دیابت

نقش دکتر تغذیه در درمان دیابت چیست؟

دکتر تغذیه در درمان دیابت چیست؟

دکتر تغذیه برای دیابت 

انتخاب دکتر تغذیه برای دیابت می تواند به شما را در ایجاد یک برنامه قابل اجرا برای مدیریت قند خون و کنترل دیابت کمک کند. این نکته که شما چه چیزی، چه موقع وچه مقدارغدا می خورید؛ تأثیر زیادی بر کنترل قند خون شما می گذارد.

برای آشنایی با علائم دیابت می توانید بر روی کلمه لینک شده کلیک کنید.

برای ایجاد یک برنامه ی غذایی خوب ومنظم پزشک درمانگر شما ممکن است همکاری با یک متخصص تغذیه را به شما پیشنهاد کند چون دکتر تغدیه ترجیحات غذایی، برنامه و نیاز های تغذیه شمارا در نظر می گیرد ودر کنترل قند خونتان کمک می کند؛ همچنین آنها تخصوص زیادی در مورد برنامه‌یزی رژیم دیابت متناسب با نیاز های سلامتی افراد دارند.

پیدا کردن دکترتغذیه برای دیابت 

در دنیای ایده آل ، به محض تشخیص دیابت به یک متخصص تغذیه ارجاع داده می شوید تا بتوانید بلافاصله در مورد آن چیزی که باید بخورید برای کنترل بهتر قند خون راهنمایی دریافت کنید. یک متخصص تغذیه می تواند به شما در تعیین اهداف و سپس برنامه ریزی وعده های غذایی برای رسیدن به آنها کمک کند. اهداف دیابت و تغذیه شما ممکن است شامل کاهش وزن و همچنین کاهش کلسترول و فشار خون باشد.

اگر پزشکتان فرد خاصی را معرفی نکرد وخود نیز کسی را نمی شناسید می توانید در محیط وب یک متخصص تغذیه خوب، قابل اعتماد وبا مجوز پیدا کنید تا در رژم تغذیهتان کمک کند.  مطمئن باشید که با متخصص تغذیه خود سازگار باشید وحس خوبی از هم بگیرید؛ چون او فردی نیست که فقط یکبار اورا ببینید .

دکتر تغذیه برای درمان دیابت

دراولین ملاقات با دکترتغذیه برای دیابت چه کنیم؟

اولین ملاقات شما با متخصص تغذیه ماکسیموم تا یک ساعت طول می کشد. شما و متخصص تغذیه در مورد وزن دلخواه ، میزان فعالیت خود ، داروهای و اهداف کلی سلامت خود باید صحبت کنید. شما می توانید اهداف کوچکی را تعیین کرده و در مورد اینکه از کجا باید به آنها برسید بحث کنید.

برای استفاده بیشترازاولین ملاقات برای آشنایی بیشتر وبرنامه ریزی دقیق تربهتراست که این موارد را همراه داشته باشید:

دفتر خاطرات غذایی

هر چیزی را که می خورید و زمان آن را حداقل در طی دو تا سه روز، دردفترچه یادداشت یا با استفاده از یکی از برنامه های تلفن هوشمند ثبت کنید. باید حداقل یکی از آن روزها یی که انتخاب کرده اید؛ باید آخرهفته باشد زیرا افراد تمایل دارند در آخر هفته ها غذای متفاوتی بخورند و برنامه، فعالیت متفاوتی نسبت به روز های دیگر اشته باشند. اطمینان حاصل کنید که همه چیزهایی را که مصرف می کنید ، از جمله تنقلات ، نوشیدنی و میان وعده ها را به طور کامل ثبت کنید.

به منظور کمک به پیشرفت شما، متخصص تغذیه باید تصویری دقیق از آنچه در حال حاضر می خورید ، دریافت کند؛ مطالعات نشان داده کسانی که از دفتر خاطرات غذا استفاده کرده اند بیشتر از آنچه که در نظر داشتند وزن کم کرداند. اضافه ورن یک عامل خطرناک برای دیابت نوع دو محسوب می شود چون خطر سکته قلبی ومغزی را به همراه دارد .

لیستی از فعالیت ها

دانستن اینکه چند بار ورزش می کنید و دوست دارید چه کاری انجام دهید ، اعم از پیاده روی ، شنا ، دوچرخه سواری یا رقص ، می تواند به درمان دیابت و برنامه غذایی شما کمک کند.

لیستی از داروها: نام داروهای خود ، دوز و زمان مصرف هر کدام را بنویسید . اگر راحت تر هستید؛ فقط بطری های قرص خود را بیاورید.

سطح قند خون : اگر شروع به استفاده از دستگاه اندازه گیری قند خون کرده اید، آن را یادداشت کرده وهمراه خود داشت باشید. اگر قند خون خودرا کنترل نمی کنید متخصص تغذیه می تواند به شما آموزش دهد که چگونه قند خون خود را بررسی کنید.

سوالات

سوالات خودرا از قبل بنویسید تا فراموششان نکنید شما می توانید هر سوالی که دارید مثلا چیزی که در تلوزیونن دید اید یا ازدوستانتان شنیدید را لیست کنید وبه پرسید؛ به این شکل دکتر تغذیه شما آنها را کامل پاسخ می دهد وهمچنین مطمئتن می شود که شما تمام حقایق مربوط به مدیریت دیابت خود را می دانید.

شاخص توده بدنی 

دانستن اطلاعاتی در مورد قد و وزن  شما برای تعیین نیاز به کاهش یا افزایش وزن مهم است. در این صورت ، متخصص تغذیه می تواند به شما در برنامه ریزی برای غذا خوردن؛ در خانه و رستوران ها کمک کند. اوهمچنین ممکن است منابع خوبی برای دستور العمل ها و جایگزین های سالم، کاهش چربی و کالری در وعده های غذایی شما پیشنهاد کند.

او می خواهد جزئیات مربوط به سایر شرایط سلامتی شما مانند کلسترول یا فشار خون ، آلرژی را که بر نیازهای تغذیه ای شما اثر می گذارد بداند. همچنین دانستن پیشینه قومی وغذاهایی که می خورید می‌تواند به او کمک کند تا یک برنامه غذایی سالم برای شما تنظیم کند و ترجیحات شما را در نظر بگیرد.

دکتر تغذیه برای دیابت

آیا به متخصص تغذیه یا رژیم درمانی نیاز دارم؟

اگر مبتلا به دیابت هستید ، آنچه می خورید می تواند تأثیر زیادی بر سلامت شما داشته باشد. رژیم غذایی مناسب می تواند درکنترل قند وفشار خون، سطح کلسترول مؤثر باشد؛ تغذیه خوب همچنین می‌تواند شما را در وزن سالم نگه دارد‌.

اما رژیم غذایی مناسب چیزی بیشتر ازخوردن غذاهای مناسب مانند: میوه ها ، سبزیجات ، غلات ، پروتئین ، لبنیات و دوری کردن ازغذاهای سرخ شده ، غذاهای حاوی نمک ، شیرینی ، نوشیدنی های حاوی قند است. میزان و زمان مصرف غذا نیز مهم است. شما می توانید با مراجعه به متخصص تغذیه برنامه ای دقیق ومناسب خود را دریافت کنید.

شما و متخصص تغذیتان می توانید برای تجدید نظر در برنامه غذایی پس از امتحان وعده ها و میان وعده هایی که وی پیشنهاد کرده است ، با هم هکاهنگ شوید و اگر متوجه شدید که پیشنهادات غذایی بسیار پیچیده است یا باعث احساس گرسنگی می شوید؛در جلسات بعدی با او درمیان بگذارید.

در ابتدا ممکن است  مجبور شوید ماهی یکبار به متخصص تغذیه مراجعه کنید. هنگامی که به برنامه ریزی های غذایی و جایگزینی کردن مواد غذایی سالم عادت کردید و قند خونتان نیز تحت کنترل قرار گرفت ، دیگر نیازی ندارید هر یک ماه به دکتر مراجعه کنید می‌توانید فواصل زمانی را بیشتر کنید. البته این ها همه بستگی به روند فعالیت خودتان دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *