کلینیک زخم

علت زگیل در کودکان; راه درمان + علائم، انواع و عکس

علت زگیل در کودکان
آنچه در این مقاله می خوانید:

علت زگیل در کودکان به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است که از طریق تماس پوست با فرد آلوده یا زخم وارد بدن کودک می‌شود. کودکانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، به دلیل عدم توانایی بدن در مبارزه با ویروس، بیشتر در معرض ابتلا به زگیل هستند. شایع‌ترین زمان ابتلا به زگیل در کودکان بین سنین ۱۲ تا ۱۶ سالگی است. زگیل‌ها مسری هستند، امّا معمولاً ضرری به همراه ندارند.

رخ دادن زگیل در دوران نوزادی نادر است و اغلب در دوران کودکی دیده می‌شوند. بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از کودکان به زگیل‌های پوستی معمولی مبتلا می‌شوند.

در حالی که زگیل از نظر پزشکی بی خطر است، برخی از کودکان بیشتر از دیگران از آن اذیت می‌شوند. برخی از کودکان از داشتن زگیل خجالت می‌کشند که این می‌تواند باعث مشکل در ارتباطات اجتماعی آنها شود. برای رفع زگیل می‌توانید با پزشکان و کادر درمانی کلینیک زخم در ارتباط باشید. همچنین، برای آشنایی بیشتر با علت زگیل در کودکان این مقاله را انتها مطالعه کنید.

علت زگیل در کودکان و انواع آن و راه درمان

زگیل چیست؟ یک برجستگی غیر سرطانی پوستی است که توسط ویروس HPV ایجاد می‌شود. آنها زمانی شکل می‌گیرند که ویروس از طریق یک بریدگی یا خراش کوچک وارد پوست شود که علت زگیل در کودکان نیز هست. این ویروس باعث رشد سریع سلول‌های لایه بیرونی پوست می‌شود. زگیل‌ها معمولاً هم‌رنگ پوست هستند، امّا ممکن است تیره‌تر باشند. آنها حالتی زبر یا صاف ممکن است داشته باشند.

درمان زگیل در کودکان
درمان زگیل در کودکان چگونه است

در اینجا انواع زگیل‌های پوستی را آورده‌ایم:

 • زگیل‌های معمولی: این زگیل‌ها روی انگشتان دست و پشت دست‌ها پدیدار می‌شوند.
 • زگیل‌های کف دست: همان‌طور که از نامش پیداست، این زگیل‌ها بر کف دست کودک ظاهر می‌شوند.
 • زگیل کف‌پایی: این زگیل‌ها معمولاً کف پا رشد می‌کنند و هنگام راه رفتن باعث ناراحتی کودک می‌شوند.
 • زگیل‌ها مسطح: نوع مسطح، معمولاً کوچک‌تر و صاف‌تر هستند، آنها می‌توانند به تعداد زیاد، در حدود ۲۰ تا ۱۰۰ عدد به طور هم‌زمان رشد کنند. زگیل‌های مسطح در کودکان معمولاً روی صورت آنها دیده می‌شوند.
 • زگیل‌های نخ مانند یا گلم کلمی: این زگیل‌ها شبیه زگیل‌هایی هستند که کودکان در کارتون‌ها مشاهده می‌کنند که روی چانه یا بینی جادوگران دیده می‌شوند و به صورت مستقیم بیرون زده‌اند.
 • زگیل‌های تناسلی: این زگیل‌ها معمولاً در کودکان کم سن و سال رخ نمی‌دهد؛ زیرا معمولاً از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شوند. علائم زگیل تناسلی چیست و چه شکلی است؟ در مقاله جداگانه به آن پرداخته ایم.
حتما بخوانید  بهترین دارو و پماد زگیل تناسلی؛ نحوه استفاده و عوارض

تشخیص زگیل پوستی در کودکان چگونه است؟

علت زگیل در کودکان را بررسی کردیم، برای تشخیص و بررسی علائم آن لازم است به پزشک مراجعه کنید. پزشک، کودک شما را معاینه فیزیکی خواهد کرد. تشخیص زگیل در کودکان معمولاً بر اساس ظاهر آنها انجام می‌شود.

پزشک ممکن است از یک تیغه کوچک برای تراشیدن لایه‌های بالای زگیل استفاده کند. در زیر این لایه‌های بالایی ممکن است نقاط سیاه رنگی وجود داشته باشد. اینها رگ‌های خونی کوچکی هستند که لخته شده‌اند.

درماتولوژیست ممکن است بیوپسی تراشی انجام دهد، هر چند این کار به طور معمول انجام نمی‌شود. در این روش، مقدار بسیار کمی از زگیل تراشیده شده و برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می‌شود.

زگیل در صورت کودکان
برخی از انواع زگیل بر روی پوست صورت ظاهر می شوند

راه‌های درمان زگیل پوستی در کودکان

پس از یافتن علت زگیل در کودکان، ضروری است که از رخ دادن مجدد آن تا حد امکان جلوگیری کنید. برای درمان زگیل‌های موجود می‌توانید روش‌های مختلفی را در پیش گیرید. هر چند بهتر است در انتخاب این روش‌ها حتماً با پزشک مشورت کنید تا زگیل‌ها تحریک نشوند و رشد آنها متوقف شود.

اکثر زگیل‌ها بدون درمان طی ماه‌ها تا سال‌ها از بین می‌روند. زگیل‌های معمولی اغلب با محصولات بدون نسخه قابل درمان هستند. درمان زگیل‌ها به عوامل زیر بستگی دارد:

 • مدت زمان ماندگاری زگیل: اینکه زگیل چقدر است روی بدن وجود داشته است.
 • محل زگیل: اینکه زگیل در کدام ناحیه از بدن قرار دارد.
 • نوع زگیل: اینکه زگیل از چه نوعی است.
 • تعداد زگیل‌ها: اینکه چه تعداد زگیل وجود دارد.
تشخیص زگیل در کودکان
زگیل در کودکان همراه با اگزما و سوزش

برخی از روش‌های درمانی ممکن است باعث درد و سوزش در ناحیه تحت درمان شوند. در مورد اینکه کدام روش درمانی برای فرزند شما کمترین درد را به همراه دارد و بهترین نتیجه را می‌دهد، با پزشک متخصص اطفال او صحبت کنید. درمان زگیل در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • استفاده از اسید سالیسیلیک یا سایر داروها روی زگیل (تحریک کننده‌های موضعی): این داروها به تدریج لایه‌های زگیل را از بین می‌برند.
 • فریز کردن زگیل با نیتروژن مایع (کرایوتراپی): این روش شامل انجماد زگیل با نیتروژن مایع است که باعث مرگ سلول‌های زگیل می‌شود. در مقاله کرایو زگیل تناسلی؛ عکس و فیلم فریز زگیل درباره این روش بیشتر صحبت کرده‌ایم.
 • استفاده از جریان الکتریکی روی زگیل (سوزاندن برقی): در این روش از جریان الکتریکی برای سوزاندن و از بین بردن زگیل استفاده می‌شود.
 • بریدن زگیل (جراحی): در موارد نادر، ممکن است برای برداشتن زگیل به جراحی نیاز باشد.
 • برداشتن زگیل با لیزر: در موارد نادر، ممکن است از لیزر برای برداشتن زگیل استفاده شود.
حتما بخوانید  زگیل چیست؟
زگیل پوستی در کودکان
ایجاد زگیل پوستی در کودکان به دلیل تماس با فرد آلوده

درمان‌های خانگی برای زگیل‌های کودکان

علاوه بر جلوگیری از علت زگیل در کودکان، می‌توانید از درمان‌های خانگی مختلفی استفاده کنید. برخی از افراد از روغن کرچک یا خمیر ویتامین C استفاده کنید.

در انتخاب این روش‌ها دقت کنید، چرا که اگر پوست کودک نسبت به آنها حساسیت نشان دهد، وخامت بیماری بیشتر خواهد شد. حتماً پیش از استفاده با پزشک مشورت کنید.

پوست حساس کودک مبتلا به زگیل
زگیل در کودکان قابل درمان است

پیشگیری از ابتلا کودکان به زگیل

زگیل‌ها می‌توانند در نقاط مختلف بدن ظاهر شوند و به افراد دیگر سرایت کنند. علت زگیل در کودکان تماس با فرد بیمار است، در نتیجه در وهله اول ارتباط با فرد بیمار را کاهش دهید. اجازه ندهید کودک از سایر وسایل شخصی فرد بیمار استفاده کند. از این طریق از شیوع زگیل جلوگیری خواهید کرد.

همچنین، برای آنکه دیگر فرزندان شما به زگیل دچار نشوند، مطمئن شوید وسایل شخصی کودک مبتلا از جمله حوله، مسواک و شانه از دیگران جدا باشد. گوشزد کنید که افراد دیگر زگیل را لمس نکنند. در صورت داشتن زگیل کف پا، از جوراب یا دمپایی استفاده کنید.

سوال‌های متداول

چه زمانی کودک را برای رفع زگیل پیش پزشک ببریم؟

علت زگیل در کودکان را جدی بگیرید و در صورت مشاهده مشکلات اولیه از جمله درد و ابراز ناراحتی کودک، با پزشک در تماس باشید.

آیا کرم یا دارویی برای درمان زگیل وجود دارد؟

کرم و پمادهای موضعی مختلفی از جمله آلدرا وجود دارد؛ اما پیش از استفاده حتماً با پزشک مشورت کنید.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇