کلینیک تخصصی دکتر ثابت تهران

درمان پولیپ رکتوم

علائم پولیپ رکتوم چیست؟

در دهه های گذشته روش های درمان پولیپ رکتوم و بدخیمی های روده بزرگ و راست مورد بررسی قرار گرفته است، با افزایش دستگاه های جدید، روش های درمان پولیپ رکتوم نسبت به قبل پیشرفت چشمگیری کرده است. این روش ها کاربردی تر از روش های مبتنی بر جراحب است. درمان پولیپ رکتوم با استفاده از روش های نوین مانند لیزر امروزه به آسانی صورت می گیرد.

انواع روش های درمان پولیپ رکتوم کدام است؟

از جمله روش های درمان پولیپ رکتوم که امروزه استفاده می شود می توان تکنیک آندوسکوپی را نام برد که در مدیریت پولیپ های رکتوم و گاها سرطان های سطحی روده انجام می شود. اکثر پولیپ های رکتوم یافت شده در طول کلونوسکوپی می توانند کاملا به وسیله روش های درمانی نوین از بین بروند.

تکنیک های مختلف از بین بردن پولیپ به وجود آمده است و بیشتر آنها شامل حذف پولیپ با بیوپسی و یا سوزاندن پایه پولیپ با جریان الکتریکی می باشد که به این روش ها برداشتن پولیپ می گویند. پوشش روده به برش یا سوزاندن حساس نیست بنابراین روش های درمان پولیپ رکتوم و بدخیمی های روده بزرگ و راست روده با برداشتن پولیپ درد چندانی ندارد. تعیین نوع بافت و تشخیص سرطانی بودن پولیپ با میکروسکوپ انجام می شود.

لیزر نئودینیوم (YAG)

لیزرهای مختلفی برای استفاده در آندوسکوپی وجود دارد اما لیزر نئودیمیوم یا همان روش ویژه موسوم به (YAG) برای حذف ضایعات سرطانی و پیش سرطانی روده، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این لیزر دارای طول موج ۱۰۲۴ نانومتر و امکانات ویژه ای برای درمان مشکلات روده است.

همچنین باعث ضخیم شدن بافت جدید روده می شود، این در حالی است که تنظیمات قدرت بالاتر آن، باعث تبخیر سریع بافت نئوپلاستیک می شود. این درمان برای هر دو نوع آسیب بافت غیرپلاستیک و نئو پلاستیک در بیماران مبتلا به پولیپ رکتوم که گاهی دچار خونریزی یا انسداد روده می شوند، امکان پذیر است.

استفاده از گاز آرگون پلاسما

یکی از روش های درمان پولیپ رکتوم، استفاده از گاز آرگون پلاسما است. استفاده از این روش به دلیل ارزانتر بودن و سهولت استفاده در لیزر درمانی، بیشتر می شود. در این درمان، با کمک یونیزاسیون گاز آرگون و دستگاه های الکتریکی، فرآیند جوانه زنی بدون تماس مستقیم با بافت، انجام می گیرد. عمق نفوذ این روش لیزری کم است، بنابراین معمولا نسبت به درمان های لیزر دیگر، برای ضایعات رکتوم یا ضایعات روده بیشتر انتخاب می شود.

فتودینامیک درمانی

یکی دیگر از روش های درمان پولیپ فتودینامیک درمانی است. در این روش، دارویی به نام داروی حساس به نور و یا عامل حساس‌ کننده به نور و نوع خاصی از نور استفاده می‌ شود. وقتی عامل حساس به نور در معرض طول موج مشخصی از نور قرار می‌گیرد، اقدام به تولید نوعی اکسیژن می‌ کند که سلول‌ های مورد نظر محل را از بین ببرد.

هر یک از دارو ها را نوری با طول موجی مشخص فعال می‌کند. بنابراین، پزشکان از داروی حساس به نور و طول موج نور برای حذف سلول ‌های سرطانی در قسمت های مختلفی از بدن مانند روده بزرگ و گاهی از بین بردن پولیپ های رکتوم کمک می گیرند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *