کلینیک زخم

فرق زگیل و میخچه

آنچه در این مقاله می خوانید:

فرق زگیل و میخچه این است که زگیل مسری بوده و از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود، اما میخچه مسری نیست. در واقع میخچه یک ضایعه دردناک است که بیشتر در پا و انگشتان پا دیده می‌شود و برای فرد ناراحتی ایجاد می‌کند.

گاهی برخی از ضایعه‌های پوستی ظاهری شبیه به هم دارند، از همین رو، امکان دارد افراد آن‌ها را با یکدیگر اشتباه بگیرند. برای تشخیص میخچه از زگیل، تنها کافیست به آن ضایعه فشار بیاورید، در صورت احساس درد احتمالا زگیل است. زیرا میخچه در اطراف خود دارای درد نیست و تنها در صورت راه رفتن و فشار آوردن دردناک می‌شود.

در واقع میخچه در اثر اصطکاک و فشار ایجاد شده و شایع‌ترین ناحیه درگیری، پا است. در حالی که زگیل یک بیماری ویروسی است و در پا، دستان و انگشتان دست بیشتر رخ می‌دهد.

برای درمان میخچه و زگیل، بایستی این عارضه‌ها را به خوبی تشخیص دهید تا روش درمانی مناسب را انتخاب کنید. از همین رو، جهت درک بیشتر فرق زگیل و میخچه تا انتها مقاله همراه ما باشید.

عارضه پوستی زگیل چیست؟

در پاسخ به سوال زگیل چیست؟ باید گفت که زگیل یک ضایعه پوستی ویروسی با نام HPV است که راه انتقال آن از فردی به فرد دیگر می‌باشد. این ضایعه در هر نقطه‌ای از بدن رخ می‌دهد، اما بیشترین ناحیه درگیری، انگشتان دست و پا است.

در برخی از موارد این ویروس در بدن پنهان بوده و علائم ظاهری ندارد. در این موارد، سیستم ایمنی بدن با آن مبارزه کرده و زگیل را از بین می‌برد. زگیل‌ها از نظر ظاهری، می‌توانند در اندازه‌های بزرگ و کوچک بوده و گوشتی و برجسته باشند.

ابتدا زگیل‌ها به صورت دانه‌ای ظاهر شده و با گذشت زمان بیشتر می‌شوند، در حالی میخچه پا اینگونه نمی‌باشد. انواع زگیل از نظر ظاهر به سه دسته گنبدی، مسطح و رشته‌ای تقسیم می‌شوند. برای درمان آن‌ها نیز در مرحله اول از روش‌های خانگی و دارویی استفاده شده و در صورت عدم درمان، تحت نظر پزشک لیزر درمانی می‌شود.

حتما بخوانید  متخصص میخچه پا

عارضه پوستی میخچه چیست؟

در پاسخ به سوال میخچه چیست نیز باید گفت که میخچه یک تکه پوست سفت و ضخیم در پا است که به دلیل اصطکاک و فشار ایجاد شده است. بیشترین محل بروز میخچه، پا و انگشتان پا بوده و رنگ آن معمولا سفید یا زرد می‌باشد.

انواع میخچه از نظر ظاهر به دو دسته سخت و نرم تقسیم می‌شود. میخچه سخت، بیشتر در کنار پا و نواحی استخوانی ایجاد شده و زرد رنگ خواهد بود. میخچه نرم بیشتر در بین انگشتان پا ایجاد شده و رنگ سفید دارد.

شباهت زگیل و میخچه کدامند؟

میخچه و زگیل از نظر ظاهری شباهت‌هایی به یکدیگر دارند، به همین خاطر اغلب افراد آن‌ها را اشتباه می‌گیرند. هر دو عارضه بایستی در ابتدا با درمان خانگی و دارویی از بین بروند و در صورت عدم درمان باید از لیزر زگیل و میخچه استفاده نمود. از جمله این شباهت‌ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • محل بروز هر دو عارضه پوستی بیشتر پا و دست می باشد.
 • زگیل و میخچه، هر دو برجسته بوده و پوستی ضخیم دارند.
 • هر دو عارضه به هنگام فشار و لمس، دردناک بوده و ناراحتی ایجاد می‌کنند.

تفاوت و فرق زگیل و میخچه چیست؟

فرق میخچه و زگیل به خیلی از موارد بستگی دارد که در ادامه بیان می‌شود:

 1. اولین فرق میخچه با زگیل پا نحوه بروز آن‌هاست. میخچه در اثر فشار و اصطکاک به وجود آمده و زگیل یک بیماری ویروسی است.
 2. دومین فرق میخچه و زگیل دست و پا این است که میخچه مسری نبوده، اما زگیل مسری است و از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.
 3. زگیل مانند یک تاول بر روی پوست بوده و هیچگونه خط و شیاری ندارد، در حالی که میخچه دارای خط و سیار می‌باشد.
 4. میخچه در صورت پیدایش تنها در یک نقطه باقی می‌ماند، اما زگیل امکان دارد در صورت عدم درمان، رشد کرده و افزایش پیدا کند.
حتما بخوانید  زگیل چیست؟

فرق روش درمان زگیل و میخچه پا

روش‌های درمان زگیل با میخچه تفاوت چندانی ندارد و هر دو در مرحله اول بایستی با روش‌های دارویی و گیاهی درمان شوند. البته درمان‌های خانگی نیز برای این دو بیماری موثر است و در بیشتر موارد عارضه را برطرف می‌کند.

اما در صورتی که هیچ کدام از روش‌های پیشنهادی موثر نباشد، بایستی از لیزر میخچه و زگیل برای درمان استفاده شود. در برخی از مواقع نیز با توجه به وضعیت بیمار، پزشک متخصص روش جراحی را انتخاب می‌کند.

چه کسانی در معرض ابتلا به میخچه و زگیل هستند؟

 1. افرادی که انگشتان پا غیر طبیعی مانند حالت چکشی دارند یا دچار انحراف انگشت شست هستند.
 2. افرادی که مبتلا به پینه و خارهای استخوانی یا خار پاشنه هستند، به دلیل اصطکاک بیشتر در معرض ابتلا می باشند.
 3. کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و مبتلا به بیماری HIV می باشند، بیشتر در معرض ابتلا به زگیل هستند.
 4. کسانی که بیماری های خاص مانند RA دارند نیز به دلیل مصرف دارو، در معرض ابتلا به زگیل هستند.

فرق پینه و میخچه چیست؟

میخچه و پینه امکان دارد به دلیل ظاهر مشابه با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. اما این دو عارضه با هم تفاوت دارند و یکسان نیستند. فرق میخچه و پینه این است که میخچه در اثر فشار ایجاد می‌شود، ولی پینه در صورت ساییده شده پوست ایجاد می‌شود.

فرق میخچه با خار پاشنه چیست؟

خارپاشنه و میخچه با زگیل هر سه در ناحیه پا بیشتر از سایر ناحیه ها ظاهر می‌شوند، از همین رو در برخی از موارد اشتباه گرفته می‌شوند. خار پاشنه در اثر فشار به رباط و عضلات پا در مدت زمان طولانی، ایجاد خواهد شد. علت اصلی بروز این عارضه مشخص نیست و متخصصان بر این باورند که فشار وارده بر زه، باعث التهاب فاشیا و خار پاشنه می‌شود.

حتما بخوانید  لیزر زگیل (درمان زگیل تناسلی با لیزر)

تفاوت خار پاشنه و میخچه در محل بروز آن‌هاست. خار پاشنه همانطور که از نامش پیداست، در ناحیه پاشنه رخ می‌دهد. اما میخچه و زگیل در انگشتان پا دیده می‌شوند.

جمع بندی برای فرق زگیل و میخچه

زگیل و میخچه هر دو بر روی پوست به وجود آمده و در نگاه اول، ظاهری مشابه هم دارند. با مطالعه این مقاله، به راحتی می‌توانید علائم میخچه و زگیل را بررسی کرده و این دو ضایعه را از یکدیگر تشخیص دهید.

عدم آگاهی از تشخیص زگیل و میخچه، منجر به تشدید این ضایعه‌ها شده و عواقبی را به همراه خواهد داشت. برای مثال زگیل بیماری واگیردار است و عدم درمان به موقع آن باعث، افزایش زگیل و ابتلا سایر افراد می‌شود.

اگر شما دچار ضایعه پوستی شده‌اید و قادر به تشخیص نوع آن نیستید، بهتر است به کلینیک زخم مراجعه کرده و پس از تشخیص عارضه توسط پزشک متخصص، تحت درمان قرار بگیرید. کلینیک تخصصی زخم و لیزر نور، با ارائه خدمات پزشکی در زمینه لیزر درمانی، زگیل و میخچه را برطرف کرده و از عود دوباره آن ها جلوگیری می‌کند. جهت دریافت نوبت با شماره های 09027003842 و 09027009876 تماس حاصل فرمایید.

منبع: https://www.healthline.com/health/wart-vs-corn/

اطلاعات تکمیلی فرق زگیل و میخچه
📌علائم زگیل برآمدگی شفاف بر روی دست و پا، رنگ زرد و سفید، بدون درد، واگیردار، ویروسی
💎علائم میخچه تجمع پوست در پا، دارای شیار و خط، درد و ناراحتی هنگام راه رفتن، خشن و ضخیم
⭐فرق زگیل و میخچه زگیل ضایعه ویروسی مسری است، اما میخچه مسری نبوده و در اثر فشار و اصطکاک به وجود می‌آید
👤 بهترین پزشک دکتر ثابت
✔بهترین روش درمان درمان خانگی، دارویی، لیزر درمانی، جراحی
دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم

برای مشاوره قبل از عمل های

1- لیزر کیست مویی

2- لیزر فیستول

3- لیزر بواسیر

4- لیزر زگیل

5- لیزر میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇