کلینیک زخم

بهترین روش‌های درمان خانگی زگیل تناسلی (سریع و آسان)

بهترین روش‌های درمان خانگی زگیل تناسلی (سریع و آسان)
آنچه در این مقاله می خوانید:

درمان خانگی زگیل تناسلی به شما کمک خواهد کرد تا میزان سوزش و ناراحتی زگیل را کاهش دهید. بهترین روش درمان خانگی زگیل‌های تناسلی در طول زمان کمک می‌کنند تا ابعاد و گستردگی زگیل‌ها در نواحی تناسلی کاهش پیدا کند.

شما می‌توانید از این روش‌ها برای درمان زگیل مقعد و زگیل دهانی نیز استفاده کنید. البته، دقت کنید پیش از انتخاب هر روش با پزشک مشورت کنید. برخی از روش‌ها تنها موضعی هستند و نمی‌توان در بخش‌های مخاطی از آنها استفاده کرد.

برای آشنایی با هفت روشی که ممکن است به درمان زگیل تناسلی کمک کنند، ادامه این مقاله کلینیک زخم را مطالعه کنید.

۷ روش درمان خانگی زگیل تناسلی

زگیل چیست؟ زگیل یک زائده گوشتی ناخوشایند است. با اینکه زگیل تناسلی ممکن است طی دو سال به خودی خود برطرف شود، درمان خانگی زگیل تناسلی می‌تواند به سرعت بخشیدن این روند کمک کند.

درمان خانگی زگیل تناسلی به کاهش درد و اندازه زگیل کمک کرده و برخی از آنها به کاهش گسترش زگیل در ناحیه کمک می‌کنند. با این حال، درمان زگیل تناسلی با لیزر همواره گزینه‌ای سریع‌تر و کم خطر به شمار می‌آید.

در صورتی که به زگیل تناسلی دچار شده‌اید، نگران نباشید، این عارضه شایع است. طبق تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۲ هر ساله تا ۱ میلیون مورد جدید زگیل تناسلی تنها در ایالات متحده تشخیص داده می‌شود. بسیاری از موارد نیز بدون معاینه و تشخیص باقی می‌مانند.

در اکثر موارد زگیل تناسلی توسط ویروس HPV ایجاد می‌شود. بیش از ۱۰۰ نوع HPV وجود دارد، امّا انواع کم‌خطر ۶ و ۱۱ هستند که باعث زگیل تناسلی می‌شوند. این سویه‌ها در صورت مراقبت و درمان معمولاً باعث سرطان دهانه رحم نمی‌شوند.

۱۴ نوع HPV با بیشترین خطر ابتلا به سرطان شامل انواع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۶ و ۶۸ هستند.

۱- درمان خانگی زگیل تناسلی با روغن درخت چای

روغن‌های ضروری به عنوان عوامل ضد قارچ همواره تحت مطالعه قرار گرفته‌اند. روغن درخت چای یکی از این روغن‌های ضروری است که در برابر قارچ و سایر ارگانیسم‌ها از جمله شپش سر مفید شناخته شده است.

این درمان خانگی زگیل تناسلی، در جهت کاهش سوزش و التهاب ناحیه‌ای که زگیل در آن پدیدار شده است، استفاده می‌شود.

حتما بخوانید  زگیل چیست؟

برای استفاده، روغن درخت چای را با مخلوط کردن ۱ قطره روغن درخت چای با ۱ تا ۲ قطره روغن حامل، مانند بادام یا نارگیل رقیق کنید. یک قطره از روغن رقیق شده را مستقیماً روی زگیل قرار دهید.

دقت کنید، برخی از افراد نسبت به این روغن حساسیت دارند، بنابراین ابتدا مقدار کمی از روغن رقیق شده را روی بازوی خود تست کنید. اگر بعد از ۲۴ ساعت هیچ واکنشی را مشاهده نکردید، استفاده از آن بی‌خطر است.

روغن درخت چای می‌تواند باعث سوزش یا التهاب شود – این‌گونه است که اندازه زگیل را کاهش می‌دهد. روغن درخت چای را به صورت داخلی از طریق دهان یا واژن مصرف نکنید. شما نیاز دارید که روغن را به مدت چند هفته به طور مکرر استفاده کنید. در صورت تحریک بیش از حد مصرف را قطع کنید.

مهم است قبل از شروع این درمان خانگی زگیل تناسلی، با یک متخصص مشورت کنید و حتماً از کیفیت محصولاتی که قصد استفاده آنها را دارید، اطمینان حاصل کنید.

تاثیر چای سبز بر زگیل تناسلی
درمان خانگی زگیل تناسلی به کمک چای سبز

۲- فندق افسونگر و درمان خانگی زگیل تناسلی

فندق افسونگر (Witch hazel) می‌تواند برای منقبض کردن بافت‌ها استفاده شود. روغن این گیاه، مشابه با روغن درخت چای در درمان اغلب بیماری‌های پوستی استفاده می‌شود.

این ماده ملایم است، در نتیجه به طور معمول پوست‌های حساس را تحریک نمی‌کند. با این حال شرط احتیاط است که پیش از مصرف آن را بر روی بازوی خود امتحان کنید.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که این گیاه ممکن است بتواند علیه HPV نوع ۱۶ موثر باشد. با این وجود، این مطالعه نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

نکته! به خاطر داشته باشید که نباید از فندق افسونگر روی غشاهای مخاطی از جمله داخل واژن یا مقعد استفاده کنید.

۳- خواص چای سبز برای درمان زگیل تناسلی

چای سبز خواص بسیار زیادی دارد و در تحقیقات سال ۲۰۰۹ مشخص شد که می‌توان از آنها برای کاهش شدت زگیل تناسلی نیز استفاده کرد. علائم زگیل تناسلی چیست؟ زگیل‌های تناسلی مانند تومورهای کوچک در بخش‌های مختلف بدن ظاهر می‌شوند و ممکن است سوزش و خارش داشته باشند. چای سبز را می‌توان به صورت پماد استفاده کرده و این علائم را کاهش داد.

پمادهای آماده چای سبز را می‌توانید با نسخه پزشک تهیه کنید.

حتما بخوانید  بهترین دارو و پماد زگیل تناسلی؛ نحوه استفاده و عوارض

همچنین می‌توانید عصاره چای سبز را خریداری کرده و در خانه با افزودن یک یا دو قطره روغن نارگیل بر روی زگیل‌ها قرار دهید.

۴- مصرف سیر و کاهش عفونت زگیل

در تحقیقی در سال ۲۰۰۶ میلادی، نشان داده شد که عصاره سیر می‌تواند به کاهش آنها در طول زمان کمک کند. این تحقیق قدیمی است و نیاز به مطالعات بیشتری دارد.

با این حال، مصرف سیر در صورتی که به آن حساسیت نداشته باشید، مفید است. شما می‌توانید عصاره سیر را تهیه کرده و مستقیماً روی زگیل‌ها قرار دهید.

همچنین می‌توانید مقداری از سیر و روغن‌های ضروری را ترکیب کرده و بر روی گاز استریل ریخته و سپس، در محیط زگیل‌ها قرار دهید.

۵- تاثیر سرکه سیب بر زگیل تناسلی

درمان خانگی زگیل تناسلی با سرکه سیب نیز امکان پذیر است. این درمان را می‌توان برای زگیل دهانی نیز استفاده کرد. زگیل دهانی چیست؟ این نوع زگیل بر روی زبان و نواحی مختلف دهان ظاهر می‌شود.

تحقیقاتی در رابطه با اثر بخشی سرکه سیب بر روی زگیل تناسلی انجام نشده است، امّا به عنوان یک درمان خانگی بی خطر می‌توان آن را امتحان کرد. اگر مایل هستید آن را امتحان کنید، یک تکه پنبه یا گاز را در سرکه سیب آغشته کرده و روی زگیل بمالید.

فندق افسونگر و درمان زگیل تناسلی
فندق افسونگر را می توان به عنوان یکی از روش های درمانی زگیل تناسلی استفاده کرد

۶- درمان خانگی زگیل تناسلی با روغن کرچک

روغن کرچک از دانه‌های گیاه کرچک به دست می‌آید و فواید مختلفی برای پوست و مو دارد. از آن به عنوان مرطوب‌کننده، ضدالتهاب و ضد میکروب استفاده می‌کنند. خاصیت ضدالتهابی آن باعث می‌شود تا قرمزی، خارش و التهاب پوستی در اطراف زگیل تناسلی تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند.

بهتر است آن را با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل ترکیب کرده و سپس، یک تکه پنبه را درون این ترکیب قرار دهید. پنبه را روی زگیل قرار داده و با گاز یا چسب در جای خود محکم کنید. اجازه دهید تا یک شب روی زگیل‌ها باقی بماند.

سپس، در صبح پنبه را برداشته و ناحیه را با آب گرم به خوبی تمیز کنید. دقت کنید بر زگیل‌ها فشار بیش از حد وارد نکرده و به آرامی این کار را انجام دهید.

۷-تغییر سبک زندگی و مصرف ویتامین‌ها

در مقاله مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی اشاره کردیم که چه عواملی باعث ایجاد این بیماری می‌شوند. با مطالعه این مقاله، در قدم اول از این راه‌های انتقال تا حد ممکن جلوگیری کنید.

حتما بخوانید  درماتیت چیست؟

همچنین، لازم است اشاره کنیم که افرادی که از نظر جسمانی ضعیف هستند، بیشتر امکان ابتلا به ویروس HPV و زگیل تناسلی را دارند. در نتیجه بهتر است کمبودهای بدن خود را با مصرف ویتامین برطرف کرده و سیستم دفاعی خود را تقویت کنید.

یک ارتباط مستقیم میان کمبود ویتامین‌های B9 و B12 و افزایش خطر ابتلا به HPV وجود دارد.

مصرف مولتی ویتامین کمک می‌کند تا بدن شما بهتر در مقابل HPV مقاومت کرده و زگیل‌ها رفع شوند.

برای کمک به بهبودی سریع‌تر بدنتان، سعی کنید از عوامل استرس‌زای ایمنی مانند سیگار کشیدن یا رژیم غذایی حاوی غذاهای فراوری شده یا کم مغذی پرهیز کنید.

بهتر است این غذاها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید:

  • غذاهای غنی از آنتی‌اکسیدان (زغال اخته، گیلاس، گوجه‌فرنگی، فلفل‌دلمه‌ای و کدوحلوایی)
  • سبزی‌های دارای برگ تیره مانند اسفناج
  • غلات کامل
  • انواع بادام
  • لوبیا
  • گوشت کم‌چربی
مصرف سیر برای درمان زگیل تناسلی
سیر خواص مختلفی دارد و می توان در رژیم غذایی نیز از آن استفاده کرد

بهترین روش‌های درمان زگیل تناسلی

همان طور که اشاره کردیم، لیزر درمانی زگیل بهترین گزینه است. البته در مواردی که زگیل کوچک باشد، ممکن است پزشک روش کرایو زگیل تناسلی را پیشنهاد دهد. هزینه لیزر زگیل تناسلی و کرایو با توجه میزان گستردگی زگیل و ابعاد آن متفاوت است؛ اما با پرداخت این هزینه در زمان کمتری زگیل‌ها را برطرف خواهید کرد.

امیدواریم روش‌های درمان خانگی زگیل تناسلی برای شما مفید بوده باشد، با این حال توصیه می‌کنیم پیش از انجام این روش‌ها با پزشک مشورت کنید. شما می‌توانید برای دریافت نوبت معاینه با کارشناسان ما در مجموعه کلینیک زخم در ارتباط باشید و از مشاوره پزشکان بهره‌مند شوید.

سؤال‌های متداول

آیا می‌توان از خمیردندان برای رفع زگیل تناسلی استفاده کرد؟

خیر خمیردندان زگیل تناسلی را از بین نمی‌برد. خمیردندان می‌تواند به پوست این ناحیه آسیب بیشتری وارد کند.

آیا زگیل تناسلی می‌تواند به صورت طبیعی برطرف شود؟

برای برخی افراد تا ۲ سال زمان می‌برد تا زگیل به طور طبیعی از بین برود.

اگر به HPV مبتلا شده باشم، ممکن است زگیل تناسلی پیدا کنم؟

خیر داشتن HPV به معنای آن نیست که قطعاً به زگیل تناسلی دچار می‌شوید.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇