کلینیک زخم

تفاوت شقاق و بواسیر

تفاوت شقاق و بواسیر
آنچه در این مقاله می خوانید:

تفاوت شقاق و بواسیر در ظاهر، علائم و نحوه درمان است. شقاق یا فیشر نوعی زخم و ترک عمیق در دیواره مقعد است. اما بواسیر یا هموروئید، زائده و بافتی گوشتی در داخل و خارج از مقعد می‌باشد. هر دوی این بیماری‌ها دردناک و آزاردهنده هستند و نیاز به درمان دارند.

درد ناشی از بواسیر مداوم بوده اما درد ناشی از شقاق مقطعی و دردناک است. معمولا فردی که دچار شقاق یا بواسیر است برای دفع مدفوع با مشکل رو به رو می‌شود و اجابت مزاج دردناکی دارد. اگر بیماری فیشر یا هموروئید در مراحل اولیه شناسایی شود، می‌توان با استفاده از روش‌های خانگی و گیاهی درد و سوزش را کاهش داد.

روش‌های خانگی و گیاهی برای درمان قطعی بیماری‌های مقعدی مانند شقاق و بواسیر نیستند، تنها درد ناشی از این بیماری‌ها را تسکین می‌دهند. برای درمان قطعی این بیماری‌ها بایستی از لیزر بواسیر و شقاق استفاده نمود. اما پیش از درمان بایستی با علائم این بیماری‌ها آشنا شده و به تفاوت شقاق و بواسیر پی برد. به همین خاطر برای کسب اطلاعات در این زمینه تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

اطلاعات تکمیلی تفاوت شقاق و بواسیر
💎تفاوت علت بروز علت بروز شقاق رابطه مقعدی، رژیم غذایی نامناسب، آسیب به مقعد، زایمان، بارداری، یبوستمزمن، اسهال شدید

علت بروز بواسیر ایستادن طولانی، کم تحرکی، اضافه وزن، وراثت، داشتن دیابت یا فشار خون، زایمان، یبوست

⭐تفاوت علائم علائم شقاق خونریزی، سوزش و خارش

علائم بواسیر خونریزی خفیف، خارش کلافه کننده، التهاب مقعد، خروج ترشحات لزج، احساس درد

⭐بهترین مرکز درمان کلینیک زخم نور

تفاوت علت بروز شقاق و بواسیر

تفاوت علت بروز شقاق و بواسیر
علت بروز شقاق و بواسیر متفاوت است و هر دو در ناحیه مقعد به وجود می‌آیند.

یکی از علل مشترک بروز شقاق و بواسیر در افراد، یبوست مزمن و اسهال شدید می‌باشد. این دو عارضه، به کانال رکتال فشار وارد کرده و باعث بروز بیماری می‌شوند. اما علاوه بر یبوست و اسهال، موارد دیگری نیز باعث وقوع شقاق و بواسیر خواهند شد.

از دیگر علل وقوع شقاق می‌توان به رابطه مقعدی، رژیم غذایی نامناسب، آسیب به مقعد، زایمان و بارداری اشاره کرد. این عوامل باعث ایجاد خراش و زخم در مقعد شده و عامل بروز شقاق هستند.

هموروئید یا بواسیر بر اثر ایستادن طولانی، کم تحرکی، اضافه وزن، وراثت، داشتن دیابت یا فشار خون و زایمان به وجود می‌آید. علل وقوع این دو بیماری تا حدودی به یکدیگر شباهت داشته و مشابه هم هستند. اما علائم آن‌ها متفاوت است و بیماری بواسیر دردناک‌تر خواهد بود.

تفاوت علائم بواسیر با شقاق

تفاوت علائم بواسیر با شقاق
علائم بواسیر با شقاق فرق دارد، اما هر دو دارای درد، خارش و سوزش هستند.

بواسیر دارای دو نوع داخلی و خارجی است. از علائم این بیماری می‌توان به خونریزی خفیف، خارش کلافه کننده، التهاب مقعد، خروج ترشحات لزج و احساس درد کلافه کننده اشاره نمود. تقریبا بیش از نیمی از افراد در زندگی خود، بواسیر داخلی را تجربه می‌کنند. اما به دلیل احساس شرم این موضوع را پنهان کرده و برای درمان اقدام نمی‌کنند.

در صورتی که اگر بواسیر درمان نشده و پیشرفت کند، بایستی از عمل جراحی برای بهبود بیمار استفاده نمود. در حالی که این بیماری در مراحل اولیه، به راحتی با لیزر درمان می‌شود. بیماری شقاق مانند بواسیر درد مداوم ندارد و بیشتر به هنگام دفع مدفوع با سوزش و درد شدید همراه است.

افرادی که به شقاق مقعدی دچار هستند، علائمی نظیر خونریزی، سوزش و خارش دارند. معمولا بیماری شقاق با درمان خانگی و گیاهی رفع می‌شود. اما در صورتی که پیشرفت کرده باشد، بایستی از لیزر برای درمان آن استفاده کرد.

تفاوت درد شقاق با بواسیر

درد شقاق و بواسیر مانند تمام بیماری‌ها غیر قابل تحمل است. فرد بیمار به هنگام دفع مدفوع، بیشترین میزان درد را تجربه می‌کند و نمی‌تواند عملیات دفع را به خوبی انجام دهد. حتی بعد از اجابت مزاج نیز همچنان احساس درد و سوزش در ناحیه مقعد دارد. این علائم نشان می‌دهد که بیماری پیشرفت کرده و در وضعیت حاد است.

بیماری فیشر یا شقاق به نسبت بواسیر درد بیشتری دارد، اما این درد همیشگی نیست و تنها در برخی از زمان‌ها بیشتر است. در صورتی که درد بواسیر همیشگی بوده و همه جا همراه بیمار می‌باشد.

بیماری بواسیر با خارش و سوزش همراه است و زندگی روزمره فرد را مختل می‌کند. اگر بیمار، مواد غذایی تند استفاده کند، با خارش مقعد رو به رو شده و به هنگام دفع درد زیادی دارد. بیمارانی که به شقاق و بواسیر دچار هستند، بایستی از یبوست و اسهال شدید جلوگیری کنند. به همین خاطر باید تغذیه مناسبی داشته باشند و ورزش را در برنامه‌ی خود جای دهند.

تفاوت نحوه درمان بواسیر و شقاق

برای کنترل و تسکین درد بواسیر و شقاق، شیاف آنتی هموروئید و پماد موضعی آنتی فیشر مناسب است. این داروها سوزش و خارش را کنترل کرده و عمل دفع مدفوع را راحت می‌کنند.

بیماری شقاق تا 65% به درمان خانگی و گیاهی پاسخ مثبت می‌دهد و درمان می‌شود. اما بیماری بواسیر اینگونه نیست و نیاز به لیزر یا عمل جراحی برای درمان قطعی دارد.

افرادی که به بواسیر خارجی یا داخلی دچار هستند بایستی برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنند. پزشک متخصص ابتدا بیمار را معاینه کرده و سپس با توجه به شدت بیماری، روش درمان مناسب را انتخاب می‌کند.

نحوه پیشگیری از شقاق و بواسیر

علت مشترک بروز هموروئید و شقاق اختلالات گوارشی مانند یبوست و اسهال است. به همین خاطر برای پیشگیری از بیماری، بایستی رژیم غذایی مناسب داشت. میوه و سبزیجات، همچنین مواد غذایی سرشار از فیبر برای جلوگیری از یبوست و اسهال مناسب هستند.

نوشیدن آب کافی، ورزش و پیاده روی نیز از جمله روش‌های موثر برای پیشگیری از این دو بیماری هستند. چرا که ایستادن یا نشستن طولانی نیز باعث بروز بیماری‌هایی نظیر شقاق و بواسیر می‌شود.

این اقدامات برای پیشگیری از بروز بیماری‌های نشیمنگاهی است. اما در برخی از موارد با وجود رعایت این نکات، باز هم فرد دچار بیماری مقعدی می‌شود. در این موارد بهتر است فرد بیمار هرچه سریع‌تر برای تشخیص درست بیماری و درمان آن به پزشک مراجعه کند.

جمع بندی تفاوت شقاق و بواسیر

ساختار هموروئید و فیشر و شکل ظاهری این دو بیماری با یکدیگر فرق دارد. اما در حالت کلی هر دوی این بیماری‌ها، باعث درد و سوزش در ناحیه مقعد می‌شوند و زندگی فرد بیمار را مختل می‌کنند. بیماری شقاق در مراحل اولیه معمولا با استفاده از پماد و دارو گیاهی درمان می‌شود.

اما بواسیر برای درمان نیاز به لیزر و عمل جراحی سنتی دارد. هموروئید در واقع وریدهای متورم مقعدی است که در داخل کانال مقعد یا در خارج از آن قرار دارد. اگر به هر یک از این بیماری‌ها دچار هستید، بهتر است برای درمان اقدام نمایید.

درمان سریع بیماری، باعث بازگشت دوباره به زندگی روزمره و محل کار می‌شود. از همین رو شما می‌توانید از کلینیک زخم نوبت گرفته و تحت درمان قرار بگیرید. کلینیک زخم یکی از مراکز لیزر معتبر در شهر تهران است که انواع بیماری مقعدی را با تجهیزات پیشرفته درمان می‌کند. بنابراین برای رزرو نوبت با کلینیک تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول

هموروئید با شقاق چه فرقی می‌کند؟

هموروئید یا بواسیر به تورم رگ‌های عروق ناحیه مقعد می‌گویند. در صورتی که شقاق به ایجاد ترک و زخم در دیواره خارجی مقعد گفته می‌شود و شکل ظاهری و علائم این دو بیماری متفاوت است.

آیا ممکن است همزمان به شقاق و بواسیر مبتلا شویم؟

بله، گاهی فشار زیادی به رکتوم وارد می‌شود و این فشار عامل بروز هر دو بیماری به طور همزمان است. در صورت بروز این عارضه، بایستی هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام نمود.

دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇