کلینیک زخم

زگیل دهانی چیست؟ عوامل خطر، تشخیص و درمان HPV در دهان

زگیل دهانی چیست؟ عوامل خطر، تشخیص و درمان HPV در دهان
آنچه در این مقاله می خوانید:

زگیل دهانی که به آن پاپیلوم دهانی نیز گفته می‌شود، برجستگی‌های گوشتی رنگی است که توسط ویروس HPV ایجاد می‌شود. HPV می‌تواند از طریق تماس مستقیم بین افراد منتقل شود، بنابراین پیشگیری از آن بسیار مهم است. همچنین، ضروری است در صورت مشاهده در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

طبق گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) حدود ۱۰ درصد از مردان و ۳.۶ درصد از زنان به زگیل دهانی مبتلا هستند.

در ادامه این مقاله کلینیک زخم، به بررسی آنچه که باید در مورد زگیل دهانی، از جمله انواع، روش‌های درمان و پیشگیری، بدانید، می‌پردازیم.

زگیل دهانی چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود؟

زگیل دهانی برجستگی‌های کوچک، سفت و گوشتی است که می‌تواند در بخش‌های مختلف دهان از جمله بر روی زبان ایجاد شود. آنها معمولاً بی‌ضرر و بدون درد هستند. با این حال، در صورت عدم توجه و درمان نکردن آنها، زگیل‌ها می‌توانند باعث ناراحتی و مشکل در خوردن یا صحبت کردن، شوند.

علت زگیل زبان، ویروس پاپیلوما انسانی است. تا به حال بیش از ۱۰۰ ویروس مرتبط با HPV کشف شده‌اند. سویه‌های مختلف ویروسی باعث ایجاد زگیل دهانی، زگیل تناسلی و زگیل در سایر نقاط بدن می‌شوند. راه‌های انتقال زگیل تناسلی چگونه است؟ این ویروس از طریق رابطه جنسی و تماس پوست با پوست منتقل شده و به راحتی بین افراد قابل سرایت است. نوع HPV دهانی شایع است و در صورت عدم درمان می‌تواند خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش دهد.

روش‌های تشخیص این نوع زگیل را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

روش توضیحات
معاینه فیزیکی پزشک دهان شما را با دقت بررسی می‌کند و ممکن است نور مخصوصی به نام چراغ وود استفاده کنند.
بیوپسی نمونه کوچکی از بافت زگیل برای بررسی بیشتر برداشته می‌شود.
آزمایش HPV ممکن است پزشک از شما بخواهد آزمایش HPV را انجام دهید تا از وجود این ویروس در بدن شما اطمینان یابد
حتما بخوانید  زگیل چیست؟

انواع زگیل دهانی کدام هستند؟

اشاره کردیم که انواع مختلفی از ویروس HPV وجود دارند که باعث ایجاد زگیل زبان و دهان می‌شوند. انواع رایج آن عبارت‌اند از:

 • Squamous papilloma: به شکل ضایعات سفید رنگ گل کلم مانند که توسط سویه‌های ۶ و ۱۱ ویروس HPV ایجاد می‌شوند.
 • زگیل معمولی (Verruca vulgaris): این برجستگی از سویه‌های ۲ و ۴ ویروس HPV به وجود می‌آیند.
 • هیپرپلازی اپیتلیال کانونی (Focal epithelial hyperplasia): این عارضه که با نام بیماری Heck نیز شناخته می‌شود، به سویه‌های ۱۳ و ۳۲ ویروس HPV مرتبط است.
 • کوندیلوم آکومیناتا (Condyloma acuminata): این ضایعات معمولاً در ناحیه تناسلی ایجاد می‌شوند، اما از طریق تماس جنسی می‌توانند به زبان نیز سرایت کنند. این نوع زگیل با سویه‌های ۲، ۶ و ۱۱ ویروس HPV مرتبط است.
زگیل دهانی چگونه شکل می گیرد
ویروس HPV دلیل شکل گیری زگیل در دهان است

علل ایجاد زگیل دهانی

زگیل زبان می‌تواند به دلایل زیر به وجود آید:

 • رابطه جنسی دهانی: زگیل زبان ممکن است پس از انجام رابطه جنسی دهانی با فردی که در ناحیه تناسلی خود زگیل دارد، ایجاد شود.
 • انتقال از طریق دست: لمس کردن زگیل با دست و سپس قرار دادن همان قسمت از دست در دهان می‌تواند منجر به ایجاد زگیل روی زبان شود. به‌عنوان مثال، جویدن ناخن می‌تواند ویروس زگیل را از انگشتان به دهان منتقل کند.
 • ضعف سیستم ایمنی: برخی از عوامل می‌توانند شما را مستعدتر ابتلا به زگیل زبان کنند. یکی از این موارد، ضعف سیستم ایمنی است که بدن را در مبارزه با ویروس‌ها ضعیف‌تر می‌کند.
 • زخم یا خراشیدگی: ویروس همچنین می‌تواند از طریق بریدگی و خراشیدگی وارد بدن شود.

مهم است به خاطر داشته باشید که زگیل زبان یک بیماری مقاربتی (STD) در نظر گرفته نمی‌شود، اما از طریق تماس دهانی قابل انتقال است.

درمان زگیل دهانی و پیشگیری از تحریک آن

برخی از زگیل‌های زبان بدون درمان نیز به‌مرور زمان از بین می‌روند. با این حال، این روند ممکن است ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.

حتما بخوانید  کرایو زگیل تناسلی؛ عکس و فیلم فریز زگیل + هزینه

در حالی که زگیل‌های زبان معمولاً بی‌خطر هستند، اما می‌توانند آزاردهنده باشند. این موضوع به اندازه زگیل و اینکه آیا باعث درد یا مشکل در بلع یا صحبت کردن می‌شود، بستگی دارد.

در طی این دوره بهتر است غذا را از سمتی بجویید که زگیل وجود ندارد. این کار به کاهش تحریک زگیل دهانی کمک می‌کند. همچنین، خطر اینکه زگیل را گاز بگیرید، را کاهش می‌دهد.

با این حال، این مدت طولانی است و امکان دارد پس از طی این دوره نیز زگیل از بین نرود و بهترین کار آن است که با پزشک در مورد گزینه‌های درمانی مشورت کنید.

یکی از روش‌های برداشتن زگیل، کرایوتراپی است. در کرایو زگیل تناسلی از نیتروژن مایع بسیار سرد برای فریز کردن بافت غیرطبیعی استفاده می‌شود.

گزینه دیگر الکتروسرجری است. این روش شامل استفاده از جریان الکتریکی قوی برای بریدن زگیل و حذف سلول‌ها یا بافت‌های غیرطبیعی است.

لیزر نیز یکی از روش‌های درمانی زگیل دهانی به شمار می‌آید. لیزر می‌تواند به طور دقیق زگیل را هدف قرار دهد و به بافت‌های سالم اطراف آن آسیب نرساند. این روش معمولاً سریع و بدون درد است. درمان زگیل تناسلی با لیزر می‌تواند برای درمان انواع مختلف زگیل موثر باشد. لیزر به نوبه خود، خونریزی را به حداقل می‌رساند و فرایند درمان را تسریع می‌بخشد.

چگونه خطر انتقال HPV دهانی و زگیل زبان را کاهش دهیم؟

ممکن است فرد به ویروس HPV مبتلا شود، امّا زگیل تناسلی یا دهانی در فرد مبتلا مشاهده نشود. فرد مبتلا می‌تواند از طریق رابطه جنسی یا تماس پوست ویروس را به فرد دیگر منتقل کند. در نتیجه ضروری است پیش از داشتن رابطه جنسی، گفتگوی کاملاً آگاهانه در این مورد داشته باشید.

حتما بخوانید  درماتیت چیست؟

با مشاهده عکس زگیل تناسلی و زگیلهای دهانی می‌توانید در اسرع وقت آن را تشخیص داده و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

آیا زگیل خطرناک است؟

زگیل چیست؟ زگیل یک برجستگی است و به خودی خود از بین می‌رود. با این حال، همان‌طور که اشاره کردیم، طول مدت از بین رفتن آن طولانی است و برای فرد می‌تواند مشکلاتی در خوردن، صحبت کردن یا تنفس ایجاد کند.

برخی از انواع HPV پرخطر هستند، به این معنی که می‌توانند منجر به سرطان دهان، دستگاه تناسلی و دهانه رحم شوند. کارشناسان تخمین می‌زنند که HPV مسئول ۷۰ درصد از موارد سرطان حلق، لوزه‌ها و قاعده زبان (سرطان حلق و حنجره) است.

 

شکل گیری زگیل بر روی زبان
زگیل می تواند بر روی زبان و نواحی مختلف دهان ایجاد شود

علائم سرطان حلق و حنجره

سرطان حلق و حنجره اغلب در مراحل اولیه علائمی ایجاد نمی‌کند. اما زمانی که علائم ظاهر شوند، ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • گلو درد
 • بلع دردناک
 • تغییر صدا
 • درد گوش
 • تورم غدد لنفاوی گردن
 • کاهش وزن
 • بی‌حسی یا درد در زبان یا فک
 • سرفه خونی

سخن پایانی

زگیل دهانی برجستگی‌های کوچک و بی خطر گوشتی روی زبان و بخش‌هایی از دهان هستند. علت آنها HPV است و می‌توانند مسری باشند. زگیل زبانی در عرض چند ماه یا طی ۲ سال بدون درمان برطرف می‌شود، امّا می‌توان در مدت زمان کوتاه آن را توسط شیوه‌های درمانی مختلف از جمله لیزر، بدون درد از بین برد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه و تعیین نوبت معاینه با کارشناسان ما در مجموعه کلینیک زخم در تماس باشید. هزینه لیزر زگیل تناسلی و کرایو را می‌توانید پس از معاینه توسط پزشک دریافت کنید.

سؤال‌های متداول

آیا زگیل زبان دائمی است؟

اغلب اوقات زگیل زبان در طی حداکثر ۲ سال به خودی خود از بین می‌رود.

آیا زگیل دهانی نشانه‌ای از سرطان دهان است؟

در موارد بسیار نادر زگیل دهانی می‌تواند نشانه‌ای از سرطان دهان باشد.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇