از چیستی تا درمان‌های کیست مویی با لیزر

دکتر بابک ثابت

درمان کیست مویی

کیست مویی که به آن کیست پیلونیدال، سینوس پیلونیدال یا سینوس مویی هم می‌گویند، یک مجاری عفونی زیر پوست بین باسن است. درمان معمولا شامل عمل جراحی است و پس از عمل باید با اصلاح منظم یا سایر روش‌های حذف موهای زائد، ناحیه مورد نظر را عاری از موهای در حال رشد نگه دارید.

کیست مویی چیست؟

لیزردرمانی کیست مویی

لیزردرمانی کیست مویی

پیلونیدال به معنای “لانه مو” است. مجرای سینوسی یک تونل باریک (یک کانال غیر طبیعی کوچک) در بدن شما است. یک مجرای سینوسی معمولاً بین کانون عفونت در بافت‌های عمیق‌تر تا سطح پوست شما قرار می‌گیرد. این بدان معنی است که مجرا گهگاهی چرک را روی پوست شما تخلیه می‌کند.

سینوس پیلونیدال یک مجرای سینوسی است که معمولا حاوی مو است و در جهت عمودی بین باسن شما حرکت می‌کند. این بیماری زیر پوست بین کفل‌ها کمی بالاتر از خط مقعد ایجاد می‌شود و به طور معمول می‌توان در انتهای ستون فقرات و قسمت دنبالیچه، آن را مشاهده نمود.

علت ایجاد کیست مویی چیست؟

علت دقیق آن مشخص نیست، اما نظریه‌های مختلفی وجود دارد. به عنوان مثال، یک نظریه این است که مشکل ممکن است از یک نابهنجاری جزئی که شما با آن متولد شده اید، در پوست بین باسن ایجاد شود. این ممکن است توضیح دهد که چرا این عارضه در برخی از خانواده‌ها وجود دارد. بخشی از ناهنجاری در این قسمت از پوست شما ممکن است این باشد که موها به جای اینکه به سمت بیرون رشد کنند در پوست شما و به سمت داخل رشد می‌کنند.

تئوری دیگر این است که فعالیت‌هایی که باعث اصطحکاک می‌شوند، مانند نشستن، می‌توانند موهایی را که در ناحیه رشد می‌کنند را، مجبور به فرورفتن در زیر پوست کنند. بدن این مو را یک چیزخارجی می‌داند و یک واکنش ایمنی در برابر آن ایجاد می‌کند، مشابه واکنشی که در برخورد با یک ترکش نشان می‌دهد. این پاسخ ایمنی، کیست را در اطراف موهای شما تشکیل می‌دهد. گاهی اوقات ممکن است فردی چندین سینوس داشته باشد که زیر پوست به هم متصل می‌شوند.

علاوه بر این‌ها تعییرات هورمونی نیز ممکن است باعث این حالت شود.

درمان کیست مویی

درمان کیست مویی

اما به طور کلی علت هر چه باشد، هنگامی که تکه‌های مو در پوست شما “گیر” می‌کنند، آن را تحریک کرده و باعث التهاب می‌شوند. پوست ملتهب به سرعت عفونی می‌شود و بنابراین یک عفونت مکرر یا مداوم در ناحیه آسیب دیده ایجاد می‌شود. عفونت باعث ایجاد سینوس می‌شود که اغلب حاوی تکه‌های مو شکسته شده است.

چه کسانی بیش‌تر در معرض ابتلا به کیست مویی هستند؟!

هر کسی ممکن است به کیست پیلونیدال مبتلا شود، اما برخی افراد در معرض خطر بیش‌تری هستند:

  • افراد دارای اضافه وزن (از اضافه وزن تا چاق).
  • افرادی که موهای ضخیم یا زمخت‌تری دارند (این می‌تواند در خانواده شما ارثی باشد).
  • افرادی که لباس‌های تنگ می‌پوشند (این می‌تواند وضعیت پوست را بدتر کند).
  • مردان (مردان سه تا چهار برابر بیش‌تر از زنان در معرض ابتلا به کیست پیلونیدال هستند).
  • افراد بین سن بلوغ تا 40 سالگی (میانگین سنی بین 20 ت
instagram logo call button
Clicky