کلینیک زخم

تبخال تناسلی زنان و مردان {علائم، عکس و درمان سریع}

تبخال تناسلی زنان و مردان
آنچه در این مقاله می خوانید:

تبخال تناسلی علائم مختلفی از جمله تاول یا زخم‌های دردناک دارد که در نواحی مختلف تناسلی در زنان و مردان ایجاد می‌شود. این تبخال که از ویروس ناشی می‌شود از طریق رابطه جنسی به فرد دیگر منقل می‌شود. ویروس حتی می‌تواند از طریق مایعات تاول‌ها، زخم‌ها یا حتی از ناحیه‌ای از پوست که ظاهراً سالم به نظر می‌رسد، به فرد دیگر یا حتی کودکان منتقل شود.

ضروری است با علائم آن و شیوه‌های پیشگیری از این عفونت آشنا شوید. در این مقاله کلینیک زخم به معرفی بیشتر این عفونت و راه‌های انتقال آن خواهیم پرداخت.

تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی یکی از انواع عفونت‌های ویروسی است که به وسیله ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) نوع یک یا دو در بدن فرد ایجاد می‌شود. این عفونت اغلب از طریق روابط جنسی منتقل می‌شود، با این حال تماس مستقیم با پوست آلوده نیز می‌تواند یکی از روش‌های انتقال آن به فرد دیگر باشد.

علائم تبخال تناسلی در زنان و مردان

علائم تبخال تناسلی ممکن است در زنان و مردان مشابه باشد، امّا در حالت و محل شکل‌گیری می‌تواند تفاوت‌هایی وجود داشته باشد. در زنان این عفونت گاهی مناطقی از اندام تناسلی خارجی را شامل می‌شود، در حالی که در مردان معمولاً منطقه آلت تناسلی و پوست پیشی تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

ظاهر تبخال تناسلی
تبخالهای تناسلی حالتی تاول مانند دارند

بسیاری از افرادی که به HSV آلوده می‌شوند، علائمی نداشته یا علائم آنها بسیار خفیف بوده است. علائم حدود ۲ تا ۱۲ روز پس از ابتلا ممکن است ظاهر شوند:

 • درد یا خارش در اطراف اندام تناسلی از جمله خارش مقعد
 • برجستگی‌ها یا تاول‌های کوچک در اطراف اندام تناسلی، مقعد یا دهان
 • زخم‌های دردناکی که هنگام پاره شدن تاول‌ها و ترشح یا خونریزی ایجاد می‌شوند
 • دلمه‌هایی که با بهبود زخم ایجاد می‌شوند
 • ادرار دردناک
 • ترشح از مجرای ادرار
 • ترشح از واژن
حتما بخوانید  ۱۰ علت سوزش مقعد و راه‌های درمان سریع (خانگی و دارویی)

برجستگی‌ها یا تاول‌ها ممکن است تبخال نبوده و زگیل تناسلی باشند. زگیل چیست؟ برجستگی است که اغلب در نواحی تناسلی به دلیل ویروس اچ پی وی ایجاد می‌شود. مهم‌ترین راه‌های انتقال زگیل تناسلی یا ویروس اچ پی وی را بشناسید تا از انتقال آن به افراد دیگر جلوگیری کنید.

عفونت تبخال تناسلی کنار لب
از رابطه جنسی دهانی ممکن است عفونت به لب و دهان منتقل شود

علاوه بر موارد گفته شده فرد ممکن است علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، سردرد، بدن‌درد و غدد لنفاوی متورم در کشاله ران را داشته باشد.

تفاوت در محل علائم تبخال تناسلی

زخم‌ها در جایی ایجاد می‌شوند که عفونت از آن طریق وارد بدن شما شده است. این احتمال وجود دارد که با لمس عفونت آن را به دیگر نقاط بدن خود منتقل کنید.

زخم می‌تواند در این مکان‌ها به وجود آید:

 • باسن
 • ران
 • رکتوم
 • مقعد
 • دهان
 • مجرای ادرار
 • ولووا
 • واژن
 • دهانه رحم
 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه

تبخال تناسلی در زنان

تبخال تناسلی در زنان معمولاً به صورت حبوبات در مناطقی از اندام تناسلی خارجی ایجاد می‌شود. این شامل لب‌های بزرگ و کوچک، واژن، گردن رحم و نواحی دیگر اطراف اندام تناسلی می‌شود. عفونت ممکن است با علائمی همچون خارش، سوزش، درد و یا حساسیت در منطقه متأثر همراه باشد.

عکس تبخال تناسلی در زنان و مردان
تبخال ها در نزدیکی آلت تناسلی مردان و زنان ایجاد می شوند

تبخال تناسلی در مردان

در مردان، تبخال تناسلی ممکن است با زخم‌های در منطقه سرآغاز، پوست پیشی، و یا ساق پنیس ظاهر شود. می‌توانید با مطالعه آناتومی آلت تناسلی مردان با این بخش‌ها بیشتر آشنا شویید. این عفونت معمولاً با علائمی همچون خارش، سوزش، درد و یا تورم در منطقه متأثر همراه است.

در هر دو جنس، تبخال تناسلی ممکن است با علائمی همچون تب‌خال‌های دردناک، قرمزی و یا تورم همراه باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، مراجعه به پزشک برای تشخیص و درمان مناسب ضروری است.

حتما بخوانید  عفونت بخیه

علت شکل‌گیری تبخال تناسلی

علت به وجود آمدن تبخال تناسلی از دو نوع ویروس هرپس سیمپلکس ریشه می‌گیرد. ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ و نوع ۲ که در ابتدا ممکن است فرد مبتلا علائمی قابل مشاهده نداشته باشد و آن را به افراد دیگر منتقل کند.

ویروس HSV-1

ویروس HSV-1 از انواع ویروسی است که باعث تبخال دهانی یا تب‌خال تناسلی می‌شود. افراد ممکن است در دوران کودکی به دلیل تماس نزدیک پوست با فرد آلوده به HSV-1 در معرض این ویروس قرار بگیرند.
بروزهای مکرر تبخال تناسلی ناشی از HSV-1 اغلب کمتر از مواردی است که توسط HSV-2 ایجاد می‌شود.

ویروس HSV-2

ویروس HSV-2 شایع‌ترین عامل تبخال تناسلی است. این ویروس می‌تواند در:

 • تاول‌ها و زخم‌های باز
 • مخاط مرطوب دهان
 • مخاط مرطوب واژن یا راست‌روده

وجود داشته باشد.

این ویروس از طریق برقراری رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

نحوه تشخیص تبخال تناسلی در خانه

همان‌طور که اشاره کردیم تبخال تناسلی ممکن است برآمدگی‌ها یا تاول‌هایی داشته باشد که شبیه به بواسیر یا حتی زگیل تناسلی باشد. با این حال شما می‌توانید با مشاهده تصاویر زگیل تناسلی در مقاله «عکس زگیل تناسلی «واضح» مردان و زنان + بیماری‌های مشابه زگیل» تفاوت آنها را به خوبی مشاهده کنید.

همچنین در صورتی که همراه با تاول یا زخم، خارش و سوزش در ناحیه تناسلی را تجربه می‌کنید، بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

تبخال تناسلی در ناحیه باسن و مقعد
تبخال ممکن است باسن، مقعد و ران نیز دربرگیرد

روش‌های درمان تبخال تناسلی

به طور مشخص درمان قطعی برای تبخال تناسلی وجود ندارد و تنها شیوه‌هایی برای کنترل آن وجود دارد که معمولاً شامل داروها و روش‌هایی برای کنترل علائم، کاهش شدت حملات، و کاهش انتقال ویروس به دیگران می‌شود. در ادامه روش‌های معمول درمان تب‌خال‌های تناسلی ذکر شده است:

 • داروهای ضد ویروسی: داروهایی مانند آسیکلوویر یا والاسیکلوویر برای کنترل علائم و کاهش زمان طولانی‌تر حملات تب‌خال‌های تناسلی استفاده می‌شوند.
 • داروهای ضددرد و ضدالتهاب: داروهایی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن برای کاهش درد و التهاب مرتبط با ویروس hsv مصرف می‌شوند.
 • کرم‌ها یا ژل‌های موضعی: استفاده از کرم‌ها یا ژل‌های موضعی مانند دوکسی‌سایکلین یا کرم آسیکلوویر ممکن است به کاهش علائم و ایجاد راحتی کمک کند.
حتما بخوانید  علائم بیماری رکتوسل و روش‌های درمان این بیماری

پیشگیری از تبخال تناسلی

پیشگیری از ایجاد تب‌خال‌های تناسلی مانند پیشگیری از سایر عفونت‌های مقاربتی است.

 • یک شریک جنسی طولانی مدت داشته باشید.
 • در طول فعالیت جنسی از کاندوم استفاده کنید.
 • وقتی شریک جنسی شما علائم تب‌خال‌های تناسلی را دارد، رابطه جنسی نداشته باشید.
تبخال تناسلی کنار دهان
عفونت ممکن است به بخش های دیگر از جمله اطراف دهان و چشم نیز منتقل شود

سخن پایانی

تب‌خال‌های تناسلی در زنان و مردان اغلب علائم مشابهی دارند با این حال محل ظاهر شدن آنها می‌تواند متفاوت باشد. این بیماری از فردی به فرد دیگر در طول فعالیت جنسی منتقل می‌شود. گاهی نیز در طول زمان زایمان می‌تواند از مادر به نوزاد منتقل شود. برای جلوگیری از گسترش این ویروس و مدیریت آن حتماً به پزشک مراجعه کنید.

سؤال‌های متداول

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به تب‌خال‌های تناسلی هستند؟

افرادی که از نظر جنسی فعال هستند و چند شریک جنسی دارند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به این عفونت هستند.

درمان تبخال تناسلی چیست؟

هیچ درمانی برای تبخال تناسلی وجود ندارد، اما داروهایی وجود دارد که می‌تواند به کنترل علائم و کاهش خطر عوارض کمک کند.

Picture of دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇