کلینیک زخم

ویروس اچ پی وی چیست؟ علائم و آزمایش hpv در مردان و زنان

ویروس اچ پی وی چیست
آنچه در این مقاله می خوانید:

ویروس اچ پی وی (HPV) یک از انواع ویروس‌هایی است که از طریق رابطه جنسی به افراد منتقل می‌شود. بیشتر زنان و مردان در طول زندگی خود در مقطعی به این ویروس آلود می‌شوند و زمان اوج ابتلا به این عفونت بلافاصله پس از شروع فعالیت جنسی خواهد بود. بیشتر عفونت‌ها اغلب علائمی ندارند و بدون نیاز به درمان طی ۲ سال برطرف می‌شوند، امّا برخی دیگر از انواع HPV می‌توانند باعث ایجاد سرطان یا زگیل تناسلی شوند.

سرطان دهانه رحم چهارمین سرطان شایع در میان زنان در سراسر دنیا است و تقریباً (۹۹ درصد) موارد سرطان دهانه رحم در ارتباط با عفونت تناسلی با ویروس اچ پی وی تشخیص داده شده‌اند. ویروس HPV همچنین با سایر انواع سرطان‌های مقعد و تناسلی، سرطان‌های سر و گردن و زگیل‌های تناسلی در مردان و زنان مرتبط است.

در این مقاله کلینیک زخم، علائم و آزمایش‌های لازم برای تشخیص HPV در مردان و زنان را بررسی خواهیم کرد.

ویروس اچ پی وی چیست و چه انواعی دارد؟

بیش از ۲۰۰ نوع ویروس اچ پی وی (ویروس پاپیلومای انسانی) وجود دارد. همه انواع HPV فقط در سلول‌های اپیتلیال می‌توانند زندگی کنند. اینها سلول‌های طبیعی هستند که در سطح پوست و روی غشاهای مرطوب بدن یافت می‌شوند. HPVهای پوستی می‌توانند باعث ایجاد زگیل روی سطح پوست در مناطقی مانند دست، پا و بازو شوند.

در مقاله «علائم زگیل تناسلی چیست و چه شکلی است؟ راه‌های تشخیص سریع» به علائم این ویروس پرداخته‌ایم.

علائم ویروس اچ پی وی
ویروس اچ پی وی ممکن است بدون علائم یا به صورت زگیل در بدن فرد ظاهر شود

انواع HPV مخاطی

ویروس اچ پی وی مخاطی یا تناسلی در سطح مرطوب بدن ظاهر می‌شود:

  • واژن، مقعد و دهانه رحم
  • پوست داخلی و مجرای ادرار آلت تناسلی مرد
  • داخل بینی، دهان و گلو
  • نای و برونش‌ها
  • پلک‌های داخلی
حتما بخوانید  هزینه لیزر زگیل تناسلی و کرایو 💲 تعرفه بیمه 1403

انواع مخاطی کم خطر

HPV 6 و HPV 11 انواع HPV کم خطر هستند. آنها تمایل به ایجاد زگیل تناسلی دارند و به ندرت باعث سرطان می‌شوند. برخی از این انواع ممکن است دارای پروتئین‌هایی مانند E6 و E7 باشند که ممکن است بر توانایی آنها در ایجاد سرطان بی افزاید.

ابتلا به عفونت HPV تناسلی کم خطر می‌تواند باعث ایجاد زگیل‌های گل تاجی شکل (گلم کلمی شکل) در اطراف اندام تناسلی یا مقعد شود. زگیل ممکن است در مناطقی ظاهر شود که همیشه در نظر نیستند، مانند دهانه رحم و واژن.

انواع مخاطی پرخطر

HPV 16، HPV 18، HPV 31، HPV 33 و HPV 42 نمونه‌هایی از انواع HPV پرخطر هستند که می‌توانند باعث سرطان شوند. این انواع HPV گاهی اوقات می‌توانند از سیستم ایمنی بدن فرار کنند، بنابراین بدن نمی‌تواند آنها را نابود کند.

این عفونت می‌تواند به مرور زمان باقی بماند و باعث آسیب به سلول‌های طبیعی شود که می‌تواند آنها را به سلول‌های غیرطبیعی تبدیل کند که ممکن است بعداً به سرطان تبدیل شوند.

تشخیص ویروس اچ پی وی در مردان

تشخیص ویروس HPV در مردان شامل مجموعه‌ای از روش‌های آزمایشگاهی و بالینی است که به شناسایی حضور ویروس در بدن کمک می‌کند. برخلاف زنان که برای تشخیص HPV و پیشگیری از سرطان دهانه رحم از تست پاپ‌اسمیر استفاده می‌کنند، تشخیص HPV در مردان به روش‌های متفاوتی نیاز دارد و گاهی مشکل خواهد بود.

دکتر متخصص زگیل تناسلی و بهترین مرکز درمانی در تهران به شما در تشخیص علائم کمک خواهند کرد. پزشک ممکن است پس از معاینه بالینی ممکن است سه آزمایش را تجویز کند: نمونه‌برداری (بیوپسی)، تست‌های DNA و آزمایش آنوژنیتال.

حتما بخوانید  فرق زگیل و میخچه

تشخیص ویروس اچ پی وی در زنان

تشخیص ویروس HPV در زنان معمولاً از طریق آزمایش‌های غربالگری و بررسی بالینی انجام می‌شود. هدف اصلی این آزمایش‌ها شناسایی حضور ویروس و ارزیابی خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم است.

آزمایش‌های لازم برای تشخیص HPV توضیحات
تست پاپ‌اسمیر (Pap Smear) نمونه‌برداری از سلول‌های دهانه رحم برای بررسی تغییرات غیرطبیعی یا پیش سرطانی.
آزمایش HPV DNA شناسایی مواد ژنتیکی ویروس HPV در نمونه‌های سلولی گرفته شده از دهانه رحم.
بیوپسی دهانه رحم نمونه‌برداری از بافت دهانه رحم برای بررسی دقیق‌تر تغییرات سلولی.
آزمایش های ویروس اچ پی وی
آزمایش HPV و انجام معاینه بالینی به تشخیص وجود این ویروس در بدن کمک می کند

ویروس اچ پی وی چیست؟ علائم و آزمایش hpv در مردان و زنان

ویروس اچ پی وی می‌تواند به صورت زگیل در بدن فرد بیمار ظاهر شود. اگر فردی به این ویروس مبتلا باشد، در صورت تماس با اشخاص دیگر این ویروس به آنها منتقل می شود. با مطالعه مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی از شیوع و گسترش این عارضه جلوگیری کنید.

همچنین، برای رفع زگیل‌های ایجاد شده توسط این ویروس می‌توانید با کادر درمانی مجموعه کلینیک زخم در ارتباط باشید. پزشک پس از معاینه بالینی بهترین شیوه را برای درمان این عارضه برای شما تجویز خواهد کرد.

سؤال‌های متداول

چگونه HPV منتقل می‌شود؟

HPV از طریق تماس پوست به پوست در طی رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی منتقل می‌شود.

آیا HPV قابل درمان است؟

ویروس HPV قابل درمان نیست، اما عفونت‌های آن اغلب به طور خود به خودی برطرف می‌شوند. زگیل‌های تناسلی و تغییرات سلولی ناشی از HPV قابل درمان هستند.

آیا واکسنی برای HPV وجود دارد؟

حتما بخوانید  بهترین روش‌های درمان خانگی زگیل تناسلی (سریع و آسان)

بله واکسن‌های HPV موجود هستند که می‌توانند از عفونت با انواع پرخطر HPV و ایجاد سرطان‌های مرتبط با آن جلوگیری کنند.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇