کلینیک زخم

تفاوت بواسیر و کیست مویی

تفاوت بواسیر و کیست مویی
آنچه در این مقاله می خوانید:

در این مقاله به تفاوت بواسیر و کیست مویی می‌پردازیم و علائم هر کدام را شرح می‌دهیم. بواسیر یا هموروئید به گشاد شدن رگ‌های وریدی در مجرای مقعد می‌گویند که در اثر فشار آمدن به مقعد ایجاد می‌شود. در صورتی کیست مویی در اثر برگشت مو به داخل پوست ایجاد می‌شود و تنها شباهت آن‌ها این است که هر دو در ناحیه مقعد هستند.

کیست مویی یا موی بازگشتی در شکاف بالای باسن یا استخوان دنبالچه تا مقعد به وجود می‌آید. اما بواسیر به صورت داخلی یا خارجی است و در ناحیه مقعد یا مجرای آن به وجود می‌آید.

با این حال بواسیر و کیست مویی هر دو جزء بیماری‌های نشیمنگاهی هستند. اما علت بروز، علائم، عوارض بیماری و نحوه پیشگیری آن‌ها با یکدیگر فرق دارد. اگر می‌خواهید با تفاوت بواسیر و کیست مویی بیشتر آشنا شده و برای درمان آن‌ها اقدام کنید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اطلاعات تکمیلی تفاوت بواسیر و کیست مویی
💎 تفاوت علت بواسیر: یبوست و اسهال شدید، تغذیه نامناسب، رابطه مقعدی، بارداری، ژنتیک، اضافه وزن، حمل اجسام سنگین

کیست مویی: ژن پرمویی، رعایت نکردن بهداشت فردی، نشستن طولانی، اضافه وزن، اصلاح نکردن موی زائد

⭐ تفاوت علائم بواسیر: درد هنگام دفع مدفوع، خونریزی، خارش و سوزش

کیست مویی: ترشحات بد بو، حفره‌های حاوی مو، درد در ناحیه کمر و دنبالچه

⭐نحوه درمان خانگی، دارویی، گیاهی، لیزر درمانی، عمل جراحی
⭐روش قطعی درمان عمل با لیزر
⭐بهترین مرکز درمان کلینیک زخم نور

تفاوت بواسیر و کیست مویی در علت بروز

تفاوت بواسیر و کیست مویی در علت بروز
علت بروز بواسیر و کیست مویی با یکدیگر تفاوت دارد.

علت بروز بواسیر مشخص نیست، اما مهم‌ترین عامل بروز آن یبوست یا اسهال شدید می‌باشد. البته تغذیه نامناسب، رابطه مقعدی، بارداری، ژنتیک، اضافه وزن، حمل اجسام سنگین و نقص در عملکرد لگن نیز از دلایل بروز بواسیر هستند. حتی سفت شدن یا تیز شدن مدفوع و برخورد آن با مویرگ‌ها در مقعد نیز باعث پارگی رکتوم و بروز هموروئید می‌شود.

علت بروز کیست مویی می‌تواند ژن پرمویی، رعایت نکردن بهداشت فردی، نشستن طولانی، اضافه وزن و اصلاح نکردن موی زائد باشد. در واقع کیست مویی یا سینوس پیلونیدال در اثر سایش پوست به وجود می‌آید و موهای ضخیم نیز می‌تواند عامل بروز آن باشد.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که کیست مویی و بواسیر دارای علل متفاوت هستند. تنها علت مشابه این دو عارضه، اضافه وزن و چاقی است. از همین رو بیماران به سادگی می‌توانند بر اساس علل نام برده شده، بیماری خود را تشخیص دهند.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

فرق علائم بواسیر با کیست مویی

فرق علائم بواسیر با کیست مویی
علائم بواسیر با کیست مویی فرق دارد و تنها محل بروز هر دو در نشیمنگاه است.

دو بیماری بواسیر و کیست مویی هر دو در ناحیه نشیمنگاهی به وجود می‌آیند، اما علائم آن‌ها با یکدیگر متفاوت است. بواسیر به دو صورت داخلی و خارجی است و در مجرای مقعد دیده شده یا به صورت زائده در اطراف مقعد است. اما کیست مویی حفره‌ای چرکی و عفونی در بالای چاک مقعد می‌باشد.

از علائم هموروئید می‌توان به درد هنگام دفع مدفوع، خونریزی، خارش و سوزش اشاره کرد. برای تشخیص این بیماری بایستی به بهترین مرکز و دکتر بواسیر مراجعه نمود. زیرا تشخیص درست این بیماری بر عهده پزشک متخصص است و این علائم با برخی از بیماری‌های روده مشترک می‌باشد.

از علائم سینوس پیلونیدال نیز می‌توان به ترشحات بد بو، حفره‌های حاوی مو و درد در ناحیه کمر و دنبالچه اشاره کرد. هر دوی این بیماری‌های در صورت پیشرفت با درد همراه هستند. از همین رو فرد بیمار باید در صورت مشاهده هر یک از این علائم، به پزشک متخصص مراجعه کند.

تفاوت پیشگیری از ابتلا به کیست مویی و بواسیر

برای پیشگیری از ابتلا به کیست مویی بایستی موهای زائد بدن را اصلاح نمود. همچنین باید بهداشت فردی را رعایت نموده و از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کرد. زیرا لباس‌های تنگ باعث ایجاد اصطکاک در پوست می‌شود و عامل بروز موی برگشتی است.

برای پیشگیری از ابتلا به بواسیر نیز بایستی از رابطه مقعدی پرهیز نمود. همچنین باید تغذیه مناسب داشته و به صورت مداوم ورزش نمود. البته در برخی از موارد با وجود رعایت تمامی این نکات، باز هم امکان بروز کیست مویی و بواسیر وجود دارد.

در این مواقع بهتر است برای تشخیص درست و درمان به کلینیک معتبر مراجعه نمود. بهترین راه درمان کیست مویی و بواسیر، لیزر درمانی است. لیزر بواسیر و کیست مویی بدون عوارض است و دوره نقاهت کوتاهی دارد.

نحوه درمان بواسیر و کیست مویی

با توجه به تفاوت‌هایی که این دو عارضه دارند، اما نحوه درمان آن‌ها مشابه یکدیگر است. هر دو بیماری با استفاده از لیزر پرتوان درمان می‌شوند. در صورتی که پیشرفت کرده باشند نیز از عمل جراحی باز و بسته برای درمان آن‌ها استفاده می‌شود.

لیزر کیست مویی و بواسیر به صورت سرپایی انجام می‌شود و نیاز به مراقبت خاصی ندارد. فرد بیمار بعد از درمان، در مدت زمانی کوتاه به زندگی عادی باز می‌گردد. البته برای تسکین درد هر دو عارضه، روش‌های خانگی و درمان دارویی نیز وجود دارد.

اما این روش‌ها برای درمان قطعی بیماری نیست و تنها التهاب و درد را کاهش می‌دهد. به همین خاطر به افرادی که علائم هر یک از این دو عارضه را دارند، توصیه می‌شود هر چه زودتر برای معاینه و معالجه اقدام کنند.

برای مشاوره تخصصی با آقای دکتر ثابت و اطلاع از روش های درمانی تماس بگیرید.

تفاوت تشخیص بواسیر و کیست مویی

برای تشخیص بواسیر دکتر بواسیر معاینه جسمانی انجام می‌دهد. همچنین در برخی از موارد امکان دارد پزشک متخصص نیاز به آنوسکوپ برای تشخیص درست داشته باشد.

همچنین برای تشخیص سینوس پینولیدال نیز دکتر کیست مویی از معاینه جسمی استفاده می‌کند. در صورت نیاز پزشک متخصص آزمایش‌های تصویر برداری مانند سی تی اسکن یا MRI را انجام می‌دهد.

کلینیک زخم یکی از بهترین کلینک‌های جراحی در تهران است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن بیماری را تشخیص داده و از بهترین روش درمان استفاده می‌کند. شما عزیزان می‌توانید در صورت داشتن علائم هر یک از این دو بیماری، از کلینیک نوبت گرفته و برای درمان اقدام کنید.

جمع بندی تفاوت بواسیر و کیست مویی

کلینیک زخم نور یکی از مجهزترین مراکز درمان بیماری‌های نشیمنگاهی با لیزر است. شما عزیزان می‌توانید با رزرو نوبت، برای درمان اقدام نموده و سلامت خود را دوباره به دست آورید.

در این مقاله تفاوت بواسیر و کیست مویی به صورت کامل بیان شد. این دو بیماری دارای علت و علائم متفاوت هستند. اما نحوه درمان آن‌ها مشابه است و هر دو بیماری از طریق لیزر درمانی رفع می‌شوند.

لیزر درمانی بدون درد و خونریزی است و هزینه عمل کیست مویی و بواسیر به صرفه می‌باشد. از همین رو شما عزیزان می‌توانید بدون نگرانی برای درمان اقدام نمایید. کلینیک زخم برای شما عزیزان آرزوی سلامتی دارد.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇