کلینیک زخم

درمان زگیل دست و پا با لیزر، کرایو، خانگی – علائم و عکس

درمان زگیل دست و پا با لیزر، کرایو، خانگی
آنچه در این مقاله می خوانید:

درمان زگیل دست و پا پس از تشخیص پزشک به وسیله لیزر یا کرایو صورت می‌گیرد. انتخاب بهترین روش درمانی تنها پس از معاینه مشخص می‌شود و نمی‌توان یک شیوه را برای تمامی افراد تضمین کرد. درمان پس از بررسی نوع زگیل، ابعاد و گستردگی آن مشخص خواهد شد.

زگیل دست و پا از نوع زگیل‌های معمولی هستند و در صورتی که گسترده باشند به وسیله لیزر بر طرف می‌شوند. برای آشنایی با شیوه‌های درمانی زگیل دست و پا ما را در این مقاله کلینیک زخم همراهی کنید.

انواع روش‌های درمان زگیل دست و پا

زگیل‌ها به صورت زائده‌های کوچک بر روی دست و پای بیمار شکل می‌گیرند. درمان زگیل دست و پا می‌تواند به وسیله لیزر، کرایوتراپی صورت گیرد یا به درخواست بیمار، روش‌های دارویی انجام شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ در حالتی که زگیل‌ها دردناک، سوزاننده یا خارش دار هستند حتماً به پزشک مراجعه کنید. برای درمان زگیل در اسرع وقت اقدام کنید، چرا که این امکان وجود دارد با باقی ماندن بر روی بدن، گسترش یافته یا پس از یک دور بهبود، دوباره شکل گیرند.

زگیل‌ها می‌توانند آزاردهنده باشند و فعالیت‌های شما را مختل کنند. در صورتی که مطمئن نیستید زائده ایجاد شده زگیل است یا خیر، حتماً با پزشک مشورت کنید. زگیل می‌تواند نشانگر آن باشد که سیستم ایمنی ضعیفی دارید، در همین راستا پزشک به شما کمک خواهد کرد تا با مصرف داروها مناسب و تغییر رژیم غذایی سیستم ایمنی خود را تقویت کنید.

بررسی علت شکل‌گیری زگیل بر روی پا و دست

زگیل چیست؟ زگیل برجستگی‌های خوش‌خیم (غیر سرطانی) هستند که می‌توانند روی پوست و مخاط شما ایجاد شوند. دلیل اصلی آنها HPV است. بیش از ۱۰۰ زیر گروه (سویه) از HPV وجود دارد، امّا فقط چند نوع خاص باعث ایجاد زگیل در قسمت‌های خاصی از بدن می‌شوند.

زگیل‌ها به‌طورکلی بی خطر هستند؛ اما همان‌طور که اشاره کردیم می‌توانند آزاردهنده و گاهی دردناک باشند. درمان زگیل دست و پا کمک می‌کند تا حالت آزاردهنده برطرف شده و فرایند روزمره شما به حالت عادی بازگردد.

کرایوتراپی زگیل کف پا
درمان زگیل کف پا به وسیله کرایو

علائم زگیل و تشخیص آن

علائم زگیل تناسلی چیست و چه شکلی است؟متخصصان بهداشت بر اساس ظاهر زگیل، نوع ویروس HPV که باعث ایجاد آن می‌شود یا قسمت‌هایی از بدن که تحت تاثیر قرار می‌دهد، زگیل‌ها را طبقه‌بندی می‌کنند:

حتما بخوانید  زگیل مقعد در زنان و مردان {درمان قطعی، علائم و عکس}

زگیل معمولی (Verruca vulgaris)

زگیل‌های معمولی به طور معمول روی دست‌های شما ظاهر می‌شوند. آنها اغلب مانند برجستگی‌های زبر احساس می‌شوند و ممکن است نقاط سیاه داشته باشند که شبیه دانه هستند.

نقاط سیاه در واقع مویرگ‌های خفه شده و مرده هستند. اندازه آنها از سر سوزن تا نخود متغیر است. انواع ۲ و ۴ HPV (شایع‌ترین) علاوه بر انواع ۱، ۳، ۷، ۲۷، ۲۹ و ۵۷ باعث ایجاد زگیل‌های معمولی می‌شوند. پس از تشخیص، درمان زگیل دست و پا صورت می‌گیرد تا این زگیل برطرف شود.

زگیل کف پا

زگیل‌های کف پا به طور معمول روی پاهای شما، به ویژه کف پا ایجاد می‌شوند. آنها اغلب صاف هستند یا به سمت داخل رشد می‌کنند و ممکن است نقاط سیاه داشته باشند. زگیل‌های کف پا می‌توانند بسیار بزرگ شوند و هنگام ایستادن یا راه رفتن باعث درد شوند. انواع ۱، ۲، ۴، ۲۷ و ۵۷ HPV باعث ایجاد زگیل‌های کف پا می‌شوند.

زگیل موزاییکی

این زگیل‌ها سفید و به اندازه سر سوزن هستند. آنها به طور معمول روی برجستگی‌های کف پا یا زیر انگشتان پا تشکیل می‌شوند. اما می‌توانند گسترش یافته و نواحی بزرگ‌تری از کف پای شما را بپوشانند. زگیل‌های موزاییکی صاف‌تر از زگیل‌های کف پا هستند و به ندرت هنگام راه رفتن باعث درد می‌شوند. نوع ۲ HPV باعث ایجاد زگیل‌های موزاییکی می‌شود.

زگیل‌های تخت

این زگیل‌ها می‌توانند در هر جای بدن شما ایجاد شوند. آنها از سایر زگیل‌ها کوچک‌تر و صاف‌تر هستند و تمایل دارند به تعداد زیاد، مانند ۲۰ تا ۱۰۰ عدد در یک زمان، رشد کنند. انواع ۳، ۱۰ و ۲۸ HPV باعث ایجاد زگیل‌های تخت می‌شوند.

زگیل‌های نخ مانند (Filiform warts)

این زگیل‌ها مانند نخ‌های بلند به نظر می‌رسند که بیرون زده‌اند. آنها اغلب روی صورت شما – اطراف دهان، چشم و بینی رشد می‌کنند. انواع ۱، ۲، ۴، ۲۷ و ۲۹ HPV باعث ایجاد زگیل‌های نخ مانند می‌شوند.

حتما بخوانید  علت زگیل در کودکان; راه درمان + علائم، انواع و عکس

زگیل تناسلی

این زگیل‌ها اندام تناسلی و مقعد (زگیل مقعدی) شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این یک بیماری آمیزشی (STI) است که از طریق تماس پوست با پوست منتقل می‌شود. زگیل‌های تناسلی برجستگی‌های کوچک، سفت و سختی با سطح ناهموار هستند. انواع ۶ و ۱۱ HPV حدود ۹۰ درصد از زگیل‌های تناسلی را ایجاد می‌کنند.

تصاویر زگیل دست و پا

در این بخش گالری تصاویر انواع زگیل دست و پا را می‌توانید مشاهده کرده و مقایسه را انجام دهید. از آنجایی که ویروس HPV قابل انتقال است، ضرورت دارد در صورت مشاهده نشانه‌های آن (از جمله زگیل) با افراد دیگر رابطه نداشته و تماس پوستی برقرار نکنید. با مطالعه مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی مانع از انتقال آن به فردی دیگر شوید.

زگیل ایجاد شده بر روی دست
زگیل دست و علائم آن
لیزر درمانی زگیل دست
تصویر زگیل دست قبل و پس از لیزر درمانی

راه‌های درمان زگیل دست و پا

در ابتدا به روش‌های مختلف درمان زگیل دست و پا اشاره کردیم، در این بخش توضیحات بیشتری در رابطه با آنها ارائه خواهیم داد.

درمان با لیزر و مزایای آن

درمان زگیل تناسلی با لیزر یکی از مؤثرترین روش‌ها برای از بین بردن این زائده پوستی است. این روش برای درمان زگیل دست و پا نیز استفاده می‌شود و به دلیل مزایای فراوان خود، مورد استقبال بسیاری از بیماران قرار گرفته است.

در این روش پزشک با تاباندن اشعه لیزر به زگیل، بافت آسیب دیده را از بین می‌برد و فرصت را برای ترمیم ایجاد می‌کند.

مزایای لیزر درمانی زگیل شامل موارد نیز می‌شود:

  • قطعی و بدون بازگشت
  • سرعت بالا در مقایسه با دیگر روش‌ها
  • قابل انجام در یک جلسه
  • مراقبت آسان پس از لیزر درمانی زگیل
  • ایمن و درد کمتر در مقایسه با دیگر روش‌ها

کرایوتراپی زگیل‌های بدن

در مقاله کرایو زگیل تناسلی این روش را به طور کامل توضیح داده‌ایم و در این بخش تنها به طور خلاصه به نحوه انجام آن خواهیم پرداخت:

روش توضیحات
اسپری مستقیم در این حالت، نیتروژن مایع به وسیله دستگاه به طور مستقیم روی زگیل اسپری شده و آن را منجمد می‌کند.
اپلیکاتور پنبه‌ای نیتروژن مایع به وسیله یک اپلیکاتور پنبه‌ای سرد روی زگیل اعمال می‌شود.
حتما بخوانید  درمان زگیل تناسلی با لیزر [قطعی و سریع] + مزایا و عوارض

فریز کردن زگیل در ۷۵ درصد موارد موفقیت‌آمیز است و می‌تواند زگیل را به طور کامل از بین ببرد. با این حال، در ۲۵ درصد موارد نیز ممکن است زگیل بعد از مدتی دوباره عود کند.

نقاهت پس از کرایوتراپی

پس از انجام کرایوتراپی و درمان زگیل دست و پا ممکن است در چند روز اول احساس درد خفیفی در ناحیه درمان شده احساس کنید. همچنین، امکان ایجاد تاول یا زخم وجود خواهد داشت. این زخم‌ها معمولاً طی دو هفته به طور کامل بهبود پیدا می‌کنند.

شستشوی محل زگیل هر چند ساعت یک بار را فراموش نکنید. از دارو و پماد زگیل تناسلی در صورت نیاز با توجه به دستور پزشک برای کاهش درد و سوزش استفاده کنید.

درمان زگیل به صورت خانگی و دارویی

روش‌های درمان خانگی زگیل تناسلی یا دست و پا به وسیله موادی مانند سرکه سیب، سیر و روغن‌کرچک امکان‌پذیر است. همچنین می‌توانید از بهترین روش‌های درمان خانگی زگیل تناسلی مانند محلول اسید سالسیلیک برای کاهش زگیل‌ها استفاده کنید. دقت داشته باشید، پیش از انتخاب این روش‌ها، حتماً با پزشک مشورت کنید. پس از تایید پزشک، از مواد گفته شده در فواصل منظم استفاده کرده تا به نتیجه دلخواه برسید.

سخن پایانی

با آنکه زگیل دست و پا از نوع معمولی هستند و می‌توانند بی خطر باشند، امّا می‌توانند فعالیت‌های روزمره را مختلف کرده و در برخی موارد باعث کاهش اعتماد به نفس افراد شوند. درمان زگیل دست و پا به وسیله لیزر در کمترین زمان انجام می‌شود. برای دریافت نوبت و هزینه لیزر زگیل تناسلی و کرایو و لیزر زگیل دست و پا می‌توانید با کارشناسان ما در مجموعه کلینیک زخم در ارتباط باشید.

سؤال‌های متداول درمان زگیل دست و پا

علت بروز زگیل در دست و پا چیست؟

اصلی‌ترین دلیل بروز زگیل دست و پا ویروس HPV است. این ویروس به پوست منتقل می‌شود و تا زمان بروز زگیل دست و پا یا نواحی دیگر، بین ۲ تا ۶ ماه زمان می‌برد.

روش‌های درمان زگیل دست و پا کدام هستند؟

درمان زگیل‌ها شامل مواردی مانند لیزر، کرایو، درمان دارویی و خانگی می‌شود.

 

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇