کلینیک زخم

بهترین پماد برای بواسیر

بهترین پماد برای بواسیر
آنچه در این مقاله می خوانید:

بهترین پماد برای بواسیر کدام است؟ پمادهای مختلفی برای هموروئید تولید شده است که هر کدام می‌توانند در درمان بواسیر خارجی یا داخلی موثر باشند.

از آنجایی که بواسیر به صورت یک التهاب ظاهر می‌شود، بهترین پماد برای درمان آن باید خاصیت ضدالتهابی، ضددرد، ضد خارش و ضدعفونی‌کننده داشته باشد. با این حال تمام پمادهای موجود در بازار دارای این ویژگی‌ها نیستند و گاهی لازم است از یک یا دو پماد برای کاهش التهاب و درد استفاده کنید.

در این مقاله مجموعه کلینیک زخم به بررسی بهترین پمادهای موجود برای کاهش و کنترل بواسیر خواهیم پرداخت. هر چند بهتر است برای انتخاب پماد مناسب با پزشک صحبت کرده و سوابق پزشکی و حساسیت‌های خود را با ایشان در میان بگذارید تا بتوانند بهترین گزینه را به شما معرفی و تجویز کنند.

بهترین پماد برای بواسیر چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای انتخاب یک پماد مناسب باید بدانید که بواسیر چیست ؟ با شناخت بواسیر می‌توانید ویژگی‌های یک پماد مناسب را شناسایی کنید. بهترین پماد برای بواسیر باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • ضدالتهاب: بواسیر یک بیماری التهابی است، بنابراین پماد باید خاصیت ضدالتهابی داشته باشد تا التهاب را کاهش دهد و درد و ناراحتی را تسکین دهد.
 • ضددرد: بواسیر می‌تواند دردناک باشد، بنابراین پماد باید خاصیت ضددرد داشته باشد تا درد را کاهش دهد.
 • ضد خارش: بواسیر ممکن است باعث خارش شود، بنابراین پماد باید خاصیت ضد خارش داشته باشد تا خارش را کاهش دهد.
 • ضدعفونی‌کننده: بواسیر می‌تواند باعث عفونت شود، بنابراین پماد باید خاصیت ضدعفونی‌کننده داشته باشد تا از عفونت جلوگیری کند.
 • منقبض کردن رگ‌های خونی: بواسیر می‌تواند باعث گشاد شدن رگ‌های خونی شود، بنابراین پماد باید خاصیت قابض داشته باشد تا رگ‌های خونی را منقبض کند و به کاهش تورم کمک کند.
پماد گیاهی برای کاهش التهاب بواسیر
پماد گیاهی برای کاهش التهاب بواسیر

معرفی برخی از بهترین پمادها برای هموروئید

همان‌طور که اشاره کردیم، پمادهای مختلفی برای درمان بواسیر خارجی و داخلی در بازار وجود دارند. در هنگام خرید باید دقت کنید از چه مواد ساخته شده‌اند و برای چه سنی قابل استفاده خواهند بود. برای درمان بواسیر در کودکان باید از پمادهای استفاده کنید که پوست حساس کودک را ناراحت نکنند. در این زمینه پزشکان مجموعه کلینیک زخم تهران می‌توانند شما را راهنمایی کنند.

حتما بخوانید  بواسیر خونی

بهترین پمادها برای بواسیر شامل موارد زیر می‌شوند:

 • پماد رکتول
 • پماد آنتی هموروئید
 • پماد رینای سبز
 • پماد هیدروکورتیزون
 • پماد لیدوکائین

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

معرفی پماد رکتول و ویژگی‌های آن

پماد رکتول بهترین پماد برای بواسیر است. این پماد حاوی عصاره گیاه میرتوس است که خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌باکتریال دارد. این پماد برای درمان شقاق نیز استفاده می‌شود. تفاوت شقاق و بواسیر در ظاهر و علائم آن است با این حال هر دو در ناحیه مقعد شکل می‌گیرند.

با توجه به درجه بواسیر شما می‌توانید هر 12 ساعت به وسیله اپلیکاتور پماد را در ناحیه مقعدی قرار دهید. مصرف این پماد مانع از ایجاد عفونت خواهد شد. ممکن است این پماد به عنوان بخشی از مراقبت‌های قبل عمل بواسیر برای شما تجویز شود.

مصرف پماد پیش و پس از عمل جراحی بواسیر
مصرف پماد پیش و پس از عمل جراحی بواسیر

پماد آنتی هموروئید

این پماد ترکیبی از چندین داروی ضد التهاب، ضد درد، ضد خارش و ضدعفونی‌کننده است که می‌تواند علائم بواسیر را به طور موثر تسکین دهد. این پماد با نام و برندهای مختلف تولید می‌شود. به‌عنوان‌مثال پماد آنوسول پلاس (Anusol Plus) یکی از انواع پماد آنتی هموروئید است.

از این پماد می‌توانید برای التیام و کاهش التهاب در ناحیه مقعد استفاده کنید. همچنین، نسبت به پماد هیدروکورتیزون، به مدت طولانی‌تری می‌توان آن را به کار برد.
برند دیگر پماد آنتی هموروئید، پماد شیلد است. این پماد قوی است و توسط کشور هندوستان تولید شده است.

پماد حاوی آلانتونین، لیدوکائین، هیدروکورتیزون و اوکسید روی می‌شود. این پماد عوارض جانبی مانند قرمزی پوست، سرگیجه و مشکلات بینایی به همراه دارد و توصیه ما آن است که پیش مصرف حتماً با پزشک مشورت‌های لازم را انجام دهید. در بهترین مرکز و دکتر بواسیر شما را در این زمینه راهنمایی خواهند کرد.

حتما بخوانید  درمان بواسیر در زنان

پماد گیاهی رینای سبز

مواد طبیعی موجود در این محصول باعث شده تا آن را به عنوان بهترین پماد برای بواسیر معرفی کنیم. در ترکیب آن روغن مورد، روغن فندق افسونگر، عصاره گیاه ملیلوتوس، زانتالین، روغن کبد کوسه، هیدروکورتیزون و عصاره گیاه بابونه وجود دارد.

این پماد را می‌توان برای درمان یا کاهش التهاب بواسیر خارجی و داخلی استفاده کرد. به خصوص در کاهش سوزش و خارش نقش مهمی را بازی می‌کند. با این حال اگر به هر یک از مواد گفته شده حساسیت دارید، از مصرف آن خودداری کنید.

برای مصرف آن ابتدا ناحیه مقعد را آب گرم تمیز کرده و سپس مقداری از محتویات پماد را روی انگشت قرار داده و در ناحیه مقعد به آرامی فرو ببرید. 15 دقیقه بر روی شکم یا به پهلو دراز بکشید تا پماد اثر کند.

پماد هیدروکورتیزون

پماد هیدروکورتیزون یک داروی ضدالتهاب است که می‌تواند برای درمان بواسیر استفاده شود. این پماد با کاهش التهاب و تورم، درد، خارش و سوزش بواسیر را تسکین می‌دهد.

این پماد معمولاً برای درمان بواسیر خفیف تا متوسط استفاده می‌شود. برای بواسیر شدید، ممکن است نیاز به استفاده از داروهای دیگر یا جراحی باشد.

نحوه استفاده از پماد هیدروکورتیزون برای بواسیر:

 • ناحیه مقعد را با آب گرم و صابون ملایم بشویید و خشک کنید.
 • مقدار کمی پماد را به نوک انگشت خود بمالید و آن را به آرامی روی ناحیه آسیب دیده بمالید.
 • پماد را دو تا چهار بار در روز، یا طبق دستور پزشک استفاده کنید.
مصرف پماد برای کاهش درد و التهاب بواسیر داخلی و خارجی
مصرف پماد برای کاهش درد و التهاب بواسیر داخلی و خارجی

از مصرف پماد هیدروکورتیزون در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر خودداری کنید:

 • آلرژی به هیدروکورتیزون یا سایر کورتیکواستروئیدها
 • عفونت در ناحیه مقعد
 • زخم باز در ناحیه مقعد
حتما بخوانید  از کجا بفهمیم بواسیر داخلی داریم؟

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی زیر، استفاده از پماد هیدروکورتیزون را قطع کرده و با پزشک خود تماس بگیرید:

 • سوزش، خارش یا تحریک پوست
 • نازک شدن پوست
 • قرمزی یا تغییر رنگ پوست
 • جوش

پماد لیدوکائین

پماد لیدوکائین یک داروی بی‌حس‌کننده موضعی است که می‌تواند برای درمان درد بواسیر استفاده شود. این پماد با مسدود کردن انتقال سیگنال‌های درد به مغز، درد بواسیر را تسکین می‌دهد. شیوه مصرف آن مشابه با هیدروکورتیزون است.

این پماد درد را سریع تسکین می‌دهد و در بیشتر موارد بی‌خطر و موثر عمل می‌کند. این پماد راه حلی موثر برای تسکین دردهای خفیف بواسیر است و در صورت شدید درد ممکن است نیاز به مصرف قرص یا داروهای دیگر داشته باشید.

برای مشاوره تخصصی با آقای دکتر ثابت و اطلاع از روش های درمانی تماس بگیرید.

سخن پایانی

بهترین پماد برای بواسیر باید با توجه میزان و شدت بواسیر شما انتخاب شود. مصرف سرخود پماد و دارو برای درمان بیماری می‌تواند با عوارض جانبی ناخوشایندی همراه باشد. در نتیجه همواره پیش از مصرف اطلاعات پماد را به طور کامل بررسی کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

خانم‌ها و آقایان می‌توانند به صورت جداگانه سوالات خود را پزشکان مجموعه کلینیک زخم پرس‌وجو کنند و پماد مناسب خود را تهیه کنند. به‌خصوص خانم‌های باردار لازم است در طول دوره بارداری از پمادهای مناسب استفاده کنند. شما همچنین می توانید از درمان گیاهی بیرون‌ زدگی بواسیر در این دوران استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا باید روی بواسیر پماد بزنیم؟

برای تسکین التهاب و درد بهتر است از پمادهای گفته شده در مقاله استفاده کنید.

آیا دست زدن و مالش بواسیر اشکالی ندارد؟

فشار دادن، دست زدن بیش از حد به ناحیه اطراف مقعد و بواسیر، علائم شما را بدتر می‌کند.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

2 پاسخ

 1. مینا زنگنه گفت:

  سلام ممنون بابت مطالب خوب شما اول پماد رینای سبز بعد پماد رکتول برای درمان خوب و موثر هستن البته به شرطی که هموروئید زیاد پیشرفت نکرده باشد

  1. ممنونم از پیشنهاد شما ولی آقای دکتر احتمالا پیشنهاد متفاوتی داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇