس که عامل ایجاد اکثر سرطان‌های دهانه رحم است، محافظت شوند.

حتما بخوانید  مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی

کارشناسان عموماً توصیه می‌کنند که افراد قبل از شروع فعالیت جنسی و در معرض قرار گرفتن با هر گونه سویه HPV، واکسن بزنند.

سخن پایانی

ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) یک ویروس مزمن است که درمان قطعی ندارد. این بدان معناست که فرد ممکن است در طول زندگی خود به طور دوره‌ای دچار زگیل تناسلی شود.

با این حال، همه افراد مبتلا به HPV دچار زگیل تناسلی نمی‌شوند و حتی افرادی که سابقه شیوع زگیل دارند، ممکن است هرگز دوباره دچار آن نشوند.

برای درمان زگیل تناسلی روش‌های درمانی وجود دارد. به‌عنوان‌مثال، پزشک ممکن است برای از بین بردن عفونت، کرم‌های تجویزی را توصیه کند. همچنین در صورتی که زگیل‌ها عفونی شوند یا باعث عفونت پوستی شوند، ممکن است آنتی‌بیوتیک یا روش کرایو زگیل تناسلی تجویز شود.

انواع خاصی از سرطان که HPV خطر ابتلا به آنها را افزایش می‌دهد نیز قابل درمان هستند. بنابراین، در صورت مشاهده هرگونه علائم سرطان یا برآمدگی غیرمعمول، فرد باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. شما می‌توانید از ساعت ۸ صبح تا ۱۰ شب با کادر درمانی کلینیک زخم برای رزرو نوبت در ارتباط باشید.

سوال‌های متداول

زگیل تناسلی چگونه منتقل می‌شود؟

زگیل تناسلی از طریق تماس پوست به پوست با فرد آلوده در حین رابطه جنسی منتقل می‌شود. این ویروس می‌تواند حتی از طریق تماس با پوستی که زگیل روی آن وجود ندارد، مانند نواحی اطراف زگیل، منتقل شود.

چه درمان‌هایی برای زگیل تناسلی تجویز می‌شود؟

کرم‌ها یا لوسیون‌های موضعی، جراحی، کرایوتراپی و درمان با لیزر ممکن است برای درمان زگیل تناسلی تجویز شود.

آیا زگیل تناسلی می‌تواند باعث سرطان شود؟

برخی از انواع HPV می‌توانند باعث سرطان دهانه رحم، سرطان واژن، سرطان مقعد و سایر انواع سرطان شوند. با این حال، اکثر افراد مبتلا به HPV هرگز به سرطان مبتلا نمی‌شوند

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇