کلینیک زخم

راه های پیشگیری از بواسیر

راه های پیشگیری از بواسیر
آنچه در این مقاله می خوانید:

راه های پیشگیری از بواسیر شامل تغییر رژیم غذایی، ورزش، نوشیدن آب کافی، جلوگیری از بروز یبوست یا اسهال می‌شود. بیماری هموروئید یا بواسیر با مشکلاتی از قبیل درد شدید، التهاب ناحیه مقعد، خونریزی و… روبه رو است و کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به همین خاطر بهتر است از بروز این عارضه جلوگیری کرد تا با مشکلات طاقت فرسا همراه نباشد. در ناحیه مقعد چندین رگ خونی داخلی و خارجی وجود دارد که خون را به نواحی مختلف بدن منتقل می‌کند. زمانی که این رگ‌های خونی متورم شوند، خونرسانی دچار مشکل شده و ناحیه مقعد دچار درد می‌شود.

با چند روش ساده می‌توان از بروز بواسیر و متورم شدن رگ‌های خونی ناحیه مقعد جلوگیری کرد. برای اطلاع از این روش‌ها و راه های پیشگیری از بواسیر تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

اطلاعات تکمیلی راه های پیشگیری از بواسیر
💎 راه‌های پیشگیری تغییر رژیم غذایی، ورزش، نوشیدن آب کافی، اجتناب از نشستن طولانی در توالت
⭐ انواع بواسیر داخلی، بواسیر خارجی
⭐بهترین مرکز درمان کلینیک زخم نور

تغییر رژیم غذایی برای پیشگیری از بواسیر

تغییر رژیم غذایی برای پیشگیری از بواسیر
تغییر رژیم غذایی برای پیشگیری از بواسیر شامل مصرف میوه، سبزیجات و غلات می‌شود.

تغذیه صحیح و مصرف غذاهای غنی از فیبر، به جلوگیری از بواسیر کمک می‌کند. مهم‌ترین عامل ابتلا به بواسیر یبوست مزمن و اسهال مداوم است. این دو مشکل معمولا به دلیل تغذیه نادرست اتفاق می‌افتد و می‌توان با تغییر رژیم غذایی درست آن را برطرف نمود.

فیبر ماده‌ای است که باعث افزایش حجم مدفوع می‌شود و از سفت شدن آن جلوگیری می‌کند. مدفوع سفت، عمل دفع را دچار مشکل کرده و به ناحیه مقعد آسیب وارد می‌کند. هر فردی روزانه به 30 گرم فیبر نیاز دارد تا به مشکلات گوارشی دچار نشود.

میوه‌ها، سبزیجات و حبوبات حاوی فیبر فراوان هستند و سلامتی فرد را تضمین می‌کنند. بنابراین افرادی که دائما دچار یبوست هستند، بایستی از این مواد غذایی بیشتر استفاده کنند تا دچار بواسیر نشوند.

حتما بخوانید  تفاوت شقاق و بواسیر

پیشگیری از بواسیر با ورزش

پیشگیری از بواسیر با ورزش
برای پیشگیری از بواسیر می‌توان ورزش‌های سبک مانند پیاده روی انجام داد.

انجام ورزش و فعالیت بدنی به پیشگیری از هموروئید کمک می‌کند. فعالیت بدنی، باعث افزایش گردش خون شده و از تضعیف عضلات جلوگیری می‌کند. البته ورزش‌های انتخابی بایستی سبک باشد تا به عضلات ناحیه مقعد فشار اضافی وارد نکند.

ورزش علاوه بر افزایش گردش خون، باعث افزایش فعالیت روده و بهبود عملکرد آن نیز خواهد شد. از همین رو پزشکان توصیه می‌کنند که روزانه حداقل 30 دقیقه ورزش کنید تا سلامتی خود را تضمین نمایید.

موثرترین ورزش‌ها برای جلوگیری از بروز بواسیر، یوگا، شنا، رقص، پیاده روی و طناب زنی هستند. این ورزش‌ها سبک می‌باشند و به ناحیه مقعد فشار وارد نمی‌کنند. همچنین از اضافه وزن و چاقی نیز جلوگیری خواهند کرد.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

نوشیدن آب کافی برای پیشگیری از هموروئید

دو سوم بدن انسان را آب تشکیل می‌دهد و آب مهم‌ترین عنصر بدن است. مصرف آب کافی و مایعات، باعث عملکرد بهتر روده می‌شود و از بروز هموروئید یا بواسیر جلوگیری می‌کند.

مصرف آب کافی باعث نرم شدن مدفوع نیز می‌شود و عمل دفع را راحت‌تر می‌کند. از همین رو تمام افراد بایستی روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشند تا سالم بمانند. آب و سایر مایعات بدن را هیدراته نگه می‌دارد و از ابتلا به بواسیر جلوگیری می‌کند.

در واقع افرادی که در طول شبانه روز به اندازه کافی آب می‌نوشند، هیچگاه دچار یبوست نمی‌شوند. آب کافی از تورم و واریس رگ‌های مقعدی جلوگیری می‌کند و در کل برای سلامتی بدن مفید است. اما اگر دچار یبوست هستید و مشکوک به ابتلا به بواسیر می‌باشید، بایستی برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک معالج برای درمان از لیزر بواسیر استفاده می‌کند که بهترین روش درمان بواسیر است.

حتما بخوانید  بهترین میوه برای درمان بواسیر

اجتناب از زور زدن هنگام دفع مدفوع برای پیشگیری از بواسیر

زور زدن‌های بی مورد به هنگام دفع مدفوع، باعث تورم عروق بواسیری مقعد می‌شود. در نتیجه ناحیه مقعد دچار التهاب و خونریزی شده و دفع مدفوع با مشکل مواجه خواهد شد.

بنابراین بیمار بایستی تنها به هنگام احساس دفع به دستشویی مراجعه نموده و از زور زدن به هنگام دفع جلوگیری کند. هر عاملی که به رکتوم فشار وارد کند، احتمال ابتلا به بواسیر را افزایش می‌دهد. حتی بلند کردن اجسام سنگین یا جابجا کردن آن‌ها نیز احتمال بروز بواسیر را بالا می‌برد.

بنابراین در صورتی که احساس دفع مدفوع دارید، اما نمی‌توانید این کار را انجام دهید، کمی راه رفته و فعالیت کنید، سپس دوباره برای دفع به دستشویی بروید. استفاده از نرم کننده مدفوع نیز مفید است که بایستی با تجویز پزشک مصرف شود.

اجتناب از نشستن طولانی برای پیشگیری از بواسیر

قرار گرفتن در وضعیت ثابت به مدت طولانی، باعث ضعیف شدن عضلات مقعد می‌شود. در حالت کلی نشستن طولانی، به عضلات مقعد فشار وارد کرده و موجب آسیب عروق مقعد خواهد شد. از همین رو برای برای جلوگیری از بروز بواسیر بایستی از نشستن طولانی مدت اجتناب کرد.

اگر کار شما به گونه‌ای است که نیاز به نشستن در ساعات طولانی دارد، بهتر است هر یک ساعت از جای خود بلند شده و کمی راه بروید. اغلب شغل‌های امروزی نیاز به نشستن طولانی پشت میز دارد و همین امر باعث ایجاد مشکلات فراوانی می‌شود.

علاوه بر نشستن طولانی مدت، ایستادن بیش از حد نیز منجر به بیماری خواهد شد. بنابراین اگر شما شغلی دارید که نیاز به ثابت نشستن دارد، از تشکچه استفاده کنید. همچنین از ایستادن طولانی مدت نیز پرهیز نمایید.

حتما بخوانید  عوارض درمان نکردن بواسیر

برای مشاوره تخصصی با آقای دکتر ثابت و اطلاع از روش های درمانی تماس بگیرید.

جمع بندی راه های پیشگیری از بواسیر

بواسیر یک بیماری دردناک است که کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل برای پیشگیری از بروز آن بایستی برخی از نکات را رعایت نمود.

استفاده از غذاهای فیبردار، پیاده‌روی، نوشیدن آب کافی، انتخاب صحیح ملین‌ها و… از جمله راه‌های پیشگیری از بواسیر است. اما در صورتی که هموروئید یا بواسیر با این راهکارها پیشگیری نشود، بایستی برای درمان قطعی آن به کلینیک بواسیر مراجعه کرد.

کلینیک زخم یکی از بهترین کلینک‌های جراحی در شهر تهران است. این کلینیک کلیه خدمات پزشکی را در شاخه لیزر درمانی انجام می‌دهد. برای رزرو نوبت و درمان قطعی بیماری بواسیر در کلینیک زخم نور تماس بگیرید.

سوالات متداول

برای جلوگیری از بواسیر چه بخوریم؟

برای جلوگیری از ابتلا به بواسیر آب کافی بنوشید و غذاهای فیبردار مانند میوه و سبزیجات میل نمایید.

چه بخوریم تا بواسیر از بین برود؟

بیماری بواسیر یا هموروئید با مصرف دارو از بین نمی‌رود و برای درمان قطعی آن بایستی از لیزر درمانی و عمل جراحی کمک گرفت.

چرا بواسیر به وجود می‌آید؟

مهم‌ترین عامل بروز بواسیر یبوست و اسهال مداوم است و برای پیشگیری از هموروئید بایستی به نکات ذکر شده در مقاله توجه کنید.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇