کلینیک زخم

6 تمرین موثر بر درمان کیست مویی

آنچه در این مقاله می خوانید:

فعالیت های ورزشی به هنگام ابتلا به بیماری کیست مویی نقش مهمی در جلوگیری از بروز بیماری و تشدید آن دارد، اما درمان قطعی آن نیست. در این مقاله به 6 تمرین موثر بر درمان کیست مویی میپردازیم.

تمرینات ورزشی موثر بر درمان کیست مویی

در زمینه درمان کیست مویی به روش تمرینات ورزشی شما عزیزان می توانید تمرین موثر بر درمان کیست مویی بر پایه یوگا را انجام دهید.

پاری پورنا ناواسانا ( قایق کامل )

به این تمرین روش Boat Pose هم می گویند که بسیار برای سینوس پیلونیدال موثر است و جزو 6 تمرین موثر بر درمان کیست مویی به شمار می رود. در این روش بهتر از یک تشک یوگا یا جایی به نسبت نرم کمک بگیرید، بر روی تشک بنشینید، تنه را کمی عقب ببرید و در حالکه پشت کاملا صاف است، همراه با بازدم پاها را از روی زمین با زاویه 45 درجه، بلند کنید و دستان خود را به موازات پا بلند کرده و در کنار ساقه پا قرار دهید. حدود 30 ثانیه در این حالت ثابت بمانید و سپس پا ها را رها کنید. انجام منظم این حرکت می تواند عضلات بان را و پایین تنه را تقویت کند و همچنین باعث بهبود جریان خون در سراسر بدن می شود.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

کاپالبهاتی

کاپالهاتی Kapalbhati می تواند برای سلامتی شما و درمان کیست مویی به کمک ورزش بسیار موثر باشد. در این روش کافیست شما بر روی زمین به صورت چهار زانو بنشینید و ستون فقرات خود را به صورت صاف نگهدارید. در این حالت به آرامی شکم خود را تو دهید و دم و بازدم را اجرا کنید. هر روز این تمرین را به مدت 20 دم وبازدم و 3 وعده انجام دهید تا سموم بدن به راحتی دفع شود، تا تاثیرات ضد التهابی و درمانی این تمرین موثر بر درمان کیست مویی را به عین ببینید.

حتما بخوانید  کیست مویی در زنان

آنولوم ویلوم

یکی دیگر از تمرین های ورزشی برای درمان کیست مویی، روش یوگا آنولوم ویلوم Anulom vilom است که موجب دفع عفونت سینوس پیلونیدال و بهبود آن می شود. در این روش بر روی زمین به صورت چهار زانو نشسته و ستون فقرات را صاف نگه می دارید. سپس با استفاده از یک انگشت سوراخ سمت راست بینی خود را گرفته و نفس عمیقی می کشید، سپس با استفاده برای بازدم سوراخ سمت چپ بینی خود را می گیریدو ایندفعه با سوراخ سمت راست بینی خود بازدم می کنید. این روند را 10 دور تکرار کنید با این تفاوت که در هر دور روند گرفتن سوراخ بینی متفاوت باشد و به طور خلاصه با هر سوراخ بینی 5 بار دم و بازدم داشته باشید.

ساروانگاسانا

یکی از تکنیک های دیگر یوگا برای درمان سینوس پیلونیدال که تمرینی بسیار ساده ای است، روش ساروانگاسانا Sarvangasana است، در این روش به پشت دراز بکشید و دستان خود را در دو طرف قرار دهید. پاهای خود را به قفسه سینه نزدیک کنید و پایین تنه خود را از روی زمین بلند کنید. پس از حدود 10 ثانیه به حالت عادی بگردید و نفس عمیق بکشید.

برای مشاوره تخصصی با آقای دکتر ثابت و اطلاع از روش های درمانی تماس بگیرید.

پاواناموکتاسانا (تسکین دهنده)

دراز بکشید (صورت رو به بالا) درحالی که بازوها در کنار بدن به صورت کشیده قرار دارند.

زانوهای خود را خم کنید و نفس عمیقی بکشید و به هنگام بازدم زانوهای خم شده خود را به سمت سینه بیاورید. در حالی که ران ها به شکم فشار می آورند. با بستن دستها در زیر ران، زانوها و چانه خود را به سمت یکدیگر بیاورید و بازدم کنید.

حتما بخوانید  هزینه عمل کیست مویی

و در مرحله سوم از نفس گیری در حالت 90 درجه نفس عمیقی بکشید و به هنگام بازدم به حالت اولیه خودبازگردید. این حرکت را روزانه بین 7 تا 10 بار تکرار کنید و بین هر تکرار 15 ثانیه فاصله بگذارید.

بوجانگاسانا

روی تشک دراز بکشید (سینه بر روی زمین) پاها کمی از هم باز شده؛ به طوریکه انگشتان پا زمین را لمس کنند.

دست ها را بر روی زمین قرار داده و به آرامی سر خود را به سمت بالا آورده و در این حالت از سمت شانه به سمت ناف فرو بروید و در حالی که به طور طبیعی نفس می کشید. سعی کنید بدن خود را از کمر به سمت بالا بردارید، تا آنجایی که ممکن است به عقب خم شوید و به مدت 30 الی 60 ثانیه دم و بازدم عمیق داشته باشید.

و سپس به حالت اولیه و روبه شکم بازگردید و به طور طبیعی نفس بکشید. این حرکت باعث بهبود درد کیست مویی می شود. این حرکت را 10 تکرار به همراه 15 ثانیه استراحت بین هر تکرار انجام دهید.

با انجام این تمرین موثر بر درمان کیست مویی می توانید به روند بهبود و جلوگیری از ابتلا به سینوس پیلونیدال کمک کنید.

حرکات ورزشی نادرست برای درمان کیست مویی کدامند؟

  • 2 تا 6 هفته بعد از عمل کیست مویی دوچرخه سواری نکنید. (فشار وارد به ناحیه زخم)
  • از برداشتن وسایل سبک و سنگین خودداری کنید.
  • از تمرینات آبی تا بهبود کامل زخم ها خودداری کنید.
  • از انجام ورزش های هوازی و غیر هوازی شدید اکیدا خودداری کنید.
حتما بخوانید  آیا اپیلاسیون برای درمان کیست پیلونیدال مناسب است؟

جمع بندی

در این مقاله در خصوص 6 تمرین موثر بر درمان کیست مویی بر پایه یوگا صحبت کردیم، شما عزیزان می توانید با انجام این تمرینات به بهبود درد و پیشگیری از ابتلا به کیست مویی جلوگیری کنید.

بهترین زمان برای تمرینات سینوس پیلونیدال چه موقعی است؟

بهترین زمان برای انجام فعالیت ورزشی مناسب کیست مویی، صبح هاست.

آیا تمرینات ورزشی می توانند کیست مویی را به طور کامل درمان کنند؟

خیر، تمرینات ورزشی صرفا نقش تسکین دهنده و پیشگیری از ابتلا به کیست مویی را دارند.

دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ ما در واتساپ آنلاین هستیم

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇