کلینیک تخصصی دکتر ثابت تهران

درمان SiLaC

روش های درمان SiLaC

یک درمان کم تهاجمی نوظهور و امیدوارکننده برای بیماری پیلونیدال (PD) بسته شدن با لیزر سینوس (SiLaC®) است. مطالعات قبلی نتایج دلگرم کننده ای را در مورد ایمنی، رضایت بیمار، بهبود زخم و میزان عود قابل قبول نشان داده است. این مطالعه نتایج را برای گروه بزرگی از بیماران PD تحت درمان SiLaC® بررسی کرد.

زمینه و هدف درمان SiLaC

روش‌ها

یک مطالعه با طراحی آینده‌نگر و جمع‌آوری داده‌های گذشته‌نگر جزئی برای بیماران مبتلا به PD تحت درمان در سه بیمارستان در هلند (بیمارستان آلبرت شوایتزر، فلووزیکنهویس و مرکز پزشکی Zuiderzee) از ۱ ژانویه ۲۰۱۷ تا ۱ مارس ۲۰۲. پیامد اولیه عود بود. پیامدهای ثانویه بروز بسته شدن کامل زخم، زمان تا بسته شدن زخم، عوارض بعد از عمل، توانایی انجام فعالیت های روزانه و رضایت گزارش شده بیمار بود.

یافته‌ها

در مجموع ۳۱۱ بیمار با میانگین پیگیری ۱۰ ماهه (محدوده ۱ تا ۵۲ ماه) وارد مطالعه شدند. میزان عود پس از یک درمان SiLaC® ۲۶٪ بود، با ۷٪ تجربه بسته شدن ناقص زخم، که منجر به نرخ موفقیت اولیه ۶۶٪ پس از یک روش SiLaC® شد. این به ترتیب پس از دو و سه روش SiLaC® به ۹۲ درصد و ۹۸ درصد افزایش یافت. میانگین زمان تا بسته شدن زخم ۶ هفته (محدوده ۱ تا ۲۴ هفته) بود. هفت بیمار (۲٪) هنوز پس از سه درمان SiLaC® ناموفق تحت درمان قرار گرفتند و نیاز به جراحی اضافی داشتند. میانگین زمان انجام فعالیت‌های روزانه منظم از جمله کار ۶ روز (محدوده ۰-۴۲ روز) بود و اکثریت قریب به اتفاق بیماران (۸۴%) به مسکن یا فقط پاراستامول نیاز نداشتند.

دوازده بیمار (۴٪) دچار عفونت زخم بعد از عمل شدند. میانگین نمره رضایت ۹ (محدوده ۱۰-۵) بود.

نتیجه‌گیری

SiLaC® یک درمان کم تهاجمی امیدوارکننده برای PD با رضایت بالا و میزان موفقیت قابل قبول است. این نتایج نشان می دهد که SiLaC® می تواند به عنوان یک درمان اولیه ایمن و موثر برای PD استفاده شود.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *