کلینیک زخم

میخچه دست

میخچه دست
آنچه در این مقاله می خوانید:

میخچه دست به عنوان یک بیماری شایع پوستی شناخته می‌شود. این میخچه نوعی واکنش طبیعی بدن برای محافظت زیر پوست است. در واقع هنگامی‌که اصطکاک و ساییدگی طولانی‌مدت وجود داشته باشد، میخچه به وجود می‌آید. به عبارتی وقتی پوست تلاش کند ناحیه‌ اصلی ناشی از آسیب، فشار یا سایش را حفاظت کند، میخچه ایجاد می‌شود. میخچه به لحاظ زیبایی مشکل ایجاد می‌کند و برخی از آن‌ها درد متوسطی را نیز برای فرد به وجود می‌آورند. حتی گاهی اوقات ممکن است به عفونت‌ها یا زخم‌های پوستی، به خصوص در افراد مبتلا به دیابت منجر شود. روش‌های مختلفی برای درمان میخچه وجود دارد. مراجعه به پزشک بهترین روش درمانی است.

علائم پوست خشن و زرد، پوسته پوسته، حساسیت در زیر ناحیه آسیب‌دیده
انواع میخچه دست کف، زیر ناخن، ناخن، سر انگشت، شست، کنار ناخن، نوک انگشت
راه های درمان پماد، چسب و جراحی توسط پزشک و لیزر میخچه دست
مراقبت های بعد از عمل استحمام نکردن تا دو روز، استفاده از پانسمان، استفاده از آنتی‌بیوتیک، استفاده از کرم‌ های ضد التهاب، مراجعه به پزشک

میخچه انگشت دست چیست و چگونه ایجاد می شود؟

اغب افراد نمی‌دانند که میخچه روی دست چیست؟ باید گفت که میخچه انگشت دست، لایه‌ای ضخیم شده از پوست است که در اثر اصطکاک یا فشار نقطه‌ای در یک منطقه به وجود می‌آید. هنگامی‌که شما کارهای سخت و خشنی با دستان خود انجام می‌دهید، پوست شما مستعد بروز میخچه می‌شود. شکل میخچه دست دایره‌ای شکل است و یک هسته مرکزی سفت و زرد رنگ و پوست فلس مانند و مومی دارد. گاهی اوقات افراد مبتلا به میخچه روی دست، هیچ نشانه‌‌ دردناکی را تجربه نمی‌کنند. اما این شرایط، بیش‌تر جنبه‌ زیبایی دارد و باعث بدشکلی انگشتان دست می‌شود. زنان خانه‌دار، کارگران ساختمان، باغبان، مکانیک، نوازندگان گیتار و ورزشکاران (استفاده از  وزنه‌های سنگین یا ابزارهای خاص) که از دست خود زیاد استفاده می‌کنند، افرادی هستند که ممکن است دچار میخچه دست شوند.

نظرات بیماران بعد از عمل لیزر با دکتر ثابت

برای مشاهده ویدیوهای عمل و نظرات بیماران بر روی لینک زیر کلیک کنید.

دکتر بابک ثابت

علائم میخچه دست چیست؟

میخچه دست، علائمی دارد که شما با مشاهده آن می‌توانید متوجه آن شوید. از علائم میخچه بر انگشت دست می‌توان به پوست خشن و زرد، برآمدگی‌های ناهموار روی ناخن‌ها یا اطراف انگشت، پوسته پوسته یا مومی شکل شدن پوست، حساسیت در زیر ناحیه آسیب‌دیده و احساس درد هنگام دست زدن اشاره کرد.

حتما بخوانید  درمان خانگی میخچه پا
انواع میخچه دست
8 علت میخچه دست

انواع میخچه دست

به طور کلی میخچه به دو گروه میخچه سفت و میخچه نرم تقسیم می‌شود. در میخچه سفت که شایع ‌ترین نوع میخچه به شمار می‌رود، یک بافت سفت و برجسته به وجود می‌‌آید که قسمت مرکزی آن سفت است. اما میخچه نرم رنگی سفید یا خاکستری داشته و بافتی نرم‌تر و پلاستیی دارد. این نوع میخچه یک ضایعه بسیار دردناک است که می‌‌تواند بین هر یک از انگشتان خود را نشان دهد. میخچه دست انواع مختلفی دارد. در واقع این عارضه پوستی در نقاط مختلفی از دست ایجاد می‌شود:

 • کف
 • زیر ناخن
 • ناخن
 • سر انگشت
 • شست
 • کنار ناخن
 • نوک انگشت
 • روی انگشت

درمان میخچه دست

هر فردی در زندگی خود ممکن است با میخچه دست روبرو شود. دانستن راه حل های درمان میخچه دست، کمک بسیاری می‌کند تا هر چه زودتر آن را از بین ببرید. زمانی که میخچه کوچک و به اصطلاح میخچه زیر پوستی باشد از درمان‌های ساده می‌توان استفاده کرد و آن را از بین برد. اما اگر میخچه در انگشت دست در تعداد زیاد و همراه با درد باشد باید به روش دیگری به درمان آن پرداخت. میخچه دست را می‌توان به روش‌های مختلفی درمان کرد:

چسب میخچه

چسب میخچه انگشت دست یکی از روش های درمانی این عارضه پوستی است. این روش یکی از ساده‌ترین راه‌های درمان میخچه روی انگشت به حساب می‌آید. این چسب به انگلیسی corn pad نامیده می‌شود. شما می‌توانید این نوع چسب‌ها را بدون نسخه پزشک از داروخانه خریداری کنید. چسب میخچه حاوی ۴۰% اسید سالیسیلیک است. این چسب هرچند وقت یک‌بار باید تعویض شود و چسب دیگری را جایگزین آن کرد.

پماد میخچه

پماد میخچه دست یکی دیگر از روش‌های از بین بردن میخچه است. با استفاده از این پماد و مصرف مرتب آن می‌توانید شاهد از بین رفتن آن باشید. این پماد می‌تواند میخچه را سوزانده و از ریشه بیرون بکشد. در واقع پماد میخچه، پوست سخت و مرده را نرم می‌کنند و لایه‌های بیرونی را از بین می‌برند. خوشبختانه اثر زخم با مصرف پماد بر روی پوست باقی نمی‌ماند.

جراحی میخچه دست

میخچه دست باید به شکل اصولی و حرفه‌ای درمان شود. برای درمان فوری میخچه دست باید به پزشک مراجعه کنید. در واقع بهترين گزينه مشورت با يک متخصص است. شما نبايد خود به میخچه‌ها دست بزنید و به دستكاری کردن آن بپردازید. درمان میخچه دست توسط پزشک بدین نحو است که ناحيه‌هایی از دست که میخچه درآورده، ابتدا بی‌حس می‌شود و سپس با چاقوی جراحی درآورده می‌شود؛ پس از بيرون آوردن میخچه، درد موضع نيز از بین می‌رود. جراحی میخچه دست اگر توسط متخصص انجام نشود، منجر به عفونت خواهد شد.

حتما بخوانید  راه های درمان میخچه

درمان میخچه دست با لیزر

درمان میخچه دست با لیزر هم روش جدیدی است که توسط برخی از پزشکان انجام می‌شود. در این روش برای از درمان میخچه با لیزر، لایه‌های بیرونی پوستی به مرور برداشته می‌شوند؛ سپس با تحریک سلول‌سازی، پوست نرم و جدیدی در آن بخش به وجود می‌آید.

مراقبت های بعد از عمل میخچه دست
6 راه مراقبت از میخچه دست

مراقبت های بعد از عمل میخچه دست

میخچه دست یک جراحی سرپایی شناخته می‌شود و اقدامات پس از جراحی آن نیز در مقایسه با بسیاری از جراحی‌های دیگر نیز آسان‌تر است. انجام این مراقبت‌ها برای پیشگیری از بازگشت مجدد عارضه و همچنین بهبود روند درمان ضروری خواهد بود، مراقبت های بعد از عمل میخچه شامل موارد زیر است:

 • استفاده از پانسمان

برای جلوگیری از عفونت و بهبود زخم، باید از پانسمان استفاده کنید. پانسمان موجب جلوگیری از ورود باکتری‌ها به زخم می‌شود. توجه داشته باشید که رطوبت به محل پانسمان نرسد.

 • استحمام نکردن تا دو روز

شما باید تا دو روز بعد از درمان از استحمام کردن اجتناب کنید. بعد از این دو روز، شما می‌توانید به حمام بروید. بعد از استحمام نیز دیگر ضرورتی به بستن پانسمان نیست.،

 • استفاده از آب سرد

استفاده از آب سرد برای کاهش درد و التهاب ناشی از برداشتن میخچه دست مناسب است.

 • استفاده از آنتی‌بیوتیک

تجویز آنتی بیوتیک در جهت کاهش عفونت است. در صورتی که زخم شما عفونت داشته باشد، می‌توانید از آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.

 • استفاده از کرم‌ های ضد التهاب

برای کاهش التهاب و درد و درمان میخچه دست، می‌توانید از کرم‌های ضد التهاب استفاده کنید. این کرم‌ها التهاب و درد را تا حد بسیاری کاهش می‌دهند.

 • مراجعه به پزشک

در صورتی‌که زخم شما بسیار دردناک است و بهبود پیدا نمی‌کند، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند درد شما را کاهش دهد و بهبود زخم را تسریع کند.

هزینه عمل میخچه دست

میخچه می‌تواند در نقاط مختلف دست و به دلایل مختلف ایجاد شده باشد. هزینه عمل میخچه از نوع دست بدون بررسی و معاینه اولیه توسط پزشک ممکن نیست. اما به طور کلی هزینه عمل میخچه به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ تعداد میخچه‌ها، بزرگی میخچه‌ها، نوع میخچه، عمق آن‌ها، نوع دقیق روش درمانی، محل دقیق میخچه و میزان پیشرفت و بزرگی میخچه، کلینیک درمانی و سابقه پزشک معالج از جمله عوامل تاثیرگذار بر هزینه میخچه دست هستند.

حتما بخوانید  مراقبت های بعد از عمل میخچه

میخچه هم به روش جراحی و هم لیزر انجام می‌شود. از آنجایی‌که لیزر روش جدیدی است و با دستگاه‌های مخصوص صورت می‌گیرد هزینه بالاتری دارد. اما اگر دلیل میخچه باکتری و ویروس باشد، لیزر گزینه مناسبی برای بهبود کامل میخچه نیست. زیرا این میخچه‌ها به صورت ویروسی پخش شده و دوباره در جای مختلفی رشد می‌کنند.

برای مشاوره تخصصی با آقای دکتر ثابت و اطلاع از روش های درمانی تماس بگیرید.

چگونه از میخچه دست پیشگیری کنیم؟

میخچه جزو بیماری‌‌هایی است که اگر مراقب باشید هیچ وقت به آن مبتلا نمی‌شوید. در واقع دلایل مختلفی برای ابتلا به میخچه وجود دارد که بسیاری از آن‌ها به علت بی‌احتیاطی و بی‌توجهی افراد به وجود می‌آید. شما نباید به دستان خود فشار زیادی وارد کنید. فشار و اصطکاک ناشی از اعمال تکراری باعث رشد میخچه می‌شود. شما باید هنگام انجام کارهایی همچون وزنه‌برداری، کارهای ساختمانی، ظرف شستن زیاد، نوازندگی و میکانیکی که پوست شما در معرض فشار و اصطحکاک قرار میگیرد از دستکش استفاده کنید. همچنین دستان خود را بعد از شستن کاملا خشک کرده و کرم مرطوب‌کننده به آن‌ها بزنید؛ این کار باعث می‌شود پوستتان نرم و لطیف شود.

بهترین کلینیک درمان میخچه دست

میخچه دست یکی از انواع عارضه‌های پوستی است که هر فردی ممکن است در طول عمر خود آن را تجربه کند. این میخچه هنگامی‌که فشار زیادی بر روی دستان ایجاد شود به وجود می‌آید. افرادی که کارهای سختی با دستان و انگشتان دست خود انجام می‌دهند با میخچه دست روبرو می‌شوند. ایجاد میخچه روی انگشتان دست به طور معمول درد زیادی ایجاد نمی‌کند. اما به لحاظ زیبایی چندان خوشایند نیست. شما می‌توانید این عارضه پوستی را به روش‌های مختلفی همچون پماد میخچه، چسب میخچه و جراحی توسط پزشک درمان کنید. کلینیک زخم، میخچه دست را به بهترین شکل توسط افراد متخصص درمان می‌کند.

سوالات متداول

 1. میخچه دست چیست؟ وقتی ناحیه خاصی از دست به صورت مداوم تحت فشار و اصطکاک بیش از حد قرار گیرد، میخچه ایجاد می‌شود.
 2. آیا میخچه دست خودش خوب می شود؟ خیر، اگر به میخچه دست توجهی نشود زخم شده و در مشکلاتی همچون عفونت را به وجود می‌آورد.
 3. برای درمان میخچه دست باید چکار کرد؟ برای تشخیص و درمان میخچه دست باید به پزشک متخصص برای درمان مراجعه کنید.
دکتر بابک ثابت
دکتر بابک ثابت

دکتر بابک ثابت متخصص جراحی عمومی - نظرات و اینستاگرام دکتر بابک ثابت - آدرس مطب و شماره تماس دکتر ثابت برای نوبت دهی - وبسایت تخصصی دکتر بابک ثابت

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× Send

برای اطلاع از هزینه عمل ها و مشاوره با پزشک در مورد:

1- درمان کیست مویی

2- درمان فیستول

3- درمان بواسیر

4- درمان زگیل

5- درمان میخچه

👇با شماره دکتر ثابت تماس بگیرید.👇