کلینیک زخم

زگیل مقعد در زنان و مردان {درمان قطعی، علائم و عکس}

زگیل مقعد در زنان و مردان
آنچه در این مقاله می خوانید:

زگیل مقعد در زنان و مردان نوعی عفونت ویروسی است که توسط ویروس HPV ایجاد می‌شود. این ویروس می‌تواند از طریق تماس پوست با پوست در رابطه مقعدی منتقل شود. زگیل مقعدی به صورت زائده‌های کوچک، گوشتی یا گل کلمی شکل در اطراف یا داخل مقعد ایجاد می‌شود.

درمان‌های مختلفی برای از بین بردن زگیل مقعدی و تناسلی وجود دارد که شامل لیزر درمانی، کرایوتراپی، اسید درمانی و جراحی می‌شود. پزشک می‌تواند بهترین گزینه درمانی را برای شما بر اساس تعداد، اندازه و محل زگیل‌ها توصیه کند. برای اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت معاینه با کادر درمانی مجموعه کلینیک زخم در ارتباط باشید.

زگیل مقعد چیست؟

زگیل مقعد که همچنین با نام کوندیلومیا آکومیناتا (condyloma acuminata) شناخته می‌شود، برجستگی‌های گوشتی کوچک و خوش‌خیمی هستند که در داخل و اطراف مقعد ایجاد می‌شوند. زگیل در مقعد نوعی زگیل تناسلی است.

در اغلب موارد، زگیل‌های مقعد باعث ناراحتی یا درد نمی‌شوند. با این حال، در صورتی که به اندازه کافی بزرگ شوند، می‌توانند آزاردهنده شوند و باعث خارش یا خونریزی گردند. اگر هیچ نشانه‌ای وجود نداشته باشد، ممکن است فرد مبتلا به زگیلهای مقعد حتی از وجود آن‌ها بی‌خبر باشد.

زگیل مقعد ممکن است تنها در یک نقطه ظاهر شود یا با گذشت زمان به نواحی مختلف اندام تناسلی و مقعد سرایت کند.

علائم زگیل مقعد

برای مقابله با این عارضه و درمان آن، ابتدا باید علائم آن را شناسایی کرده و در اسرع وقت نسبت به درمان آن اقدام کنید. زگیل‌های مقعد در داخل و اطراف ناحیه مقعد ایجاد می‌شوند. برآمدگی‌ها در ابتدا کوچک هستند و سر سوزنی بزرگی ندارند.

در حالت اولیه، ممکن است آن‌قدر کوچک باشند که متوجه وجود آنها نشوید. با رشد زگیل، حالتی گل‌کلم شکل پیدا می‌کنند و تعداد آنها افزایش پیدا می‌کند.

زگیل‌ها در این حالت ممکن است رنگ صورتی، زرد یا قهوه‌ای روشن داشته باشند و با رنگ پوست شما ترکیب شوند.

حتما بخوانید  علائم زگیل تناسلی چیست و چه شکلی است؟ راه‌های تشخیص سریع

زگیل‌های ناحیه مقعد اغلب بدون درد یا ناراحتی ظاهر می‌شوند. در موارد نادر ممکن است بیمار خارش، خونریزی یا ترشح از مقعد را تجربه کنند. فرد مبتلا به زگیل مقعد همچنین ممکن است احساس کند که توده‌ای در ناحیه مقعد خود وجود دارد.

هم‌زمان با شکل‌گیری زگیل در مقعد، ممکن است زگیل در سایر نقاط بدن نیز ظاهر بشوند. زگیل تناسلی در زنان ممکن است روی واژن یا دهانه رحم ظاهر شود. زگیل تناسلی در مردان می‌تواند روی آلت تناسلی، کیسه بیضه، ران یا کشاله ران ایجاد شود.

تصویر مقطعی از زگیل مقعدی
رشد زگیل مقعدی و محل شکل گیری آن

تشخیص سریع زگیل مقعد

پزشک می‌تواند زگیل مقعدی را به وسیله معاینه و بررسی‌های لازم تشخیص داده و بهترین شیوه درمانی را تجویز کند. برخی از پزشکان در حین معاینه، از اسید استیک (سرکه) استفاده کرده و آن را روی برجستگی‌ها قرار می‌دهند. این باعث می‌شود تا برجستگی‌ها به وجود آماده سفید شده و بیشتر نمایان شوند. هر چند در تشخیص زگیل مقعدی اغلب ضرورت ندارد.

معاینه به وسیله آندوسکوپ انجام می‌شود. پزشک علاوه بر کانال مقعدی، ناحیه لگن را نیز بررسی خواهد کرد. برای زنان ممکن است نیاز به انجام آزمایش پاپ‌اسمیر وجود داشته باشد.

تصاویر زگیل مقعد در زنان و مردان و علائم آن

در بخش زیر می‌توانید تصاویر زگیل مقعدی در زنان و مردان را مشاهده کرده و با شکل‌گیری و علائم آن آشنا شوید.

مشخصه توضیحات
عامل ایجاد کننده ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
نحوه انتقال تماس پوست با پوست در طول رابطه جنسی مقعدی
درمان درمان زگیل از طریق لیزر، کرایوتراپی و جراحی
زگیل مقعدی در زنان و مردان
شکل گیری زگیل مقعدی در مردان و زنان
تصاویر زگیل مقعدی در زنان و مردان
شکل گیری زگیل مقعد در مردان و زنان

علت شکل گیری زگیل تناسلی مقعدی

زگیل چیست؟ در واقع زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است که توسط ویروس پاپیلوم انسانی ایجاد می‌شود. در افراد جوان ممکن است HPV به خودی خود از بین برود و هیچ علامتی ایجاد نکند. با این حال در موارد بسیاری، این ویروس می‌تواند در بدن باقی بماند و باعث ایجاد زگیل تناسلی شود.

حتما بخوانید  ویروس اچ پی وی چیست؟ علائم و آزمایش hpv در مردان و زنان

زگیل تناسلی بیشتر از طریق رابطه جنسی مقعدی و واژنی شیوع پیدا می‌کند. طبق داده‌های آماری تقریباً همه زنان و مردان فعال از نظر جنسی در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می‌شوند.

چه کسانی در خطر ابتلا زگیل مقعدی هستند؟

افرادی که با چند نفر در رابطه هستند یا رابطه جنسی مقعدی دارند، ممکن است به ویروس HPV مبتلا شده و در نتیجه زگیلهای مقعدی در بدن آنها ظاهر شوند.

درمان زگیل مقعد در زنان و مردان

درمان با داروی موضعی ممکن است برای زگیل‌هایی که بسیار کوچک هستند و محدود به ناحیه بیرونی مقعد هستند، کافی باشد. در این صورت باید از داروی تجویزی برای زگیلهای مقعدی استفاده شود.

پزشک ممکن است پس از بررسی زگیلهای مقعدی بیمار داروهای پودوفیلین، تری کلرواستیک اسید و بی کلرواستیک اسید را تجویز کنند.

دیگر روش‌های درمان زگیل نوع مقعدی

  • کرایوتراپی: در این روش که در مقاله کرایو زگیل تناسی؛ عکس و فیلم فریز زگیل درباره آن صحبت کردیم، از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل‌ها استفاده می‌کنیم. پس از انجماد، زگیل‌ها از بین خواهند رفت.
  • الکتروکوتر: برای سوزندان زگیل‌ها در این روش از جریان الکتریکی استفاده می‌شود.
  • درمان با لیزر: لیزر درمانی زگیل تناسلی و مقعدی یک درمان قطعی و سریع است. هر چند اغلب برای زگیل‌های بزرگ و شرایط دشوار صورت می‌گیرد.

اگر میزان رشد زگیل‌ها بالا باشد، درمان ممکن است به صورت مرحله‌ای انجام شود. البته درمان با لیزر زمان کمتری خواهد برد.

فیلم درمان زگیل مقعدی در زنان و مردان

درمان زگیل مقعد با لیزر در زنان و مردان یک روند کاملاً بهداشتی و دقیق است که در مدت زمان کوتاهی انجام می‌شود.

حتما بخوانید  بهترین روش‌های درمان خانگی زگیل تناسلی (سریع و آسان)

در فیلم درمان زگیل مقعد می‌توانید مشاهده کنید که ناحیه تحت درمان به خوبی تمیز و خشک می‌شود. در صورت نیاز پزشک از کرم بی‌حس‌کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان استفاده خواهد کرد.

پزشک از لیزر برای سوزاندن و از بین بردن زگیل استفاده می‌کند. ممکن است احساس سوزش یا درد خفیفی به وجود آید و درمان معمولاً چند دقیقه طور می‌کشد.

راه‌های پیشگیری از زگیل مقعدی

آنچه که به طور معمول توصیه می‌شود، استفاده از واکسن HPV است. این واکسن را می‌توان تا سن ۴۵ سالگی به افراد تزریق کرد. بهتر است افراد در سن ۱۱ تا ۱۲ سالگی برای HPV واکسینه شوند. در این حالت، فرد در تماس با فرد بیمار یا لوازم شخصی وی مانند حوله، ایمن خواهد بود.

تعیین نوبت معاینه و درمان زگیل مقعدی

زگیلهای مقعدی می‌توانند ناراحت‌کننده و در موارد نادر دردناک باشد، امّا قابل درمان است. اگر فکر می‌کنید به زگیل مقعدی دچار شده‌اید، اولین قدم باید مراجعه به پزشک باشد. شما می‌توانید همواره برای رفع و درمان این عارضه با پزشکان مجموعه کلینیک زخم در ارتباط باشید. پزشکان پس از معاینه و تشخیص، برنامه درمانی منظمی را به شما ارائه خواهند داد.

سوال‌های متداول

زگیلهای مقعدی چه شکلی است؟

زگیل به صورت زائده‌ای کوچک در اطراف یا داخل مقعد ایجاد می‌شود.

چگونه از زگیلهای مقعدی پیشگیری کنم؟

بهترین راه عدم رابطه جنسی مقعدی است. اگر در این رابطه شرکت می‌کنید، از کاندوم استفاده کنید.

آیا زگیلهای مقعدی می‌تواند به فرد دیگر منتقل شود؟

بله در صورت داشتن زگیلهای مقعدی در حین رابطه می‌تواند به فرد دیگر منتقل شود. ضروری است در اسرع وقت این فرد آزمایش شده و در صورت نیاز درمان شوند.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇