یک درمان کم تهاجمی نوظهور و امیدوارکننده برای بیماری پیلونیدال (PD) بسته شدن با لیزر سینوس (SiLaC®) است. مطالعات قبلی نتایج دلگرم کننده ای را در مورد ایمنی، رضایت بیمار، بهبود زخم و میزان عود قابل قبول نشان داده است. این مطالعه نتایج را برای گروه بزرگی از بیماران PD تحت درمان SiLaC® بررسی کرد.

بیشتر بخوانید : بهترین روش لیزر زگیل تناسلی

زمینه و هدف درمان SiLaC®

روش‌ها

یک مطالعه  با طراحی آینده‌نگر و جمع‌آوری داده‌های گذشته‌نگر جزئی برای بیماران مبتلا به PD تحت درمان در سه بیمارستان در هلند (بیمارستان آلبرت شوایتزر، فلووزیکنهویس و مرکز پزشکی Zuiderzee) از 1 ژانویه 2017 تا 1 مارس 202. پیامد اولیه عود بود. پیامدهای ثانویه بروز بسته شدن کامل زخم، زمان تا بسته شدن زخم، عوارض بعد از عمل، توانایی انجام فعالیت های روزانه و رضایت گزارش شده بیمار بود.

یافته‌ها

در مجموع 311 بیمار با میانگین پیگیری 10 ماهه (محدوده 1 تا 52 ماه) وارد مطالعه شدند. میزان عود پس از یک درمان SiLaC® 26٪ بود، با 7٪ تجربه بسته شدن ناقص زخم، که منجر به نرخ موفقیت اولیه 66٪ پس از یک روش SiLaC® شد. این به ترتیب پس از دو و سه روش SiLaC® به 92 درصد و 98 درصد افزایش یافت. میانگین زمان تا بسته شدن زخم 6 هفته (محدوده 1 تا 24 هفته) بود. هفت بیمار (2٪) هنوز پس از سه درمان SiLaC® ناموفق تحت درمان قرار گرفتند و نیاز به جراحی اضافی داشتند. میانگین زمان انجام فعالیت‌های روزانه منظم از جمله کار 6 روز (محدوده 0-42 روز) بود و اکثریت قریب به اتفاق بیماران (84%) به مسکن یا فقط پاراستامول نیاز نداشتند.

دوازده بیمار (4٪) دچار عفونت زخم بعد از عمل شدند. میانگین نمره رضایت 9 (محدوده 10-5) بود.

بیشتر بخوانید : مدرنترین روش لیزر همورئید

نتیجه‌گیری

SiLaC® یک درمان کم تهاجمی امیدوارکننده برای PD با رضایت بالا و میزان موفقیت قابل قبول است. این نتایج نشان می دهد که SiLaC® می تواند به عنوان یک درمان اولیه ایمن و موثر برای PD استفاده شود.

Sinus laser-assisted closure (SiLaC®) for pilonidal disease: results of a multicentre cohort study
January 2022
Techniques in Coloproctology 26(9)
DOI:10.1007/s10151-021-02550-4

instagram logo call button
بازکردن چت در واتساپ
نیاز به کمک دارید؟
سلام
شماره موبایل خود را برای مشاوره وارد کنید تا از طرف کلینیک با شما تماس گرفته شود.
Clicky