درمان قطعی کبد چرب و رژیم درمانی

کبد چرب یکی از شایع ترین بیماری های کبدی است که با افزایش تجمع چربی در سلول های کبدی همراه است.  انجام درمان قطعی کبد چرب و رژیم درمانی نیز بسیار مهم است. پزشکان بین 2 نوع کبد چرب به عنوان محرک اصلی تفاوت قائل می شوند: کبد چرب مرتبط با الکل و کبد چرب غیر الکلی. تمایز دیگر در نوع انحطاط چربی سلول های کبدی است که بر روند و پیش آگهی تأثیر می گذارد: دژنراسیون چربی “میکرو” یا “ماکرووزیکولار”. این شامل تشخیص محتوای چربی یا نوع توزیع چربی در تک تک سلول‌های کبدی است.

 

علل کبد چرب چیست؟

علل این بیماری عموماً ورزش ناکافی، مصرف زیاد غذا و سوء مصرف الکل است. علاوه بر این، بروز کبد چرب می تواند توسط عوامل ژنتیکی یا بیماری های روده (به عنوان مثال بیماری کرون ، کولیت اولسراتیو ) افزایش یابد.
اولین علائم احساس فشار در قسمت بالای شکم یا احساس پری است. با این حال، این بیماری لزوما منجر به سیروز کبدی یا نارسایی کبدی نمی شود. با این حال، اگر درمان قطعی کبد چرب انجام نگیرد، می تواند باعث آسیب شدید کبدی شود. در نتیجه سیروز کبدی ممکن است رخ دهد. با پرهیز از الکل یا رژیم غذایی کم چرب و متعادل، کبد چرب می تواند در حدود 2 تا 3 ماه پسرفت کند. علل بیماری می توانند درمان قطعی کبد چرب را به دنبال داشته باشند.
بیشتر بخوانید : مدرنترین روش لیزر همورئید

انواع مختلفی از کبد چرب وجود دارد :

  • ASH (استئاتوهپاتیت الکلی): التهاب کبد چرب ناشی از مصرف زیاد الکل
  • NASH (استئاتوهپاتیت غیر الکلی): کبد چرب غیر الکلی، بیشتر به دلیل چاقی
  • BASH (استئاتوهپاتیت الکلی و غیر الکلی): هپاتیت کبد چرب به دلیل مصرف بیش از حد الکل و حداقل یک محرک دیگر، معمولاً چاقی

درمان قطعی کبد چرب

تشخیص کبد چرب

اثبات اینکه کبد چرب الکلی یا غیر الکلی است مشکل است و نمی توان به طور قابل اعتماد با آزمایش های آزمایشگاهی آن را تأیید کرد. درمان قطعی کبد چرب هم مستلزم تشخیص به موقع آن است‌.
بیشتر بخوانید : بهترین روش لیزر زگیل تناسلی

تست آزمایشگاهی

آزمایش‌های آزمایشگاهی (آزمایش خون، آزمایش کبد) معمولاً نشان می‌دهند که آیا مقادیر کبدی بالا هستند یا خیر. به عنوان مثال، افزایش سطح گاما-GT یا کاهش تعداد گلبول های سفید و قرمز خون می تواند نشان دهنده کبد چرب باشد. اگر مقادیر کبد ترانس گلوتامیک- اگزالواستیک، GGT (گاما گلوتامیل ترانسفراز) و بیلی روبین – حتی پس از 3 ماه پرهیز از الکل بالا بماند، این نشانه ای است که -کبد چرب الکلی وجود دارد.

مراحل تصویربرداری

سونوگرافی یک روش ساده و بی ضرر برای تشخیص کبد چرب است. ” اندازه گیری تراکم” نیز با CT یا MRT امکان پذیر است. هر دو می توانند بزرگ شدن کبد یا گره ها را نشان دهند. مدت کوتاهی است که امکان اندازه گیری تراکم/سفتی کبد با استفاده از سونوگرافی بدون بیوپسی به اصطلاح “الاستوگرافی گذرا” وجود دارد.
بیشتر بخوانید : موثرترین درمان لیزر فیستول

بیوپسی کبد

بیوپسی کبد (حذف بافت از کبد) به عنوان “استاندارد طلایی” برای تشخیص قابل اعتماد توصیه می شود. به این ترتیب می توان عوامل التهابی و فیبروز (تبدیل بافت کبد به بافت همبند) را تشخیص داد و پیشرفت بیماری را مشخص کرد و بر اساس آن می توان درمان مناسب را آغاز کرد.

درمان قطعی کبد چرب

درمان کبد چرب در درجه اول با درمان علل بیماری انجام می شود:

بنابراین در مورد کبد چرب الکلی، پرهیز کامل از الکل ضروری است. با توجه به این محافظت، کبد چرب می تواند در حدود 2 تا 3 ماه دوباره کوچک شود. فیبروز یا سیروزی که قبلاً ایجاد شده است نیز احتمالاً می تواند پسرفت کند. اقدامات اضافی شامل رژیم غذایی متعادل، مصرف کافی ویتامین و ورزش است. داروهای خاص نیز می توانند ترک الکل را آسان تر کنند. اگر بیماری پیشرفت کند، پیوند کبد ممکن است ضروری باشد، اما این تنها در صورتی انجام می شود که پرهیز مطلق از الکل وجود داشته باشد. در مورد کبد چرب غیر الکلی، درمان بستگی به بیماری زمینه ای دارد: اگر کبد چرب به دلیل چاقی یا دیابت نوع 2 باشد، تغییر سبک زندگی، کاهش وزن (حداکثر 1 کیلوگرم در هفته) و ورزش ( یوگا ، پیاده روی، پیاده روی، دوچرخه سواری )(درمان دارویی برای کبد چرب) مهم است.

instagram logo call button
بازکردن چت در واتساپ
نیاز به کمک دارید؟
سلام
شماره موبایل خود را برای مشاوره وارد کنید تا از طرف کلینیک با شما تماس گرفته شود.
Clicky